Câteva zile în urmă, m-a întâlnit un predicator foarte cunoscut - al cărui nume nu mi-a dat prin minte a-i cere îngăduinţa de a-l pomeni în acest comentariu - şi a avut loc următorul dialog între noi. Mă întreabă: - Eşti supărat de ceva, nu-i aşa? - Nu, nu sunt supărat de nimic, poate necăjit. - Ce mai ştii despre Cartea de Cântări? - Ştiu că pe 5 Septembrie a avut loc întâlnirea de toamnă a Comitetului Uniunii şi că a fost pus la vot Proiectul Cărţii de Cântări şi … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: ce
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“SUNETUL ÎNCURCAT” Până mai deunăzi, sunetul trâmbiţei - vorbim de cel la figurat, spiritual -, a fost clar, bun sau rău (nu aşa şi aşa), alb sau negru (nu gri), adevăr sau minciună (nu ambiguu). Era uşor de ales, după voirea fiecăruia. Specificul zilelor noastre este “SUNTEUL ÎNCURCAT”, produs al SUNETELOR ÎNCURCATE, multe. Mai întâi, de observat că până nu demult, se suna din trâmbiţă mai rar, doar când era nevoie, şi cu folos. Acum se sună zi şi noapte, şi cam degeaba. … [Citeşte mai departe...]
Concerte „Flori si Stele” in Petrosani
Corul de copii "Flori si Stele", al Bisericii AZS Noul Grant/Bucuresti, este invitat sa sustina in perioada 26 -28 nov.a.c. in zona Petrosani (Hd) un numar de 4 concerte: - 26 nov - V.s.. - Biserica AZS Petrosani - ora 17.00 - 27 nov - S.d. - Biserica AZS Lupeni - ora 11.00 - 27 nov - S.d.a.- Sala Primariei Petrosani - ora 17.00 - 28 nov - D.d. - Biserica Penticostala Petrila - ora 10.00 Va asteptam cu placere la o partasie prin cantec. … [Citeşte mai departe...]
De ce sunt adolescenţii capricioşi? (Cristian Modan, Revista Re:spiro)
Deşi până acum oamenii de ştiinţă considerau că hormonii sunt răspunzători de comportamentul uneori bizar al adolescenţilor, studiile recente indică o altă cauza: Adolescenţii sunt egoişti, nesăbuiţi şi irascibili deoarece creierul lor se dezvoltă într-un ritm mai lent decât corpul (www.Telegraph.co.uk). › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
PACEA prin ÎNFOMETARE - imagine profetică Cel mai urât lucru de pe lume este RĂZBOIUL. Cel mai frumos este PACEA. De când aşa cum zice Biblia în Apocalipsa 12, 7 “şi în cer s-a făcut un război”, Universul nu mai are pace până ce Dumnezeu o va restaura. De când pe pământ - după căderea omului în păcat - a avut loc primul război mondial între Cain şi Abel, pe pământ nu mai este pace până ce Dumnezeu o va aduce aşa cum a promis. Pe zi ce trece, oamenii scot tot mai mult pe Dumnezeu … [Citeşte mai departe...]
Pălăria, accesoriul care face diferenţa (Andra Mîndoianu, Revista Re:spiro)
Pălăriile fac parte din categoria accesoriilor vestimentare frumoase, apreciate, uneori necesare, dar totuşi evitate de multe dintre femeile de astăzi. Doamnele nu prea ştiu cum să îşi aleagă o pălărie potrivită, motiv pentru care renunţă prea uşor la acest accesoriu care ar putea face diferenţa. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Principii de interpretare a Coranului şi posibile conexiuni biblice
În urmă cu ceva timp, am avut ocazia să urmăresc o emisiune pe canalul National Geographic despre conţinutul credinţei islamice. Noutatea acestei emisiuni consta în faptul că erau expuse într-un mod comparativ diferitele curente de opinie din lumea islamică, făcându-se o comparaţie şi cu credinţa creştină. O idee interesantă se referea la simplitatea, profunzimea şi universalitatea credinţei islamice, în sensul în care orice credincios are acces direct la Dumnezeu atunci când Îl cheamă. De … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Unicităţi - MARELE UNICAT Suntem unicităţi. Fiecare în parte. Nici un fel de amestec, mai ales juridic. Expresii “ca Abraam”, “ca Iov”, “ca Pavel” şi în ultimă instanţă “ca Domnul”, sunt doar orientative pentru a fi ficeare, “eu”, “tu”, “el” şi niciodată “noi”, decât prin legământ, prin contract, prin înţelegere. Legitatea unicităţii ca element de bază al existenţei naturale şi morale, nu trebuie nici forţată - căci se răzbună - nici ignorată - căci ne ignoră ea la numărătoare. … [Citeşte mai departe...]
Grupul Gaborii în concert la Centrul de Reeducare Tg. Ocna
Lăudăm pe Dumnezeu pentru disponibilitatea grupului de a fi lumină şi pentru persoanele tinere private de libertate. Astfel, Sabatul trecut toţi tinerii din Centrul de Reeducare Tg Ocna au participat activ la concertul si prezentarea Gaborilor. Atenţi la prezentarea fratelui Iancu Gabor despre istoria şi tradiţiile rromilor, diferenţele şi asemănările dintre grupurile de rromi, dar mişcaţi de frumoasele imnuri cântate, bucuria lor ajungând maximă când au putut cânta împreună … [Citeşte mai departe...]
De ce plângem? (de Vali Stoian, Revista Re:spiro)
Dintre toate ființele care trăiesc pe pământ, omul este poate cea mai egoistă. Vrea totul pentru sine, iar atunci când nu obține ce își dorește sau consideră că merită, luptă cu toate armele sale. Iar una dintre armele în fața căreia chiar nu știi cum să reacționezi este plânsul. Totuși, de ce plânge omul? În mai mult de 90% dintre cazuri, motivele sunt egoiste. Plângem pentru că nu ne stă bine părul atunci când ne grăbim la o întâlnire, pentru că nu avem bani să ne cumpărăm ce ne … [Citeşte mai departe...]
Serie de conferinte biblice: E prea târziu pentru scuze! – cu pastorul Valentin Danaiata, Addison-Chicago
Urmariti seria de conferinte biblice "E PREA TARZIU PENTRU SCUZE!" prezentata de pastorul Valentin Danaiata la biserica Addison-Chicago. www.adventistchicago.org E prea târziu pentru scuze! (Isus nu ne scuză... El ne ispășește!) 05 Nov. 2010 E prea târziu... să mai privim în urmă. 06 Nov. 2010 E prea târziu... să căutăm printre cioburi… 07 Nov. 2010 E prea târziu... pentru rutină. 09 Nov. 2010 E prea târziu... să ne compromitem integritatea! 10 Nov. … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Faptele Apostolilor 2, 12: “CE VREA SĂ ZICĂ ACEASTA”? PLOAIA TÂRZIE sau BABILONIE? Omul cunoscător de Biblie al zilelor noastre, se află în poziţia dificilă de a distinge între PLOAIA TÂRZIE şi BABILONIE. O avertizare solemnă cu privire la acest lucru constă în a nu considera PLOAIA TÂRZIE drept babilonie, şi a nu gratifica “Babilonia” ca PLOAIE TÂRZIE. Faza de început a “priveliştii” este foarte dificilă de caracterizat. Ceva ce NU S-A POMENIT, ieşit din … [Citeşte mai departe...]

