SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 21 Ianuarie 2010 Haiti. Un nou cutremur. Un nou cutremur de 6,1 grade, a avut loc miercuri. Epicentrul cutremurului a fost la 60 de km nord-vest de … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: lege
Resurse
Intercer ofera o gama variata de studii si materiale biblice, centrate in jurul Bibliei Cornilescu Online, precum si materiale de sanatate, materiale pentru copii si tineret, muzica crestina, stiri, radio, Tv si multe altele. Pentru a cauta un anumit material pe site-ul nostru folositi formularul de cautare din partea stanga a paginii sau mergeti pe pagina http://intercer.net/search.php . Exemple de cautare: biblia, adventist, Romania, muzica, rugaciune, apocalips etc. IMPORTANT. Va … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Limita e cerul (Alina Kartman)
Întrebare: când cunoşti cu adevărat un om?! Când îi observi înclinaţiile sau când îi remarci principiile? Atunci când ştii cum ar (re)acţiona din fire sau când descoperi cum consideră că e corect/bine/frumos să (re)acţioneze? Dacă îl cunoşti ţinând cont de înclinaţiile lui, greşeşti oare ignorând principiile pe care omul doreşte să le respecte, chiar şi atunci când ele se opun înclinaţiilor pe care le are? Dacă îl cunoşti după principiile pe care le are, nu te înşeli ignorându-i înclinaţiile … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
„Toate drumurile DUC la Roma” „Toate drumurile VIN de la Roma” Două mii de ani în urmă, nu era chiar simplu ca ori încotro apucai să ajungi tot la Roma. La propriu, pe marile drumuri de comunicaţie care se întâlneau în centrul imperiului şi la figurat romanizarea gândirii în orice colţişor de lume. Între timp, omenirea s-a zbătut ca drumurile ei să mai ducă şi în altă parte dar nu prea s-a putut. Pentru perioade mai mici de timp au mai dus … [Citeşte mai departe...]
Minuni… “cu vagonul”
Minuni… “cu vagonul” De multe ori suntem aşa de ocupaţi că abia mai găsim timp să mâncăm...Nu mai avem timp pentru noi, pentru familie şi mai ales pentru cei de lângă noi, ratâd astfel, deseori, ocazii pe care Cerul ni le oferă pentru a fi de folos celor din jurul nostru. Avem atâtea lucruri bune de făcut dar, nu ne mai rămâne timp pentru a le face pe cele cu adevărat bune şi preţioase pentru veşnicie. Oare, unde şi cum găsim soluţii la această problemă? Se poate face ceva? Mai putem … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Povestiri dintr-o ţară depărtată (Mihaela Pantelimon)
Imaginează-ţi că ai vizitat o ţară de poveste, un tărâm minunat, aşa cum a fost Alice în Ţara Minunilor. O ţară plină de veselie, fără lacrimi, unde oamenii se iubesc reciproc. O ţară unde niciodată nu e noapte, nici răutate şi nici păcat… La întoarcere, ar trebui să povesteşti ce ai trăit acolo. Cum ai explica lucrurile incredibile pe care le-ai văzut? Dar, ca să fie şi mai complicat, imaginează-ţi că oamenii cărora trebuie să le vorbeşti nici măcar nu cunosc cele mai simple cuvinte de pe … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce-ar fi să mai “greşim” şi noi măcar din când în când? Observaţi că “greşim” este pus în ghilimele pentru a nu da loc interpretării că ar fi vorba de a greşi moral. Atunci cum? Se poate “greşi” şi altfel? Se vorbeşte mult, chiar şi printre Adventiştii de Ziua a Şaptea - ca să nu mai spunem de alţii -, despre “greşeala” cea mare a aşteptătorilor Venirii Domnului Isus la 1844. Au “greşit”? Au “greşit”. De atunci ne luptăm din răsputeri “să nu mai greşim”. Ce greşeală!! Nu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Ianuarie 2010 Standarde. Cu ocazia sarbatorilor, foarte multi s-au abatut de la regulile si standardele de viata obisnuite, au mancat lucruri care … [Citeşte mai departe...]
Duelul
De-a lungul a sute de ani, replica normală dată cuiva care ţi-a lezat onoarea a fost duelul. Îi aruncai mânușa așa cum irakianul Al-Zaidi și-a aruncat pantofii în direcția fostului președinte Bush şi-l provocai astfel la duel pe nesemțitul care a cutezat să te calce pe bătături. După aruncarea mânușii, repriza a doua a duelului consta în scoaterea sabiei sau a pistolului și… hârș-hârș, pac-pac… Era mult mai de dorit să-ţi pierzi viaţa în duel “salvând onoara” - onoarea ca atare sau una de … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Puterea de face primul pas (Alex Badea)
M-am săturat de viaţa asta! M-am săturat de toate mofturile lui! În ultimul timp ne certăm mereu, iar el se comportă cu mine de parcă nici n-aş mai fi soţia lui. Singurul motiv pentru care mai stau cu el este copilul. De data asta ne-am certat rău de tot şi după cum presimt, el nu va veni să-mi ceară iertare. Iar eu, nici că mă mai duc să mă umilesc. M-am săturat ca de fiecare dată eu să fac primul pas. Acum sunt hotărâtă. Nu mai am ce discuta cu el până când nu îmi va cere iertare, până când nu … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Munţii fără vârf (Gabriel Iarca)
Diferenţa dintre un alpinist amator şi unul profesionist este dată de atitudinea fiecăruia faţă de vârf. Primul porneşte către vârful pe care de cele mai multe ori îl alege în funcţie de rezistenţa sa la efort, iar când se simte epuizat, consideră apogeul atins şi se întoarce. Cel de-al doilea îşi propune să atingă acele vârfuri care reprezintă o provocare serioasă pentru capacităţile lui şi depune eforturi sporite în acest sens, depăşindu-şi adeseori limitele. Astfel, alpinistul amator nu se … [Citeşte mai departe...]




