Despre VORBIRI DE BINE (Recenzie la o aniversare) Să vorbești DE RĂU nu e BINE. Să vorbești DE BINE e BINE? Dacă și vorbitul DE BINE e RĂU înseamnă să nu mai vorbim deloc? În anumite circumstanțe "tăcerea este de aur", în altele "este de lut", depinzând de imparțialitatea ei raportată la Sfânta Scriptură. "Tot pământul SĂ TACĂ", "Tot pământul SĂ STRIGE", zice ea. Apostolul Pavel, cel mai mare și teolog și filozof pe care îl cunoaștem se confruntă dramatic cu VORBIREA DE RĂU … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: On
O rugăciune sinceră ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
Am lacrimi în suflet, mi-e greu, iar tot ce vreau acum e să fiu liber. Strig către oricine, către orice; durerea mă oboseşte, povara mă ţine legat… Am nevoie de tine, Doamne, mi-e greu, am ajuns la capătul puterilor! Închid ochii şi mă văd murdar, gol. Este cineva să-mi ia durerea? Acceptă-mă aşa cum sunt Doamne şi schimbă-mă căci îmi ştii povara; dă-mi pace! Viaţa ţi-o predau, eşti singurul judecător corect. Pune doar mâna Ta şi arată-mi drumul. Primeşte-mă şi pe mine lângă Tine, căci ştiu că … [Citeşte mai departe...]
MOARTEA ESTE O STARE TEMPORARA DE INCONSTIENTA
http://www.youtube.com/v/fg-nlTVCLf4?version=3&f=user_uploads&app=youtube_gdata Vezi mai mult la sursa: MOARTEA ESTE O STARE TEMPORARA DE INCONSTIENTA Material preluat la Intercer de la Uploads by Respiro pentru tineri. … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
TOT PĂMÂNTUL o SAMOA.... LĂSAȚI ÎN PACE "SĂPTĂMÂNA" și "ORDINEA" EI Se zice - și pare să fie adevărat pentru că nu este doar o veste de pe internetul plin de ficțiuni, ci și din revista Adventist Today, publicație cu multă credibilitate - că în Samoa unde sunt aproximativ 6.000 de Adventiști de Ziua a Șaptea, oficialitățile au șters din calendarul local o zi de Vineri pentru a se pune în linie cu calendarul internațional. Țări apropiate ca referință sunt Australia și Noua … [Citeşte mai departe...]
Gânduri despre ploaie ( Carina Diaconu, Revista RE:spiro )
Nu ştiu dacă te-a mai întrebat cineva până acum, cititorule: cum te simţi când ploaia îţi bate în geam, într-o dimineaţă de toamnă târzie? Ce îi spui atunci când îţi este tovarăşă de drum? Ploaia nu ne părăseşte nicicând, dar nici nu îşi anunţă venirea. Pentru unii este binecuvântare, pentru alţii ocazie de nemulţumire sau durere, iar unora le place doar să privească sau să treacă pur şi simplu mai departe. continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
"SEMNE și MINUNI". CRONICA ZILEI de MÂINE. Tare mai sunt ignorate SEMNELE TIMPULUI de AZI. Cât privește SEMNELE TIMPULUI de MÂINE, nimeni nu-și mai aduce aminte de ele. Nu știu dacă ignorarea aceasta este din ignoranță sau deliberată. Poate și una și alta, dar cred mai ales alta, adica cea deliberată. Mi se pare mie - și zicând aceasta mi-am și asumat replica teologilor -, că Predicarea Evangheliei se definește ca scop, dar eventuala convertire nu este scopul, ci … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
ÎMPĂRĂȚIILE împlinesc PROFEȚIILE Principiul "separării Bisericii de Stat" și a "Religiei de Politică" pare a fi fost bun și istoria lumii a beneficiat de pe urma lui. Omul însă este element comun în amândouă și democrația l-a lăsat să se descurce singur între ele, cel mult sfătuit, dar nicidecum obligat. PROFEȚIILE, vorbim de cele biblice, sunt ÎMPĂRĂȚIILE lumii văzute și comunicate mai dinainte în desfășurarea lor istorică, de felul "... după tine se va ridica … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
DE-A JURNALISMUL PRIN CREŞTINĂTATE La început a fost CREŞTINISMUL, adică Evanghelia Domnului nostru Isus Christos, adică ÎNVĂŢĂTURA despre MÂNTUIRE. Mai apoi, cei care au trecut de partea învăţăturii Domnului Christos s-au numit CREŞTINI şi au format în timp CREŞTINĂTATEA. De obicei lucrul acesta s-a făcut prin DECLARAŢIE de CREDINŢĂ personală. CREŞTINĂTATEA fără CREŞTINISM este societatea cea mai ipocrită. Această afirmaţie nu înseamnă desigur că societatea aşa numitor … [Citeşte mai departe...]
Am dubii, Doamne! Diavolul stă prea bine în sondaje ( Daniel Bota, Revista RE:spiro )
Normalitatea înseamnă relaționarea corectă cu sinele, creația, creaturile și cel mai important: Creatorul. Normalitatea este întrețeserea laolaltă a lui Dumnezeu, a oamenilor și a creației, întru dreptate, împlinire și încântare. O raportare nepotrivită față de cele amintite mai sus aduce starea de anormalitate. Într-o lume în care ar domni normalitatea, shalom-ul lui Dumnezeu, toate căsătoriile ar fi sănătoase și toți copiii-n siguranță. Cei care ar avea prea mult le-ar da celor care ar avea … [Citeşte mai departe...]
Noaptea durerilor – Începutul adevăratei fericiri ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
“Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om. Căci Dumnezeu va aduce orice faptă la judecată, şi judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rău”( Eclesiastul 12:13,14) Este seară, s-a lăsat liniştea pe strada iar ecoul sutelor de suflete care strigă la Cineva, care speră la o viaţă mai bună se aude până în cel mai îndepărtat colţ al Universului. Şi parcă în această … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
PERMANENȚA SANCTUARULUI Dacă ar fi să extindem lecțiunile Școlii de Sabat din acest trimestru la întreaga populație de Limbă Română, am întâmpina ceva greutăți de înțelegere. Cuvântul SANCTUAR nu există în traducerile de Biblie în limba noastră și trimiterile la textul Sfintelor Scripturi ar necesita explicații de înțelegere uneori destul de laborioase. Adventiștii de Ziua a Șaptea sunt familiarizați cu acest cuvânt nu din Biblie, ci din scrierile Ellenei … [Citeşte mai departe...]
Când Dumnezeu şopteşte… ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Printre cărţile pe care le-am început de curând, se numără şi Victorie în pustie de John Bevere. Într-o seară, în timp ce citeam, am ajuns la un pasaj din Biblie care spunea: “Nu faceţi nimic din ambiţie egoistă, nici din îngâmfare, ci, în smerenie, consideraţi-i pe alţii mai presus decât voi înşivă. Fiecare dintre voi ar trebui să fie preocupat nu doar de interesele lui, ci şi de ale altora. Să aveţi în voi gândul acesta, care era şi în Cristos Isus.”[1] continuarea aici [...] … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- 280
- Pagina următoare »




