Am început să număr: De câte reţele de socializare am auzit? Cu ce se ocupă fiecare? Pe câte am cont deja? Socoteala nu a durat mai mult de câteva minute. În schimb, atunci când am încercat să aflu câte alte reţele există pe lume, în afară de cele pe care le ştiam din auzite sau din văzute chiar, am rămas descumpănită. De unde să încep şi când o să termin? O lume întreagă, o lume paralelă s-a născut virtual şi acum se revarsă în realitatea cotidiană: de exemplu, la fiecare minut, două milioane … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: citeste
baruc.ro – Viata la raspantii
„Orice loc pe care-l va calca talpa piciorului vostru vi-l dau, cum am spus lui Moise.” (Ios. 1.3) Cand simtim ca vietile noastre sunt niste vase sfaramate, asupra carora ori de cate ori ne plecam ne ranim, cand ne percepem existentele ca pe ceva ce nu am cerut si nu stim cum sa mai abordam, pentru ca ne raneste si ne sfasie mereu, ca pe ceva ce nu poate fi controlat, ci doar suportat, se intampla ca, unii dintre noi, sa intrebam: „De ce m-am nascut?” Si, desi, conform profetului Isaia (Isa. … [Citeşte mai departe...]
Are Dumnezeu cont pe Facebook? ( Cristina Neagu , Revista RE:spiro )
„Dacă Dumnezeu ar avea un frigider, poza ta ar fi prinsă cu un magnet de uşa lui. Dacă ar avea un scrin, fotografia ta ar fi cu siguranţă pe el. Dacă ar avea un portmoneu, ai ghicit, fotografia ta ar fi şi acolo! Dacă ar folosi un telefon mobil, ţi-ar trimite bip-uri ca să-ţi aducă aminte că se gândeşte la tine şi SMS-uri când eşti prea ocupat ca să-I vorbeşti.” (Anonim). Probabil că acesta ar fi unul dintre acele status-uri care ar atrage o serie întreagă de like-uri pe pagina ta de Facebook. … [Citeşte mai departe...]
„Orice lucru El îl face frumos la vremea lui…” ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Am citit în ultima perioadă de multe ori cuvintele astea, fie un status pe facebook sau titlul unui articol de pe blogul vreunui nostalgic. Dumnezeu ştie şi are în control viitorul nostru în ceea ce priveşte soţul/soţia care o/îl vom întâlni într-o zi. Interesant este că Dumnezeu nu se referă numai la acest aspect al vieţii noastre, ci la orice lucru! Asta înseamnă şi încercare, boală, durere şi orice lucru care pare lipsit de semnificaţie, vine o vreme când Dumnezeu îl face frumos! ~ citește … [Citeşte mai departe...]
Ajunge! ( Laura Parlog, Revista RE:spiro )
“Ce va striga El când va veni?” Aceasta a fost întrebarea adresată unui pastor de către unul dintre studenții săi de la West African Bible College. Întrebarea l-a luat prin surprindere ,astfel încât a ezitat pentru o clipă să-i dea raspunsul. Studentul a continuat: “Frate pastor, Biblia spune în 1 Tesaloniceni 4:16 că Hristos va coborî din ceruri cu strigătul unui arhanghel. Vreau să ştiu ce va striga El atunci.” În primă fază,pastorul, nu a vrut să răspundă la întrebare, … [Citeşte mai departe...]
Draga mea prietenă ( Ionut Stanica, Revista RE:spiro )
“…Nu ştiu dacă e bine sau rău, vreau totuşi să împart cu tine ceea ce simt. A trecut ceva timp de când nu am mai povestit şi m-am gândit adesea că drumurile noastre nu întâmplător s-au întâlnit la un moment dat, chiar dacă şi-au reluat rapid sensurile, după doar câteva clipe de intersecţie grăbit semaforizată. Figuri de stil, figuri de sentimente şi flashuri roşii, galbene şi verzi, mai găzduiesc în sufletul meu, mai clipocesc pe malul uitărilor reversibile, iar eu mă-ntreb neobosit: Pentru … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – A furat sau nu a furat – aceasta este intrebarea!
