Citesc 1 Samuel 17 – lupta lui David cu Goliat. De ce oare nu s-a luptat nimeni cu Goliat? Pentru că oricum motivul invocat de Goliat nu a stat în picioare. Filistenii nu s-au predat după moartea lui Goliat. Deci treaba cu cine pierde devine rob nu a stat în picioare. Și se vede lucrul acesta și din ușurința cu care Saul acceptă ca David să meargă la luptă. Eu nu aș fi lăsat soarta întregii țări pe mâna unui tinerel. (Cred că acesta este un subiect ce ar merita dezbătut puțin… … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: i,
Reclama pe site-ul Intercer – Ofera ce ai, cauta ce-ti lipseste
http://www.youtube.com/v/jDf-Tzykzc4 Stimati prieteni, Tinand cont de faptul ca materialele oferite de Intercer sunt gratuite, dorim sa gasim surse suplimentare de fonduri pentru activitatea noastra. Una dintre aceste modalitati ar fi folosirea potentialului deosebit pentru reclama pe care il au Intercer si site-urile asociate cu Intercer. Ne adresam in special business-urilor adventiste, cat si altor organizatii sau persoane care ar dori sa sustina activitatea noastra prin donatii sau … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Si cand urci, si cand cobori, intalnesti aceeasi oameni…
„Asa vorbeste Domnul: ‚Inteleptul sa nu se laude cu intelepciunea lui, cel tare sa nu se laude cu taria lui, bogatul sa nu se laude cu bogatia lui. Ci cel ce se lauda sa se laude ca are pricepere si ca Ma cunoaste, ca stie ca Eu sunt Domnul care fac mila, judecata si dreptate pe pamant! Caci in acestea gasesc placere Eu, zice Domnul.” (Ieremia 9.23-24) Viata are si urcusuri si coborasuri, dar, cand ajung „in varf”, mai ales daca au avut o ascensiune fulminanta si nemeritata, unii oameni incep … [Citeşte mai departe...]
Camera cu oglinzi (Ani Matei, Revista Re:spiro)
Iată-l! E el. Tânărul. E în camera cu oglinzi.Multe oglinzi. E înconjurat de oglinzi. Peste tot, reflecția lui-o mulțime de tineri exact ca el. De fapt, chiar el. Acolo, în camera cu oglinzi, e singur. Doar el cu el. Mintea lui, viața lui, gândurile lui. Sunt multe gândurile; nenumărate. Poate chiar infinite. Dar cel mai important, el e acolo cu întrebările lui. De la cele mai simple – de ce e udă apa? De ce sunt colorate florile ? › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Alo!Copii – Conferinta nationala a lucratorilor cu copiii, editia a III-a
O modalitate prin care Alo!Copii si One Way Romania doreste sa sprijineasca lucratorii cu copiii din Romania este sa ofere un cadru motivator si util pentru lucrare prin organizarea editiei a III-a a Conferintei Nationale a lucratorilor cu copiii, intitulata “Domnu-i bun.” In 30 septembrie – 01 octombrie 2011, in cadrul Conferintei “Domnu-i bun”, ne bucuram din nou de privilegiul de a avea vorbitori cu experienta din Marea Britanie, alaturi de instructori romani, care au o vasta experienta … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Si printii pot deveni robi, si cei bogati pot pierde tot (I)
„Caci cine este scutit?” (Eclesiastul 9.4 pp) Cand ne gandim la Daniel, avem in vedere un personaj biblic a carui viata pare din plin binecuvantata, atat in ce priveste existenta spirituala, cat si cea materiala. Daniel a fost un profet, un om „preaiubit de Dumnezeu” (Daniel 10.19) si un demnitar de prim rang la curtea unora dintre cei mai mari imparati ai lumii antice. Atat am vedea noi, lumina stralucitoare din viata acestui muritor sau izbavirile din genuni, minunile extraordinare precum … [Citeşte mai departe...]
Paharul meu este … plin (Marius Andrei, Revista Re:spiro)
“Așadar, să urmărim lucrurile care aduc pacea și cele prin care ne zidim unii pe alții!” Romani 14:19 A zidi înseamnă să te arăți entuziasmat de faptul că ești alături de cel drag. Înseamnă să recunoști și să apreciez creșterea pe care o vezi în viața celuilalt. Înseamnă să îndepărtezi orice cuvânt de critică și să le înlocuiești cu cuvinte care pot să construiască și să susțină dezvoltarea caracterului. A zidi înseamnă să fii fericit atunci când îl/o vezi. Înseamnă să faci … [Citeşte mai departe...]
Punctul pe i… (Marius Andrei, Revista Re:spiro)
“Cine ignoră mustrarea merge spre sărăcie și rușine, dar cine primește corectarea va fi respectat.” Proverbe 13:18 Gândiți-vă puțin la unele din cele mai mari invenții – ex. becul, telefonul, avionul. Toate acestea au cel puțin un element comun – au fost sute de încercări nereușite înainte ca inventatorii să reușească. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Nu este uşor să spui … iartă-mă!(Marius Andrei, Revista Re
“El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre…” Isaia 53:5 Cele mai multe cupluri care se plâng de lipsa dragostei și o mulțime de răni în relația lor de căsătorie sunt acolo pentru că nu reușesc sau nu vor să-și mărturisească vina unul altuia în situații de conflict. De cele mai multe ori, preferăm o versiune soft și fără semnificația a mărturisirii greșelii. “Am greșit, scuze!” › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Ce te frământă, inima mea? (Marius Andrei, Revista Re:spiro)
Săptămâna aceasta am găsit un citat în scrierile Ellen White care m-a pus pe gânduri și vreau să îl împărtășesc cu voi. “Nu împotrivirea din partea lumii este aceea care pune cel mai mult în primejdie biserica lui Hristos. Răul nutrit în inimile credincioşilor este acela care lucrează cel mai cumplit dezastru şi cea mai sigură întârziere a înaintării lucrării lui Dumnezeu. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Bilete de dragoste (Marius Andrei, Revista Re:spiro)
Cât de încântătoare este iubirea ta, mireasa mea! Iubirea ta este mai încântătoare decât vinul…” Cântarea Cântărilor 4:10 Eram foarte ocupat. De parca n-ar fi la fel pentru toti si tot timpul… Tocmai vorbeam cu cineva când, dintr-un gest reflex, am băgat mâna în buzunarul haine şi am dat de un biletel. Nu era prima dată. Stiam despre ce este vorba. Am asteptat cumva cu nerabdare terminarea discutiei pentru a putea citi. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Violența domestică… adică îmblânzită?! (Marius Andrei, Revista Re:spiro)
Am în minte două subiecte: violența în familie și cititul cărților. Care vi se pare mai important? Vorbind despre violența în familie, sunt sigur că vorbim despre alții. La noi nu se întâmplă. Dar totuși violența include toate formele de comportament violent între cei care locuiesc împreună. În majoritatea cazurilor victime sunt femeile, copiii, bătrânii și uneori bărbații. Fără intervenție, comportamentul violent tinde să crească în frecvență și severitate. Violenta poate apărea la … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- 214
- Pagina următoare »







