SURSA: www.maranatharomania.ro VEZI AICI CLIP VIDEO: http://www.maranatharomania.ro/2010/01/09/video-fa-un-batran-fericit-cu-ocazia-sarbatorilor-de-iarna-realizat-vezi-video/ Si in acest an, cu ocazia Sarbatorilor de Iarna, Maranatha Romania a organizat o actiune de binefacere pentru 38 de familii, in mod special batrani, dar si familii cu multi copii. Aceasta actiune a fost posibila cu ajutorul oferit de sponsorii nostrii, carora le multumim pentru efortul financiar. Au fost fost … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: aceasta
Sabat SUP La Biserica din Matca
Sabatul din 9 Ianuarie 2010 a fost unul deosebit atât pentru membrii Bisericii Adventiste din Matca 1 care susţine prin voluntari şi suport financiar activităţile SUP Focşani, cât şi pentru voluntarii ce s-au reunit pentru această sărbătoare. Serviciile de închinare au fost înălţătoare prin mesajul Cuvântului scris cât şi prin mesajul cuvântului trăit în viaţa persoanelor private de libertate şi a voluntarilor. Minunile pe care Dumnezeu le-a făcut în viaţa lor pentru a avea timp şi suport … [Citeşte mai departe...]
Minuni… “cu vagonul”
Minuni… “cu vagonul” De multe ori suntem aşa de ocupaţi că abia mai găsim timp să mâncăm...Nu mai avem timp pentru noi, pentru familie şi mai ales pentru cei de lângă noi, ratâd astfel, deseori, ocazii pe care Cerul ni le oferă pentru a fi de folos celor din jurul nostru. Avem atâtea lucruri bune de făcut dar, nu ne mai rămâne timp pentru a le face pe cele cu adevărat bune şi preţioase pentru veşnicie. Oare, unde şi cum găsim soluţii la această problemă? Se poate face ceva? Mai putem … [Citeşte mai departe...]
Ţi-e dor de tata?
În urma unui apel din partea unui tată aflat după gratii, am decis să vizităm familia rămasă acasă. Aşa se face că, într-o seară, în ziua de moş Neculai, am poposit la această familie. Locuiesc la parterul unui bloc într-un apartament în care, nu era aproape nici o diferenţă de temperatură faţă de cea de afară. Îmi deschide uşa o fetiţă de aproape 7 ani, mă învită înăuntru, şi aici găsesc pe mama lor cu ceilalţi doi copii. O fetiţă de aproape 4 ani şi mezinul, de 2 ani. Pe jos, erau petice de … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
La cumpăna dintre ani
La cumpăna dintre ani, dorind să încununăm întreaga activitate de peste an, SUP Moldova a fost alături de cei pe care îi asistă prin programe şi proiecte speciale acolo unde gripa şi carantina nu şi-au făcut efectul. Menţionăm, de exemplu, programul de la Penitenciarul Bacău unde prin efortul voluntarilor coordonaţi de fraţii Daniel Bighescu şi pastorul Ovidiu Burbulea momentele de sfârşit de an au fost poate cele mai deosebite iar darurile primite au adus bucurie şi amintiri ale clipelor … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce-ar fi să mai “greşim” şi noi măcar din când în când? Observaţi că “greşim” este pus în ghilimele pentru a nu da loc interpretării că ar fi vorba de a greşi moral. Atunci cum? Se poate “greşi” şi altfel? Se vorbeşte mult, chiar şi printre Adventiştii de Ziua a Şaptea - ca să nu mai spunem de alţii -, despre “greşeala” cea mare a aşteptătorilor Venirii Domnului Isus la 1844. Au “greşit”? Au “greşit”. De atunci ne luptăm din răsputeri “să nu mai greşim”. Ce greşeală!! Nu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Ianuarie 2010 Standarde. Cu ocazia sarbatorilor, foarte multi s-au abatut de la regulile si standardele de viata obisnuite, au mancat lucruri care … [Citeşte mai departe...]
Raport redirectare procent 2% catre Intercer in 2009
Totalul sumelor redirectate catre Asociatia "Internet spre Cer" in anul 2009 prin procentul de 2% din impozitul pe profit este de 5785.95 RON. Comparativ cu anii precedenti aceasta reprezinta o crestere semnificativa. Intercer multumeste tuturor celor care au ales sa redirecteze procentul de 2% din impozitul pe profit catre organizatia noastra non-profit. Aceasta a presupus un efort si un timp suplimentar din partea dvs., lucru pe care il apreciem. Cu ajutorul dvs. Intercer a putut functiona … [Citeşte mai departe...]
Va mai amintiti de Maria Sipoteanu?
Cu un an si jumatate in urma va scriam un mesaj cu privire la Maria Sipoteanu, fetita cu o malformatie congenitala la inima, care avea nevoie disperata de ajutor pentru a putea beneficia de operatia salvatoare. Dumnezeu i-a purtat de grija in mod minunat si saptamana aceasta, pe 4 ianuarie, a implinit 3 ani. Este o fetita vesela si, daca poate sa alerge si sa se joace astazi, este pentru ca acum mai bine de un an Isus a fost medicul si avocatul ei. Cele doua surioare, parintii si bunicii … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Chris Ieremia (Portland), inceput de leucemie
Draga familie Intercer si toti cei care din cand in cand apelati la serviciile acestui web-site, MAI INTAI DE TOATE UREZ TUTUROR UN CALDUROS "LA MULTI ANI' SI MAI ALES SA VA UMPLE DUMNEZEU CU MULTE BINECUVANTARI, SANATATE SI PROSPERITATE MATERIALA SI SPIRITUALA! Biserica Adventista Romana din Portland traieste una dintre cele mai neasteptate vesti, o adevarata drama a suferintei care s-a declansat cu putin timp inainte de Anul Nou. Despre ce este vorba: Familia Irimia care s-a alaturat … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Ce se naşte din şoareci… moare de pisică? (Geanina Bică)
Se îndoieşte cineva? Nu! E mai mult decât evident! Suntem blestemaţi! Loviţi de soartă! Ghinionişti din cale-afară! Bântuiţi de molime şi dezastre naturale! Nefericiţi! Săraci! Nenorociţi! Disperaţi! Manipulaţi! Frustraţi! Depresivi! Sortiţi eşecului! Altfel spus, fatalismul mioritic e în floare! Săracul om modern Este societatea contemporană dominată de negativism? Întrebare dificilă. Vaste sujet… vorba franţuzului! În ultimii ani au apărut numeroase cărţi care tratează această problemă. … [Citeşte mai departe...]


