Maranatha Romania sustine adapostul pentru batranii strazii din comuna Batar, jud. Bihor, unde 30 de batrani de pe strada, ai nimanui, primesc adapost, hrana si ingrijire permanenta, gratis. De acest adapost se ocupa lucratorii nostrii Marcel si Artemiza Tanase. Adapostul functioneaza prin credinta. Iarna aceasta a fost foarte grea, nu aveam lemne de foc si nici incalzire centrala. Batranii se incalzeau la niste sobe vechi, care nu faceau fata la camerele mari. Batranii de multe ori stateau in … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Asculta
Mami… mami… prrr…!
Dragi prieteni, încerc să vă provoc cu unul din cele mai dramatice cazuri cu care ne-am confruntat, noi, voluntarii Serviciului Umanitar pentru Penitenciare. Vreau să vă provoc să faceţi un exerciţiu de imaginaţie... Vai... cât de grea e viaţa asta... Deşi nu ai decât patru anişori... visezi şi speri că mâine va fi mai bine, mai frumos, mai uşor... Simţi că ai o responsabilitate în familia ta... da, la vârsta asta... pentru că surioara ta de 10 ani ţi-a povestit cum tatăl … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Uciderea in Numele Domnului – cauze si efecte, intrebari si raspunsuri
„Izbaveste pe cei tarati la moarte si scapa pe cei ce sunt aproape sa fie injunghiati. Daca zici: ‚Ah! N-am stiut!’... Crezi ca nu vede Cel ce cantareste inimile si Cel ce vegheaza asupra sufletului tau? Si nu va rasplati El fiecaruia dupa faptele lui?” (Proverbe 24.11-12) Zilele trecute, o femeie penticostala a comis o crima abonimabila: si-a ucis propriul copil, justificand ca fapta a fost poruncita de Dumnezeu, iar actiunea sa a insemnat, de fapt, un act de ascultare neconditionata, oarba... … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
RĂSTIGNIREA Dovada supremă a IUBIRII Fără îndoială IUBIREA este noţiunea cea mai de valoare a existenţei şi fără de ea nu se există. De asemenea fără îndoială, că dacă ni s-ar cere să reprezentăm IUBIREA printr-un singur cuvânt, cel care ar fi la mare distanţă de multe altele şi în prim plan, este RĂSTIGNIREA. Iubirea că NU AM FOST şi prin creaţiune SUNTEM este o taină a lui Dumnezeu căreia nu-i putem da întreaga consideraţie prin descifrare, şi în jurul căreia gravităm cu toată … [Citeşte mai departe...]
“ Meseria e brăţară de aur…”
„ Voi lăuda pe Domnul din toată inima mea şi voi istorisi toate minunile Lui” Ps. 9.1 În urma colaborării foarte frumoase dintre SUP Moldova şi Penitenciarul Vaslui, identificând nevoile specifice zonei, la cererea Penitenciarului de a organiza un curs de calificare în meseria de fochist, meserie căutată în zonă, am fost bucuroşi să putem fi parteneri în acest proiect. Iar bucuria nu ar fi fost posibilă dacă Dumnezeu în urma rugăciunilor voluntarilor nu intervenea … [Citeşte mai departe...]
„ Ştiam că ai să vii astăzi la noi…”
„ Când strigă un nenorocit, Domnul aude şi-l scapă din toate necazurile lui” Ps. 34.6 Sunt convins că, fiecare dintre noi am experimentat – şi nu doar o singură data – această extraordinară făgăduinţă. Rămân uimit cât de promt şi frumos răspunde Tatăl nostru la strigătul nenorocitului... Era o zi frumoasă. Deşi era început de Decembrie, soarele strălucea frumos parcă dorind să încălzească inimile noastre, ale tuturor. După timpul petrecut împreună cu soţia alături de … [Citeşte mai departe...]
