Cine v-a spus că am nevoie de cuvintele voastre frumoase, dar fără nicio simţire? M-am săturat să mă trataţi cu diplomaţie şi cu creştinism fals, ca pe un caz social greu de recuperat. Vreau să fiţi autentici, naturali, fără strâmbăturile civilizaţiei şi să-mi spuneţi verde în faţă ce aveţi de spus. Sigur că tânjesc după o vorbă bună, după un zâmbet în plină strălucire, după o îmbrăţişare de vară sufletească, dar să fie veritabile, stimaţii mei meschini. Ştiu că nu vă convine că vă scot cu forţa … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Vreau
Revista Re:spiro – Puterea de face primul pas (Alex Badea)
M-am săturat de viaţa asta! M-am săturat de toate mofturile lui! În ultimul timp ne certăm mereu, iar el se comportă cu mine de parcă nici n-aş mai fi soţia lui. Singurul motiv pentru care mai stau cu el este copilul. De data asta ne-am certat rău de tot şi după cum presimt, el nu va veni să-mi ceară iertare. Iar eu, nici că mă mai duc să mă umilesc. M-am săturat ca de fiecare dată eu să fac primul pas. Acum sunt hotărâtă. Nu mai am ce discuta cu el până când nu îmi va cere iertare, până când nu … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“SUFICIENT de BUN” În lecţiunea Şcolii de Sabat, deunăzi era pusă întrebarea: “Ai simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit?” Îmi pot pune această întrebare în două feluri, din multele feluri: 1. AI simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit? Adică, dacă AM acest simţământ sau nu. 2. Ai simţământul că NU EŞTI SUFICIENT de BUN ca să fii mântuit? Adică, dacă am ACEST fel de simţământ sau am altul, altfel. Poate unul din … [Citeşte mai departe...]
Culai, cersetorul miliardar
-- Sau cum să mori de foame dormind pe hrană -- Eram cu câteva zile în urmă, într-un super market căutând câte ceva pentru lucrări de construcţie. La ieşirea din magazin, l-am văzut pe vecinul meu, Dănuţ, aşteptând. L-am salutat şi l-am întrebat pe cine aşteaptă şi mi-a spus că are de transportat o placă de placaj. L-am invitat să meargă cu mine şi m-am pus la dispoziţia lui să-l duc acasă.bo Pe drum am vorbit de una de alta şi când să ajung acasă mi-am adus aminte de Culai, vecinul de … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Ţinte înalte, trai pe măsură (Laurențiu Prună)
Nu ştiu alţii cum sunt, dar mie, ori de câte ori se apropie un hotar de timp, mintea începe să-mi închege tot felul de planuri. Sfârşitul unui an şi, mai mult, începutul unui an nou îmi provoacă sufletul la introspecţie şi, aşa cum probabil ţi s-a întâmplat şi ţie, îmi dau seama că aş fi putut fi mai bun, mai altfel decât am fost. De multe ori, în astfel de situaţii îmi zic: în următoarea etapă din viaţă voi fi alt om… E sfârşit de an şi cred că este un timp foarte bun pentru exerciţii de … [Citeşte mai departe...]
Dăruiește o zi la școală!
Agenția Adventistă de Dezvoltare,Refacere și Ajutor ,ADRA ROMÂNIA a lansat campania «Dăruiește o zi la școală». Campania vine în ajutorul proiectului «Vreau la școală», desfășurat în sprijinul copiilor cu rezultate bune la învățătură, care provin din medii foarte sărace și riscă să abandoneze școala din această cauză. În ultimul timp sărăcia și lipsa de educație a părinților a devenit principalul factor generator al abandonului școlar în România, cu precădere în zonele rurale. Considerând … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 47/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 3 Decembrie 2009 Bilant. Care ar fi, astazi, bilantul vietii tale? Saptamana trecuta am avut privilegiul sa fiu in audienta in fata careia Dr. … [Citeşte mai departe...]
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 3)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul pământului Tribul Kiai, oamenii munţilor Ştiam că urcuşul va fi greu, dar ştiam că kiaii mă vor aştepta la baza muntelui şi vor căra lucrurile pe care le-am transportat cu o camionetă pentru nevoile lor, vor căra şi rucsacul meu, cortul, sacii de dormit, aparatura tehnică, vor căra mâncarea, eu va trebui să reuşesc să mă car pe mine însămi. Voi fi reuşit cumva, de aceea nu mi-a fost frică de acest drum. Surpriză! Când camioneta a oprit lângă un … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Ieri, azi și mâine… ce va fi? (Panseluța Luchian)
„Aţi văzut… cum v-am purtat pe aripi de vultur şi v-am adus aici la Mine.” Exod 19:4; Ieri „A fost odată ca niciodată…” aşa încep de fapt poveştile. Staţi liniştiţi! Nu o să încep acum să vă depăn „Fata babei şi fata moşneagului”, „Soacra cu trei nurori”, „Harap Alb” sau cine mai ştie ce altă poveste din copilărie. Vreau doar să ne oprim puţin şi să ne amintim de acel „a fost odată” pentru fiecare dintre noi. De ce este atât de important încât trebuie să ne aducem aminte de el? Simplu… … [Citeşte mai departe...]
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 2)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul pământului VANUATU, Insula TANNA, printre primitivii care îşi iubesc condiţia În dimineaţa asta satul Larwanu se trezeşte de dimineaţă, s-au adunat cu toţii în spaţiul deschis al NAKAMAL-ului şi aşteaptă sosirea mea. Lapo mă cheamă degrabă la micul dejun, toată lumea e trează de mult timp, doar mie mi-e încă somn, ei se trezesc dimineaţa la cinci proaspeţi, râzând şi cântând odată cu păsările în concert, au un ritm în tandem cu natura, se culcă nu … [Citeşte mai departe...]
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 1)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul lumii Hanna Bota a plecat spre Vanuatu la inceputul lunii octombrie si a terminat calatoria la mijlocul lunii Noiembrie. Un bun venit cutremurat Vanuatu e la capătul lumii, doar câţiva metri şi îţi atârnă picioarele în gol, aşa ar spune mitologia antică, dar iată că, pământul fiind rotund, pot să văd doar faptul că cei de aici ne consideră pe noi trăitori la capăt de lume, iar pentru ei aici e tocmai centrul pământului, astfel observ ori de câte … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Nita Stelica Laurentiu, Limpezis, Buzau
Ajuta-i pe copii sa-si vada tatal - Ajutor pentru Nita Stelica Laurentiu Deunăzi vorbeam cu prezbiterul dintr-o biserică pe care o deservesc si, cu lacrimi in ochi, imi spunea despre un caz din biserica noastră – Limpezis, Buzău. Intr-un Sabat, s-a apropiat de unul din micutii bisericii noastre si l-a intrebat: „Ce faci Vlădut?”. Ridicându-si ochii inlăcrimati, Vladut raspunse: „Postesc pentru tata. Vreau sa se facă bine si sa vina la noi acasa”. Si au trecut de atunci câteva saptamâni bune … [Citeşte mai departe...]





