SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Octombrie 2010 Calul troian chinezesc. In istoria povestita de Virgilius si Auintus din Smyrna, grecii au cucerit Troia oferindu-le drept cadou de … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: vrea
baruc.ro – „Esti bine?”
„Femeia a ramas insarcinata si a nascut un fiu chiar pe vremea aceea, in anul urmator, cum ii spusese Elisei. Copilul s-a facut mare. Si intr-o zi, cand se dusese pe la tatal sau la seceratori, a zis tatalui sau: ‚Capul meu! Capul meu!’ Tatal a zis slujitorului sau: ‚Du-l la mama sa!’ Slujitorul l-a luat si l-a dus la mama sa. Si copilul a stat pe genunchii mamei sale pana la amiaza, si apoi a murit. Ea s-a suit, l-a culcat pe patul omului lui Dumnezeu, a inchis usa dupa ea si a iesit. A chemat … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
VOTUL Stupidă invenţie votarea; Jumătate plus unul, două treimi Îngenunche orice mulţimi. Care mai mulţi Practică omorâtoare de înţelepciune Nu după “bun”, ci după număr, Nu după “rău”, ci după câţi; Modernă tragere la sorţi Ca întrebatul pe cei morţi. Nici un efort să găsim rostul, Nu întrebăm Urim, Tumim, Nici rugăciunea şi nici postul Votăm şi gata, asta ştim. După numărătoare Conştiinţa merge împăcată la culcare. Tragedia veacului nostru, Ce … [Citeşte mai departe...]
VEZI FOTO: ,,Pregateste-te sa fii folosit de Dumnezeu” – TinServ jud. Hunedoara 31 august – 7 septembrie
VEZI FOTO AICI: http://maranatharomania.ro/2010/10/01/vezi-foto-pregateste-te-sa-fii-folosit-de-dumnezeu-%E2%80%93-tinserv-jud-hunedoara-august-2010/ In casa doamnei Solomia si a familiei Munteanu atunci cand ploua afara, apa curgea prin tavan, pe pereti, pe dulapuri, pe podea si pe toate lucrurile pe care le aveau in casa. De-a lungul anilor in care s-a repetat aceasta nedorita intamplare, casele lor au ajuns in stari avansate de degradare. Tavanul casei familiei Munteanu s-a umezit si a … [Citeşte mai departe...]
Biserica Adventistă, creştină sau nu?
Biserica Adventistă, creştină sau nu? – de CATANA BENONI Probabil că v-aţi confruntat şi dvs cu intrebarea: „Cine sutem noi şi care este de fapt mesajul nostru ca Adventişti de Ziua a Şaptea?” Suntem angrenaţi într-un mare motor de acţiuni misionare, unele personale, de la om la om, altele mai nepersonale, cum ar fi răspândirea de pliante, de cărţi, etc. În iureşul acestora m-am trezit şi eu întrebându-mă: „De fapt care este mesajul nostru? Ce vrem să transmitem celor din jur? Are … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“ISTORIA SE REPETĂ“. “ISTORIA NU SE MAI REPETĂ”. Zice Eclesiastul: “Ce a fost va mai fi şi CE S-A FĂCUT SE VA MAI FACE”. Se uita el îndeosebi la fenomenele naturale în general, care îşi mai ţin cât de cât legile mersului lor. Dar cum toate sunt în mâna Domnului şi le aşează după planurile Sale înţelepte, El zice: “Iată voi face CEVA NOU şi-i gata să se întâmple”, Isaia 43, 19. Chiar şi în fenomenele naturale - datorită păcatului şi urmărilor lui - REPETAREA va înceta. Poate cea mai … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 37/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 16 Septembrie 2010 Tratativele de pace. Exista vreo speranta? Depinde pe cine intrebi. Ca intotdeauna in ultimii 20 de ani de cand au loc … [Citeşte mai departe...]
Caravana Sperantei – din nou in misiune
„ Dacă vrei să faci un bine, atunci fă-l când este nevoie.” Chris Simion Oare, când nu este nevoie de a face bine? Duminică, 12 Septembrie un grup de voluntari ai Caravanei Speranţei s-au deplasat din nou la leprozeria din Tichileşti. Pentru că timpul pentru a face un bine este acum. Este toamnă şi fraţii noştri de acolo au nevoi specifice. Poate nu o să vă vină să credeţi dar, nevoia cea mai mare a lor rămâne cea de părtăşie. Tânjesc să se aşeze cineva lângă ei şi să îşi povestească istoria … [Citeşte mai departe...]
Din nou liber
Este fericit. Mai fericit ca niciodată. Deşi, în cei 62 de ani ai săi ar fi putut gusta fericirea de nenumărate ori dar, cine să-i spună, cine să-l îndrume, cine să-i trezească interesul şi dorinţa după fericire, mai ales după adevărata fericire? Născut undeva pe meleaguri Vasluiene, la numai doi anişori rămâne orfan de mamă iar la câteva zile de la această pierdere intervine şi următoarea. Tatăl se face nevăzut de acasă, grija creşterii şi educării revenindu-i bunicii lui Toader. Însă un copil … [Citeşte mai departe...]
MaranathaRomania: Avem nevoie urgenta de carti: sanatate, educatie, familie si religie
Maranatha Romania va deschide in luna septembrie un Centru de Sanatate, Educatie si Familie in Valea Jiului. In cadrul acestui centru, pe langa sala de seminarii, sala de masaj, sala medicala, am amenajat si o biblioteca de sanatate, prin care dorim sa intram in legatura cu oamenii din acest oras. Biblioteca de sanatate va fi pentru noi un punct de legatura cu cei pe care dorim sa ii conducem la schimbarea stilului de viata, alimentatiei si in cele din urma la Hristos.Iata mai jos cartile de … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 36/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 9 Septembrie 2010 Aniversare. De cateva zile, prima pagina a ziarelor si revistelor din lumea intreaga, emisiunile de actualitati de la toate statiile de Tv … [Citeşte mai departe...]
Editorial Septembrie 2010: Sa fii bun presupune sa fii puternic
De Octavian Lupu, octavian_lupu@yahoo.com De multe ori îmi aduc aminte de anii de şcoală generală şi mai ales de orele de educaţie fizică, sau de sport, cum se mai spunea atunci. De fiecare dată când trebuia să avem aceste ore, trebuia să trec prin supliciul îngrozitor al dezbrăcării de hainele de şcoală şi îmbrăcării în echipamentul sportiv. Aveam şi de ce să fiu jenat. Eram cel mai gras din clasă, iar ora de sport era o ocazie de amintire plină de ironii a acestui fapt. În plus, nu … [Citeşte mai departe...]