„tu, care te magulesti ca esti calauza orbilor, lumina celor ce sunt in intuneric, povatuitorul celor fara minte, invatatorul celor nestiutori, pentru ca in Lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului; tu deci, care inveti pe altii, pe tine insuti nu te inveti? Tu, care propovaduiesti: "Sa nu furi", furi?” (Romani 2.19-21) A furat sau nu a furat, aceasta este intrebarea care apare in presa ultimelor saptamani si framanta mintile multora. Pai, dupa cum spune o comisie de asa-zisi … [Citeşte mai departe...]
POSESIVITATEA ( Denisa Dumitras, Revista RE:spiro )
,Nimeni nu pierde pe nimeni, fiindcă nimeni nu posedă pe nimeni. Asta e adevărata experienţă a libertăţii: să ai lucrul cel mai important din lume, fără a-l poseda.” Paulo Coelho Interesul de a poseda este de cele mai multe ori mai mare decat interesul de a face fericita persoana pe care o indragim. De ce? Logic daca o luam, daca ii faci sa zambeasca, sa fie fericiti pe cei din jur, reusesti sa-i captezi. La fel este si intr-o relatie daca partenerii fac tot posibilul sa mentina o stare … [Citeşte mai departe...]
Pastă de leguminoase
Ingrediente: 1 cană fasole soia fiartă 1/2 cană mazăre fiartă 1 morcov fiert 1 ceapă fiartă/1 lingură ceapă uscată 2 căței usturoi 3-4 boabe ienibahar 1/4 linguriță boabe coriandru 1/2 linguriță boia afumată (opțional) sare după gust 3 linguri ulei puțină apă Mod de preparare: Toate ingredientele (citește mai departe) … [Citeşte mai departe...]
Sacrificii în secolul 21 ( Antonia Albu , Revista RE:spiro )
Îmi răsună în minte în ultimul timp versurile „Oare câţi am mai muri pentru credinţa-n Dumnezeu?”.. Cert este că nu mai trăim vremuri de prigoană spirituală, în care să fim închişi pentru că deţinem o Biblie în sertar sau pe birou, sau că ne întâlnim la rugăciune şi cântăm. Din fericire au trecut vremurile acelea. Cel puţin la noi în ţară. Da, există şi azi ţări unde regimurile totalitare îşi cam fac de cap, iar persecuţia creştinilor e ceva normal. Dar noi suntem liberi. Liberi de pedepse pe … [Citeşte mai departe...]
baruc,ro – Si eu pentru c(in)e votez?
„Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul! Caci este ca un nenorocit in pustiu si nu vede venind fericirea; locuieste in locurile arse ale pustiului, intr-un pamant sarat si fara locuitori. Binecuvantat sa fie omul care se increde in Domnul si a carui nadejde este Domnul! Caci el este ca un pom sadit langa ape care-si intinde radacinile spre rau; nu se teme de caldura cand vine, si frunzisul lui ramane verde; in anul secetei nu … [Citeşte mai departe...]
Crede-L pe cuvânt… ( Laura Parlog, Revista RE:spiro )
Chiar dacă ți-a dat atâtea dovezi…de dragoste,de sacrificiu,de credincioșie….Il mai crezi pe Isus pe Cuvânt? …Crezi că îți poate ierta orice păcat? Il mai crezi că va veni așa cum a promis? Că te va duce în Țara promisă? Un mare latifundiar din Irlanda, în acelaşi timp un creştin devotat, a vrut să dea o lecție de credință oamenilor care lucrau pe moşia sa. Într-una din zile, el a pus nişte afişe în locurile principale ale domeniilor sale, cu următorul text: „Lunea viitoare între orele 10:00 … [Citeşte mai departe...]








