În luna Septembrie, odată cu începutul noului an școlar, Maranatha Romania a oferit rechizite școlare pentru 45 de copii orfani și săraci. Din suma strânsă pentru acest proiect umanitar, am ales să ajutăm cât mai mulți copii posibil, fără să ne mai limităm, așa cum era planul inițial doar la cei 20 de copii orfani aflați în atenția noastră. Asta a însemnat că fiecare copil a primit mai puține rechizite școlare, dar în loc de 20 de copii au fost 45. Am făcut lucrul acesta cu speranța ca dvs, … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: full
Doneaza alimente pentru familii sărace, mame văduve și copii orfani cu ocazia Sarbatorilor de Iarna
Începând cu anul 2006 de când am început activitatea Maranatha Romania, am cunoscut multe familii sărace, mame văduve, copii orfani, etc. Cea mai mare nevoie a acestora o reprezintă alimentele. Cei mai mulți dintre ei sunt fără locuri de muncă pentru că trăiesc în zone sărace, muncind doar ocazional. Sunt copii orfani de ambii părinți care sunt crescuți de bunici, trăind la limita săraciei dintr-o mică pensie și alocația copiilor. Sunt mame văduve care își cresc cu dragoste și responsabilitate … [Citeşte mai departe...]
Sponsorizează de Sărbători si Revelion o masă caldă pentru copii străzii de Sarbatori
Din 2007, Maraantha Romania organizează o masă caldă pentru copiii străzii din București. În fiecare an, în atenția noastră sunt 120 de copii ai străzii din zona Gării de Nord, Dristor și Grozăvești. Pe cei mai mulți dintre copiii străzii din aceste zone îi cunoaștem deja, iar unii chiar ne sunt prieteni. Nevoile acestor copii ai străzii sunt mari și complexe. Din păcate însă, noi nu le putem oferi mai mult decât o masă caldă în diferite perioade ale anului dar mai ales cu ocazia Sărbătorilor de … [Citeşte mai departe...]
Dumnezeul meu second-hand ( Savin Aurelia, Revista RE:spiro )
Cu toţii cunoaştem magazinele tip second-hand – acele magazine unde se vând haine purtate de alte persoane, însă care sunt încă bune de purtat şi se vând la preţ redus. Se găsesc chiar şi haine de firmă la aceste magazine. Am observat şi doamne din înalta societate care vin şi cumpără de acolo. A devenit un trend să ai haine second-hand. Din viaţa cotidiană trecem la viaţa spirituală pentru că tot ce se întâmplă în jurul nostru ne afectează şi viaţa spirituală. Fiind obişnuiţi cu lucruri … [Citeşte mai departe...]
Bilete de dragoste ( Marius Andrei, Revista RE:spiro )
“Cât de încântătoare este iubirea ta, mireasa mea! Iubirea ta este mai încântătoare decât vinul…” [1] Eram foarte ocupat. De parcă n-ar fi la fel pentru toţi şi tot timpul… Tocmai vorbeam cu cineva când, dintr-un gest reflex, am băgat mâna în buzunarul hainei şi am dat de un biletel. Nu era prima dată. Stiam despre ce este vorba. Am asteptat cumva cu nerăbdare terminarea discuţiei pentru a putea citi. Era un bileţel scris de soţia mea prin care-mi spunea că mă iubeşte. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Despre facultăţi “fără viitor” şi fericire cumpărată la colţ de stradă ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
În zilele noastre hoinăreala prin virtual aduce surprize la tot pasul, care mai de care mai altfel. Săptămâna trecută am ajuns să citesc o postare care nu prea mi-a plăcut, sincer să fiu. În postare, autoarea își expunea părerea cu privire la facultățile pe care și le aleg tinerii din ziua de azi, fiind foarte împotriva celor care optează pentru facultăți “fără viitor”… Adevărul e că mulți gândesc exact așa. Adică își analizează viitorul și ceea ce vor să facă în viață din perspectiva … [Citeşte mai departe...]
