În zilele noastre hoinăreala prin virtual aduce surprize la tot pasul, care mai de care mai altfel. Săptămâna trecută am ajuns să citesc o postare care nu prea mi-a plăcut, sincer să fiu. În postare, autoarea își expunea părerea cu privire la facultățile pe care și le aleg tinerii din ziua de azi, fiind foarte împotriva celor care optează pentru facultăți “fără viitor”… Adevărul e că mulți gândesc exact așa. Adică își analizează viitorul și ceea ce vor să facă în viață din perspectiva … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Family
O mie de glasuri ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Era dimineaţă, tocmai mă trezisem. Mă aştepta o zi plină de cursuri şi teme. Deja era forfotă prin apartament, semn că celelalte două colege se treziseră. Am luat Biblia împreună cu mine în timp ce traversam camera spre bucătărie. Nu aveam mult timp la dispoziţie, însă voiam să îmi fac timp. Voiam să fac linişte ca El să îmi vorbească. În timp ce lecturam, ochii mi s-au oprit la cuvintele „Taci înaintea Domnului şi nădăjduieşte în El.” [1]. Într-o lume în care atâtea strigăte se aud, de la … [Citeşte mai departe...]
Atunci când ştii să dăruieşti… ( Denisa Dumitras, Revista RE:spiro )
„Binele făcut la nevoie ţi-l răsplăteşte înzecit Dumnezeu când nici nu te gândeşti…“ [1]Ce mare e bucuria când la nevoie vine cineva si îţi spune că totul va fi bine, că din acest moment problema este ,,preluată” şi ai un prieten pe care poti conta.Dar vine şi rândul nostru, nu neaparat să întoarcem ajutorul, ci sa ajutăm pe oricine altcineva. Să mă gandesc… oare ce am de pierdut? Hmm, s-ar putea să rămân eu fără sau mă risc prea mult… nu pot să ajut…. ajut totuşi, dar cu o condiţie: să vedem … [Citeşte mai departe...]
Vinovaţi de risipă ( Camelia Ardelean, Revista RE:spiro )
Tremuratul frunzelor în cădere s-a pierdut printre ruginiul multicolor. Anotimpul recoltei, sfârşit prea curând, sigilează hambarele umplute doar pe jumătate. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Tristețea sau ceea ce ne usucă oasele ( Daniel Bota, Revista RE:spiro )
“O tragedie nu trebuie neapărat să includă sânge și moarte; este îndeajuns să fie strabătută de acea tristețe maiestoasă care este esența tragediei”.[1] Tristețea este la jumătatea drumului dintre bucurie și durere, un „fel de penumbră sau de clar-obscur”. Tristețea nu e violentă sau brutală prin ea însăși, dar poate distruge permanent sufletul care îi permite o ședere prelungită. Tristețea este un alt ucigaș tăcut al sufletului pentru că „un duh mâhnit usucă oasele” [2]. Tristețea este … [Citeşte mai departe...]
Pacea de pe cruce ( Sturza Iuliu Cezar, Revista RE:spiro )
Atunci când un tânăr are o idee, când în mintea sa apare acea scânteie de iluminare, nimic nu pare să-l poată opri din drumul său. În cele din urmă va ajunge la capăt, va termina ceea ce și-a propus, ceea ce a desenat în culori atât de vii în imaginația sa. Este creația sa, planul său pe care nimeni altcineva dintre oameni nu și-l poate pretinde ca fiind al său. Și aici nu este neapărat vorba despre un model revoluționar de energie care ar schimba în întregime planeta. Deși se poate ajunge până … [Citeşte mai departe...]
Bună dimineaţa! ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
În timp ce colegele mele de apartament îşi pregătesc la rândul lor temele pentru ziua de mâine, eu stau în faţa laptopului şi mai muşc câte puţin din mărul roşu, măr dulce de altfel. Gândul îmi zboară la dimineaţa zilei de azi. Îmi place să mă gândesc că Dumnezeu e acolo înainte ca eu să mă trezesc, aşteptând cu nerăbdare să îmi spună „Bună dimineaţa, copilul meu!”, aşteptând ca eu să dau fuga la El să stăm de vorbă. Dar, îmi dau seama că de multe ori acel „bună dimineaţa” nu îl mai aud aşa de … [Citeşte mai departe...]
SECRETUL MULȚUMIRII ( Georgeta Angelescu, Revista RE:spiro )
“Invață să-ți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” (Anonim) Adesea m-am întrebat de ce ne este atât de greu nouă, oamenilor, să ne exprimăm recunoștința și mulțumirea, fie că este vorba despre recunoștința față de Dumnezeu, fie că este vorba despre recunoștința față de oameni. De ce este mai ușor să observăm ceea ce nu avem sau să vedem partea goală a paharului? Nemulțumirea este un păcat care își are originile în Grădina Eden, atunci când Adam și Eva … [Citeşte mai departe...]
Sacrificiul familial pe altarul banilor ( Savin Aurelia, Revista RE:spiro )
Una dintre cele mai grave consecinţe ale “telemariajului” o constituie divorţul. De ce? Pentru că atacă una dintre cele mai importante instituţii date de Dumnezeu chiar din grădina Eden : familia. Cel mai mare val al divorţurilor a coincis cu anul 2007, când Uniunea Europeană şi-a deschis graniţele pentru România şi Bulgaria.Tot în anul 2007, numărul cazurilor de divorţ a ajuns la 36.308, dintre care 25.553 în mediul urban şi numai 7.413 în mediul rural, conform Institutului Naţional de … [Citeşte mai departe...]
Pentru tine despic marea! ( Daniel Bota, Revista RE:spiro )
“Moise şi-a întins mâna spre mare. Şi Domnul a pus marea în mişcare printr-un vânt dinspre răsărit, care a suflat cu putere toată noaptea; el a uscat marea, şi apele s-au despărţit în două.” “Copiii lui Israel au trecut prin mijlocul mării ca pe uscat, şi apele stăteau ca un zid la dreapta şi la stânga lor.” [1] Expresia „ți-aș da și luna de pe cer” este una dintre cele mai exagerate, dar și romantice declarații de dragoste. Deși luna de pe cer nu se poate lua, gestul – care … [Citeşte mai departe...]
Gânduri despre ploaie ( Carina Diaconu, Revista RE:spiro )
Nu ştiu dacă te-a mai întrebat cineva până acum, cititorule: cum te simţi când ploaia îţi bate în geam, într-o dimineaţă de toamnă târzie? Ce îi spui atunci când îţi este tovarăşă de drum? Ploaia nu ne părăseşte nicicând, dar nici nu îşi anunţă venirea. Pentru unii este binecuvântare, pentru alţii ocazie de nemulţumire sau durere, iar unora le place doar să privească sau să treacă pur şi simplu mai departe. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
Toamna… adu-ți aminte! ( Crina Poenariu, Revista RE:spiro )
Când toamnă-i pe drumul de țară Iar pomii își vântură-nsemnele verzi, De-atâta freamăt prin câmp și livezi Se întomnează suflarea de-afară… E toamnă și-n tine, nu vezi? continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- …
- 17
- Pagina următoare »









