Cine nu s-a trezit la sfârșitul zilei întrebându-se: am făcut ceva astăzi? Adică am făcut ceva important cu timpul meu? E o întrebare foarte comună pentru mulți dintre noi. Asta pentru că nu suntem prea buni în administrarea timpului. E îngrijorător, ținând cont de faptul că cel mai valoros bun pe care îl deținem este timpul. Irosim timp prețios în fiecare zi. Poate ne concentrăm asupra unui lucru nepotrivit, sau poate asupra lucrului potrivit dar la momentul nepotrivit. Probabil petrecem prea … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Family
A fi sau a nu fi…în rând cu lumea!?! ( Matei Bogdan, Revista RE:spiro )
Mă sună un prieten săptămâna aceasta să îmi spună că a luat și el BAC-ul în sesiunea de toamnă. Și nu l-a luat până acum nu pentru că nu a putut, ci pentru că nu a vrut. Înclin să cred că a vrut să se simtă puțin mai special, să arate că poți să fii inteligent și fără un clișeu de examen de grădiniță, că doar asta a devenit bacalaureatul de pe la noi. De aici probabil și răspunsul meu: “Bravo! Acum ai intrat și tu în rândul lumii!”. Ce înseamnă, de fapt, să fii în rând cu lumea? Și i-am dat … [Citeşte mai departe...]
Despre iubirea pentru ei ( Camelia Ardelean, Revista RE:spiro )
Peste vremea Edenului s-a lăsat demult cu tăcere. În loc de întâlnire, copilul a ales un ascunziş, florile şi-au ofilit culoarea, animalele au început să urle, iar şerpii să vorbească; astfel, originalul a căpătat riduri, aglomerate an după an peste creaţia desăvârşită. Dacă Legea – fie aceasta de orice natură – a fost iniţial parte din constituţia lor, de-alungul timpului, fiinţele raţionale şi-au împietrit inimile şi, odată cu ele, au împietrit şi Legea. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Un dar nepreţuit ( Luana Barbuceanu, Revista RE:spiro )
Când privim în jurul nostru, peste tot vedem oameni nefericiţi. Chiar dacă se străduiesc să-şi ascundă neîmplinirile în spatele unui zâmbet, putem citi în ochii lor căutarea după ceva mai mult, căutarea unei fericiri autentice. Mulţi dintre ei ar dori să renunţe la orice mască şi să caute cu sinceritate lucrurile care îi împlinesc cu adevărat. Ar dori să aibă puterea de a lua o decizie fără a fi un sclav al aşteptărilor celorlalţi. Dar, oare nu ne regăsim şi noi printre aceştia? Nu căutăm … [Citeşte mai departe...]
Stânca providenţială ( Dinu Valentin, Revista RE:spiro )
,,Dumnezeu vorbeşte însă, când într-un fel, când într-altul, dar omul nu ia seama.’’ [1] ,,Domnul a zis: „Iată un loc lângă Mine; vei sta pe stâncă.’’ [2] Ne rugăm, cerem şi aşteptăm un răspuns din partea lui Dumnezeu; trece o perioadă de timp şi declarăm: ,,Nici la rugăciunea aceasta, nu am primit răspuns.’’ Oare aşa să fie? Nu cumva răspunsul lui Dumnezeu, a venit în felul Lui iar noi nu am fost atenţi? O experienţă personală din care am învăţat acest adevăr este cea petrecută în Munţii … [Citeşte mai departe...]