Rezumat video al studiului școlii de sabat nr. 5 din 2 noiembrie 2013
Autorul studiilor școlii de sabat Sactuarul, profesorul Martin Pröbstle, a înregistrat un rezumat video de 8 minute al studiului nr. 5. Materialul poate fi vizionat aici: și poate fi descărcat de aici: http://www.mediafire.com/download/ijurwzzedfmfhc0/Studiul+5_2+noiembrie+2013.mp4 Ne dorim ca și în săptămânile următoare să vă putem trimite acest material valoros care, prin ajutorul lui Dumnezeu, poate aduce un plus de valoare și binecuvântare în școala de sabat. Doamne … [Citeşte mai departe...]
Trei reguli simple pentru administrarea timpului ( Gabriel Samu, Revista RE:spiro )
Cine nu s-a trezit la sfârșitul zilei întrebându-se: am făcut ceva astăzi? Adică am făcut ceva important cu timpul meu? E o întrebare foarte comună pentru mulți dintre noi. Asta pentru că nu suntem prea buni în administrarea timpului. E îngrijorător, ținând cont de faptul că cel mai valoros bun pe care îl deținem este timpul. Irosim timp prețios în fiecare zi. Poate ne concentrăm asupra unui lucru nepotrivit, sau poate asupra lucrului potrivit dar la momentul nepotrivit. Probabil petrecem prea … [Citeşte mai departe...]
A fi sau a nu fi…în rând cu lumea!?! ( Matei Bogdan, Revista RE:spiro )
Mă sună un prieten săptămâna aceasta să îmi spună că a luat și el BAC-ul în sesiunea de toamnă. Și nu l-a luat până acum nu pentru că nu a putut, ci pentru că nu a vrut. Înclin să cred că a vrut să se simtă puțin mai special, să arate că poți să fii inteligent și fără un clișeu de examen de grădiniță, că doar asta a devenit bacalaureatul de pe la noi. De aici probabil și răspunsul meu: “Bravo! Acum ai intrat și tu în rândul lumii!”. Ce înseamnă, de fapt, să fii în rând cu lumea? Și i-am dat … [Citeşte mai departe...]
Despre iubirea pentru ei ( Camelia Ardelean, Revista RE:spiro )
Peste vremea Edenului s-a lăsat demult cu tăcere. În loc de întâlnire, copilul a ales un ascunziş, florile şi-au ofilit culoarea, animalele au început să urle, iar şerpii să vorbească; astfel, originalul a căpătat riduri, aglomerate an după an peste creaţia desăvârşită. Dacă Legea – fie aceasta de orice natură – a fost iniţial parte din constituţia lor, de-alungul timpului, fiinţele raţionale şi-au împietrit inimile şi, odată cu ele, au împietrit şi Legea. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Un dar nepreţuit ( Luana Barbuceanu, Revista RE:spiro )
Când privim în jurul nostru, peste tot vedem oameni nefericiţi. Chiar dacă se străduiesc să-şi ascundă neîmplinirile în spatele unui zâmbet, putem citi în ochii lor căutarea după ceva mai mult, căutarea unei fericiri autentice. Mulţi dintre ei ar dori să renunţe la orice mască şi să caute cu sinceritate lucrurile care îi împlinesc cu adevărat. Ar dori să aibă puterea de a lua o decizie fără a fi un sclav al aşteptărilor celorlalţi. Dar, oare nu ne regăsim şi noi printre aceştia? Nu căutăm … [Citeşte mai departe...]
Stânca providenţială ( Dinu Valentin, Revista RE:spiro )
,,Dumnezeu vorbeşte însă, când într-un fel, când într-altul, dar omul nu ia seama.’’ [1] ,,Domnul a zis: „Iată un loc lângă Mine; vei sta pe stâncă.’’ [2] Ne rugăm, cerem şi aşteptăm un răspuns din partea lui Dumnezeu; trece o perioadă de timp şi declarăm: ,,Nici la rugăciunea aceasta, nu am primit răspuns.’’ Oare aşa să fie? Nu cumva răspunsul lui Dumnezeu, a venit în felul Lui iar noi nu am fost atenţi? O experienţă personală din care am învăţat acest adevăr este cea petrecută în Munţii … [Citeşte mai departe...]











