Cu bucurie va anunt ca am corectat si retiparit cartea "Sanctuarul - Macheta planului de mantuire al lui Dumnezeu", de Jack Sequeira. Cartea este o prezentare a adevaratei Evanghelii, in armonie cu Solia 1888 a neprihanirii prin credinta, pornind de la Sanctuar si merita a fi citita oricand, dar mai ales acum, cand la Scoala de Sabat studiem Sanctuarul. Cartea are 147 de pagini, este format mare A4, legata cu spiral, coperta alb negru, si costa 15 RON. Pentru comenzi sau informatii … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Line
Despre facultăţi “fără viitor” şi fericire cumpărată la colţ de stradă ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
În zilele noastre hoinăreala prin virtual aduce surprize la tot pasul, care mai de care mai altfel. Săptămâna trecută am ajuns să citesc o postare care nu prea mi-a plăcut, sincer să fiu. În postare, autoarea își expunea părerea cu privire la facultățile pe care și le aleg tinerii din ziua de azi, fiind foarte împotriva celor care optează pentru facultăți “fără viitor”… Adevărul e că mulți gândesc exact așa. Adică își analizează viitorul și ceea ce vor să facă în viață din perspectiva … [Citeşte mai departe...]
“Wanted” ( Laura Stetco, Revista RE:spiro )
În ziua de azi parcă se manifestă o tendinţă acută după putere, funcţii înalte şi posibilitatea de a conduce. Lumea s-a emancipat – nu doar femeile – şi se pare că indivizii nu se mai multumesc să fie doar subalterni, ci aderă la celalaltă postură crezând că a fi lider înseamnă doar a da comenzi. Biblia subliniază în diverse pasaje cât de importantă este lucrarea unui adevărat lider şi câtă responsabilitate poate apăsa pe umerii acestuia. Scriitoarea americană Ellen White descrie de … [Citeşte mai departe...]
O mie de glasuri ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Era dimineaţă, tocmai mă trezisem. Mă aştepta o zi plină de cursuri şi teme. Deja era forfotă prin apartament, semn că celelalte două colege se treziseră. Am luat Biblia împreună cu mine în timp ce traversam camera spre bucătărie. Nu aveam mult timp la dispoziţie, însă voiam să îmi fac timp. Voiam să fac linişte ca El să îmi vorbească. În timp ce lecturam, ochii mi s-au oprit la cuvintele „Taci înaintea Domnului şi nădăjduieşte în El.” [1]. Într-o lume în care atâtea strigăte se aud, de la … [Citeşte mai departe...]
O călătorie cu scop – O viaţă de pribeag în Domnul! ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
Mi-e frică într-o lume fără credinţă, mă tem de consecinţele alegerilor pe care în numele mândriei, renumelui le facem în fiecare zi. Am devenit stăpâni furând din cadourile Universului, am exploatat din pământul dătător de viaţă resurse şi am devenit creatori de lucruri diabolice. Adunăm în fiecare zi, în fiecare ceas din această perpetuă călătorie în neant (pentru unii dacă nu pentru toţi) numai răutate, construind astfel graniţe între noi. Vorbim fără să punem suflet, construim relaţii din … [Citeşte mai departe...]
În drum spre muntele Sionului ( Savin Aurelia, Revista RE:spiro )
M-am hotărât să cuceresc muntele Sionului. Va fi cu siguranţă foarte uşor, nici nu se compară cu munţii escaladaţi altădată, ca de exemplu Muntele Carmel sau Muntele Sinai. Acelea da înălţimi! M-am pregătit foarte bine pentru această expediţie care se anunţa plină de aventuri. În rucsac mi-am luat destule sandwichuri pline cu dulceaţa Cuvântului. Am şi o băutură energizantă preparată din roadele Duhului. Mi-am luat şi trusa de prim ajutor din care nu lipseşte alifia pentru ochi, untdelemnul … [Citeşte mai departe...]
Atunci când ştii să dăruieşti… ( Denisa Dumitras, Revista RE:spiro )
„Binele făcut la nevoie ţi-l răsplăteşte înzecit Dumnezeu când nici nu te gândeşti…“ [1]Ce mare e bucuria când la nevoie vine cineva si îţi spune că totul va fi bine, că din acest moment problema este ,,preluată” şi ai un prieten pe care poti conta.Dar vine şi rândul nostru, nu neaparat să întoarcem ajutorul, ci sa ajutăm pe oricine altcineva. Să mă gandesc… oare ce am de pierdut? Hmm, s-ar putea să rămân eu fără sau mă risc prea mult… nu pot să ajut…. ajut totuşi, dar cu o condiţie: să vedem … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 47/2013
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 21 Noiembrie 2013 Statele Unite. Tornade ucigașe. Duminică douăsprezece state americane situate în partea de vest a țării au fost măturate de o … [Citeşte mai departe...]
Doneaza alimente pentru batranii strazii cu ocazia Sarbatorilor de Iarna
Maranatha Romania sustine in com. Batar, jud. Bihor un adapost pentru batranii strazii. Aici aproape 40 de batrani luati de pe strada primesc zilnic si gratuit: hrana, adapost si ingrijire. Dincolo de aceste aspecte, cei mai multi batrani de aici L-au cunoscut pe Dumnezeu prin studiu si activitatile spirituale care au loc zilnic. Adapostul a devenit neincapator, recent am inceput amenajarile la un nou adapost pentru batrani in com. Cermei, jud. Bihor, spatiu care va fi dedicat numai batranilor … [Citeşte mai departe...]
Vinovaţi de risipă ( Camelia Ardelean, Revista RE:spiro )
Tremuratul frunzelor în cădere s-a pierdut printre ruginiul multicolor. Anotimpul recoltei, sfârşit prea curând, sigilează hambarele umplute doar pe jumătate. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Ajuta 14 batrani ai strazii paralizati sa aiba o locuinta si caldura in aceasta iarna
Din ce in ce mai multi batrani ajung in strada alungati de proprii lor copii sau din alte motive. Ajunsi in strada indura foame, singuratate si frig. Unii dintre ei se imbolnavesc si ajung in spital. Aici stau cateva zile dupa care ajung din nou in strada. De multe ori batranii strazii ajung la spital in stare foarte grava, pentru acestia intoarcerea in strada ar putea fi fatala, din acest motiv sunt trimisi la adapostul nostru pentru batranii strazii de spitalele din Arad, Oradea, Salonta si … [Citeşte mai departe...]
Tristețea sau ceea ce ne usucă oasele ( Daniel Bota, Revista RE:spiro )
“O tragedie nu trebuie neapărat să includă sânge și moarte; este îndeajuns să fie strabătută de acea tristețe maiestoasă care este esența tragediei”.[1] Tristețea este la jumătatea drumului dintre bucurie și durere, un „fel de penumbră sau de clar-obscur”. Tristețea nu e violentă sau brutală prin ea însăși, dar poate distruge permanent sufletul care îi permite o ședere prelungită. Tristețea este un alt ucigaș tăcut al sufletului pentru că „un duh mâhnit usucă oasele” [2]. Tristețea este … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- …
- 83
- Pagina următoare »