Sub fruntea noastră e lumea ( Irina Catiesanu, Revista RE:spiro )
Afirmaţie sau întrebare retorică, destul de subtil menţionată în Sărmanul Dionis al lui M. Eminescu. O concepţie pe care dacă nu o conştientizăm şi nu o acceptăm, va continua să genereze nenumărate drame sociale şi emoţionale. Lumea în care trăim nu este aceeaşi pentru toţi, nu este o generalitate, ci este o unicitate pentru fiecare dintre noi. Ceea ce vedem este ceea ce credem că vedem, este ceea ce procesăm pe baza informaţiilor deja existente în creier. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Când Dumnezeu şopteşte… ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Printre cărţile pe care le-am început de curând, se numără şi Victorie în pustie de John Bevere. Într-o seară, în timp ce citeam, am ajuns la un pasaj din Biblie care spunea: “Nu faceţi nimic din ambiţie egoistă, nici din îngâmfare, ci, în smerenie, consideraţi-i pe alţii mai presus decât voi înşivă. Fiecare dintre voi ar trebui să fie preocupat nu doar de interesele lui, ci şi de ale altora. Să aveţi în voi gândul acesta, care era şi în Cristos Isus.”[1] continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Generaţia fast-food ( Savin Aurelia, Revista RE:spiro )
Sunt binecunoscute restaurantele de tip fast-food (mâncare rapidă), acele restaurante unde clienţii pot sevi masa foarte repede. Fie că meniul este format dintr-un mare sandwish, un hot-dog sau o shaorma, aceste restaurante sunt foarte căutate în ziua de azi. De ce? Pentru că oamenii au tot mai puţin timp pentru orice şi dacă mai pot economisi puţin timp rupând din timpul alocat mesei, de ce nu ar face-o? continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Abdicarea înţelepciunii ( Laura Stetco, Revista RE:spiro )
Mai presus de “a fi sau a nu fi,” [1] existenţa umană antagonizează a trăi frumos, aşezat, manierat şi a exista superficial, întrerupt şi indiferent. Raţiunea penetrează până la paroxism ambele peisaje doar pentru a determina o pendulare între cele două stiluri de vieţuire. În fond totul se rezumă la sens; la o căutare a unui indispensabil şi totuşi respins sens al vieţii. “O viaţă în cuprinsul căreia întrebarea cu privire la sensul vieţii nu survine niciodată e o viaţă fără sens … [Citeşte mai departe...]
Trecutul – restaurare sau amărăciune? ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Se întâmplă uneori ca după ce Dumnezeu ne-a iertat şi ne-a curăţit, să fim tentaţi să privim înapoi în trecut. Şi de cele mai multe ori ne reamintim de păcat, durere şi lacrimi. Este bine să ne aducem aminte de unde Dumnezeu ne-a ridicat ca să putem fi mulţumitori pentru Harul Lui, însă de multe ori păcatele din trecut ne reîntorc la starea de amărăciune şi parcă ne paralizează în acel moment. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
21 Septembrie 2013 – Inaugurarea Bisericii Adventiste „Eforie Nord”
Roland Paraschiv – pastor, Eforie Nord Sambata, 21 septembrie 2013, incepand cu ora 10, va avea loc ceremonia religioasa de inaugurare a bisericii din Eforie Nord. In aceeasi zi, la ora 17 cateva persoane vor incheia legamant cu Dumnezeu prin botez. Incepand cu ora 17:30 va avea loc un concert extraordinar de muzica religioasa. Solistii Luiza Spiridon si Vili Dula vor incanta cu vocile lor publicul iubitor de muzica buna. Biserica din Eforie Nord a inceput constructia locasului de … [Citeşte mai departe...]
1000 de leghe în adâncul sufletului ( Laura Stetco, Revista RE:spiro )
“Cu toţii ne amintim poveştile copilăriei: pantoful i se potriveşte Cenuşăresei, broscoiul se transformă în prinţ, Frumoasa din Pădurea Adormită e trezită cu un sărut… A fost odată ca niciodată… şi apoi au trăit fericiţi până la adânci bătrâneţi…“ [1] Surprinzător e că ajungem la un moment dat să avem o revelaţie… ajungem să analizăm mai mult decât să trăim şi în acel moment reies nişte concluzii dramatice: pantoful nu se mai potriveşte Cenuşăresei pentru că nu mai e în trend, … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- …
- 17
- Pagina următoare »