FRICĂ SAU RESPECT? autor: www.bcatana.blogspot.com
Biblia vorbeşte despre dragostea de Dumnezeu; una din cele dintâi porunci este „Să iubeşti pe Dumnezeul tău cu toată puterea ta...” (Marcu 12,30). Dar Biblia vorbeşte şi despre frica de Dumnezeu (Gen 20,11; Prov 2,5; 2 Cor 7,1 etc), despre teama, (Deut 25,28; 1 Sam 12,24; Ps.128,1) sau temerea de Dumnezeu (Iosua 24,14; Apoc 14,7; 1 Petru 3,2). De reţinut de la început un detaliu: a-ţi fi teamă de Dumnezeu este una şi a avea teamă, temere sau frică de Dumnezeu este alta. Se spune că oamenii … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
MARK TWAIN: “Nu mă deranjează ceea ce nu înţeleg din Biblie, mă deranjează ceea ce înţeleg din ea” Este declaraţia de mare sinceritate a celebrului scriitor în care foarte adesea ne regăsim. O realitate nefericită. Sfintele Scripturi au fost scrise pentru a fi înţelese. De ce unii şi uneori nu înţelegem multe lucruri din Scripturi sau le înţelegem greşit, este o altă problemă care ţine de o sumedenie de motive diferite, de la caz la caz şi care nu fac nici dovadă, nici scuză. Dacă se … [Citeşte mai departe...]
Evelyn – CD-ul „Ecou de paradis”, un dar pentru copiii defavorizati din programul ADRA
Despre Evelyn Evelyn Damaris Bordea s-a nascut la Roma in data de 17 Iunie 2006. Evelyn canta de cand a inceput sa vorbeasca, are placere sa invete noi cantece, sa faca repetitie in fiecare zi si sa cante in biserica sau la concerte, fiindu-i indiferent daca are multi sau putini ascultatori. Evelyn a fost evidentiata in cadrul Festivalului "Vreau sa cant", Roma 2011, ii place desenul, inotul si sa se joace cu surioara ei Alyssia Lynet. CD-ul "Ecou de paradis" "Pentru oricine, … [Citeşte mai departe...]
07. Personaje biblice – Leprosul
Vindecarea unui lepros Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Dupa ocuparea Olandei de catre Germania nazista in cel de-al doilea razboi mondial, nemtii au inceput o campanie de vanare si exterminare a evreilor. Mii de evrei au fost arestati si dusi in lagarele de concentrare, unde cei mai multi dintre ei au fost exterminati fara nicio mila. Intre olandezi au fost si oameni cu suflet, adevarati crestini care, cu pretul propriei vieti, au facut tot ce au putut … [Citeşte mai departe...]
06. Personaje biblice – Matei vamesul
Matei – Vamesul Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro “Evanghelia Imparatiei” Cine ar fi crezut acum doua milenii ca un perceptor de taxe evreu, vandut autoritatilor romane de ocupatie, va ajunge sa scrie cea mai citita carte din lume ? Daca am fi trait in Palestina primului secol, cu greu am fi crezut ca vamesul Levi Matei va ajunge sa scrie un bestseller al tuturor timpurilor : Evanghelia care ii poarta numele. Da, aceasta carte este cea mai citita carte din intreaga Biblie, cea … [Citeşte mai departe...]
Zero Absolut (Ionut Stanica, Revista Re:spiro)
Stăteam de vorbă cu un prieten și am ajuns să discutăm despre viața de rutină, despre credință, despre păcat. La un momentdat am afirmat: cu toții suntem ca niște infractori înaintea lui Dumnezeu, la acelaș nivel de deplorabilitate umană, la care el ripostează în stilul clasic: dar eu n-am dat în cap la nimeni… Foarte adevărat… dar asta, în cea mai generoasă apreciere, nu face decât să te clasifice la nivelul ZERO ABSOLUT. Nimic rău, dar nici vreun bine extracotidian(L.Cristescu). Dar … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- …
- 30
- Pagina următoare »





