CÂTE CEVA - Benone Burtescu Dialog de unul singur. CARTEA DE IMNURI. “MAIESTATEA - LINGUŞITORI şi PRĂŞITORI” De ce-mi veni în minte aşa deodată, poezia “MINCIUNA”, sau în intitulare secular comunistă “1907" a lui Vlahuţă chiar când eram necăjit mai tare de vânzoleala din jurul Cărţii de Imnuri şi despre S.O.S.-ul în legătură cu ea de săptămâna trecută? Nu ştiu. Dar parcă a bătut un vânt dintr-acolo şi mi-a adus-o. Este o vie reprezentare a situaţiei triste din Politică şi … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: cum,
Globurile de Foc
Globurile de Foc În cel dintâi an, la-nceputul mileniului trei Sus, pe cerul Americii cristalin şi albastru, A apărut instantaneu, deodată fără să vrei Indiciile gigante, ale unui sinistru dezastru. Turnurile Gemene, au fost ţintite din plin De navele transformate în ,,globuri de foc” Ce le-au topit, transferând pe cerul senin, Fumul funest, provocând incredibilul şoc. New Yorkul şi Washingtonul au tremurat Cuprinse de frică, de viitorul necunoscut, La efectul celor trei nave, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
S.O.S. CARTEA de IMNURI - CARTEA noastră de CÂNTĂRI M-aş bucura foarte mult ca îngrijorarea mea să fie nefondată şi S.O.S.-ul meu să fie fals. Problema CĂRŢII de IMNURI a Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea de Limbă Română este la un MOMENT CRUCIAL. Bulgărele de zăpadă în rostogolirea lui, a ajuns la dimensiuni atât de mari că numai ACUM mai poate fi oprit. Mâine el deja va fi AVALANŞĂ cu urmări imprevizibile privind ORDINEA şi UNITATEA în aceast privinţă. S-a sperat - … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor – Cate pacate facem vineri inainte de Sabat la volan?
CRONICA IDEILOR Cate pacate facem vineri inainte de Sabat la volan? “Sase zile sa lucrezi, iar in Ziua a Saptea sa te odihnesti, chiar in vremea aratului si seceratului.” Pregatirea Sabatului este pentru noi adventistii de Ziua a Saptea o suita de intamplari neprevazute, sau mai précis, o ingramadire de situatii de la comedie la tragedie. Sigur, o sa ziceti ca sunt pacate mici si nebagate in seama, dar Isus noteaza totul asa ca, fie ca este mic sau mare, pacatul are aceeasi … [Citeşte mai departe...]
Tabara de TinServ Maranatha Romania, atacata noaptea de un grup de tineri localnici – 11.08.2009
Spre sfarsitul TinServ-ului, in noaptea dinspre joi spre vineri, pe la ora 2 noaptea, tabara noastra formata din aproximativ 50 de persoane a fost trezita de un grup de 6 persoane care au intrat in mod abuziv in locul in care campam. Intrati direct cu masina, au dat muzica la maxim, bineinteles manele si strigau cat ii tineau gura, ca ne omoara, ca ne taie in bucati, ca ne violeaza fetele, etc. … [Citeşte mai departe...]
Sfaturi utile pentru examenele studentilor adventisti
Dragi studenti si absolventi, Pentru ca se apropie perioada restantelor si a admiterilor la masterat (la majoritatea universitatilor examenele de admitere master-zi se sustin in toamna), este bine ca persoanele care impartasesc crezul adventist sa fie pregatite din doua puncte de vedere, in mod deosebit: Sa se asigure ca au facut demersurile necesare, unde trebuie, cum trebuie si din timp, pentru a preintampina fixarea examenului in Sabat. Sa reprezinte frumos Biserica … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Romani 12, 15: “Bucuraţi-vă cu cei ce se bucură, plângeţi cu cei ce plâng.” Făţărnicia nu este ceva ce ESTE, ci este ceva ce NU ESTE, doar se învaţă spre a fi pusă în rol. Nici după ce este, făţărnicia NU ESTE, ci doar pare a fi, încercând să ÎNLOCUIASCĂ, să ascundă. Calea spre FĂŢĂRNICIE cea mai des bătută, este ZÂMBIREA, cu elementul ei principal ZÂMBETUL. Pentru că nu e ceva NATURAL, ci ARTIFICIAL, ZÂMBETUL SE ÎNVAŢĂ. În societatea modernă mai ales, este o intensă … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 31/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi“ Semnele saptamanii 13 August 2009 In cine sa mai ai incredere? Ultimele saptamani au fost foarte zbuciumate pentru politicienii si opinia publica din … [Citeşte mai departe...]
CPMR – Mare nevoie de secerători
„Mare este secerişul, dar puţini sînt lucrătorii! Rugaţi dar pe Domnul secerişului să scoată lucrători la secerişul Său.” Într-adevar secerișul este mare. Dar unde sunt lucrătorii? Ceea ce a spus Domnul Isus acum două mii de ani, acum, este mai adevărat ca niciodată. Cursurile CPMR nu au putut începe din lipsă de oameni care sa dorescă sa fie pregătiți să intre în secerișul acesta atât de mare care ne stă înainte. Rugaţi dar pe Domnul secerişului să scoată lucrători la secerişul Său.” Cei ce … [Citeşte mai departe...]
CRONICA IDEILOR – Tulburare Vizuala in Biserica Adventa
CRONICA IDEILOR Tulburare Vizuala in Biserica Adventa “Cei ce va temeti de Domnul, binecuvantati pe Domnul!” Azi, metamorfoza in toate domeniile de activitate capata noi valente creative la negativ, si cand afirm acest lucru o fac cu parere de rau deoarece in biserica zisa a ramasitei se infiltreaza tot soiul de lucruri ce nu au nimic comun cu spatiul dimensional al transmiterii mesajului Evangelic. Daca un copil striga … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Editorial numărul 11
“Opriţi-vă şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu…” Ps. 46:10 Suntem în plin sezon estiv… Şcoala s-a terminat de ceva vreme, astfel că, acum, este un timp al vacanţelor şi concediilor, un timp când gândul nostru zboară spre locuri maritime sau montane… Dar chiar şi într-un astfel de context este bine-venit un moment de re:spiro, fie el şi online… Sau ar putea fi o pauză la…pauză pentru cei obosiţi de-atâta zor… Indiferent însă de cum alegi să îl numeşti, un lucru e sigur: Re:spiro e alături de tine, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
IMPUNEREA păcii Lumea a dat buzna să împlinească ultimele profeţii biblice. Mii de uniuni, asociaţii, comisii, coaliţii, foruri şi ce mai ştiţi şi dumneavoastră, lucrează zi şi noapte la aşa zisa salvare a civilizaţiei umane şi punerea ei pe baze de existenţă fericită. Nu este rău. Dar e posibil? Pentru că dacă nu este posibil, nu ne putem aştepta la nimic bun. De fapt lucrurile merg şi mai departe, adică pentru a salva omenirea, trebuie mai întâi, sau în acelaşi timp, salvată planeta, se … [Citeşte mai departe...]

