Am realizat doua postere cu pastorul Gheorghe Indricau, (1913-2012), ca o recunostinta a unui om devotat cu totul lui Dumnezeu. O viata bogata si lunga in Biserica Adventa de Limba Romana, principial, familist integru, avocat, pastor, director de Seminar, traducator din Engleza in Romana, etc. Cele doua postere ilustreaza imagini din viata lui Gheorghe Indricau, pentru ca lumea care l-a ascultat in decursul anilor, la amvon si in public, cei care l-au cunoscut, tanara generatie, pastori si … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: ascult
Ora Profetica 17/2012
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 26 Aprilie 2012 Israelul, Egiptul şi stoparea exportului de gaze egiptene. Egiptul a luat decizia de a se sista exporturile de gaze egiptene în Israel? Premierul … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 15/2012
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 12 Aprilie 2012 Vatican. Pace, pace. Papa Benedict al … [Citeşte mai departe...]
VEZI VIDEO – 20 de copii ai strazii ajutati cu o masa calda
Incepand cu luna noiembrie 2011 familia fr. Gabi Puiu din comuna Sicula, jud. Arad a luat initiativa impreuna cu alti voluntari ca sa faca ceva pentru copii si oamenii strazii din Arad. De cateva luni de zile, din fonduri proprii sau sponsorizari pregatesc sambata de sambata o masa calda pentru copii si oamenii strazii. Inceputul a fost timid si greu, pana cand copii s-au imprietenit cu ei. Ajutorul nu se limiteaza doar la atat. De multe ori fratii nostrii stau si le asculta pasurile si … [Citeşte mai departe...]
VEZI VIDEO – Incalzire centrala la adapostul pentru batranii strazii din com. Batar jud. Bihor
Maranatha Romania sustine adapostul pentru batranii strazii din comuna Batar, jud. Bihor, unde 30 de batrani de pe strada, ai nimanui, primesc adapost, hrana si ingrijire permanenta, gratis. De acest adapost se ocupa lucratorii nostrii Marcel si Artemiza Tanase. Adapostul functioneaza prin credinta. Iarna aceasta a fost foarte grea, nu aveam lemne de foc si nici incalzire centrala. Batranii se incalzeau la niste sobe vechi, care nu faceau fata la camerele mari. Batranii de multe ori stateau in … [Citeşte mai departe...]
Mami… mami… prrr…!
Dragi prieteni, încerc să vă provoc cu unul din cele mai dramatice cazuri cu care ne-am confruntat, noi, voluntarii Serviciului Umanitar pentru Penitenciare. Vreau să vă provoc să faceţi un exerciţiu de imaginaţie... Vai... cât de grea e viaţa asta... Deşi nu ai decât patru anişori... visezi şi speri că mâine va fi mai bine, mai frumos, mai uşor... Simţi că ai o responsabilitate în familia ta... da, la vârsta asta... pentru că surioara ta de 10 ani ţi-a povestit cum tatăl … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Uciderea in Numele Domnului – cauze si efecte, intrebari si raspunsuri
„Izbaveste pe cei tarati la moarte si scapa pe cei ce sunt aproape sa fie injunghiati. Daca zici: ‚Ah! N-am stiut!’... Crezi ca nu vede Cel ce cantareste inimile si Cel ce vegheaza asupra sufletului tau? Si nu va rasplati El fiecaruia dupa faptele lui?” (Proverbe 24.11-12) Zilele trecute, o femeie penticostala a comis o crima abonimabila: si-a ucis propriul copil, justificand ca fapta a fost poruncita de Dumnezeu, iar actiunea sa a insemnat, de fapt, un act de ascultare neconditionata, oarba... … [Citeşte mai departe...]
O călătorie pe cinste! ( Manuela Vasile, Revista Res:piro)
Anii merg mai departe dar sufletul rămâne tot acolo unde se simte cel mai bine! O croazieră pe Pământ nu strică nimănui. Câteva clipe de plăcere, câteva minute de distracție şi cel mai important, ore-n şir de privit. Da, de privit, admirat, spuneți cum vreți. Eu nu am început de mult călătoria spre deosebire de alții. Ştiți, de obicei ține în jur de 75-80 de zile, dar depinde de timp dacă este frumos, dacă întâlneşti oameni cu care să te iei la vorbă, mai depinde şi de locul pe care ai să-l … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
RĂSTIGNIREA Dovada supremă a IUBIRII Fără îndoială IUBIREA este noţiunea cea mai de valoare a existenţei şi fără de ea nu se există. De asemenea fără îndoială, că dacă ni s-ar cere să reprezentăm IUBIREA printr-un singur cuvânt, cel care ar fi la mare distanţă de multe altele şi în prim plan, este RĂSTIGNIREA. Iubirea că NU AM FOST şi prin creaţiune SUNTEM este o taină a lui Dumnezeu căreia nu-i putem da întreaga consideraţie prin descifrare, şi în jurul căreia gravităm cu toată … [Citeşte mai departe...]
Chip de om ascuns după mii de măşti…(Tina Albu, Revista Re:spiro)
Oridecâteori ascult versurile acestei melodii îmi reamintesc ceea ce sunt de fapt. E un fel de a spune: „gata, acum că eşti singur, e timpul să dai din nou masca jos, pentru că de fapt ai purtat o mască până acum.” Da, când suntem singuri cu Dumnezeu, atunci ne dăm masca jos şi sunt momente când ne vine să strigăm de durere, deşi faţă de alţii purtăm masca bucuriei. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
“ Meseria e brăţară de aur…”
„ Voi lăuda pe Domnul din toată inima mea şi voi istorisi toate minunile Lui” Ps. 9.1 În urma colaborării foarte frumoase dintre SUP Moldova şi Penitenciarul Vaslui, identificând nevoile specifice zonei, la cererea Penitenciarului de a organiza un curs de calificare în meseria de fochist, meserie căutată în zonă, am fost bucuroşi să putem fi parteneri în acest proiect. Iar bucuria nu ar fi fost posibilă dacă Dumnezeu în urma rugăciunilor voluntarilor nu intervenea … [Citeşte mai departe...]
„ Ştiam că ai să vii astăzi la noi…”
„ Când strigă un nenorocit, Domnul aude şi-l scapă din toate necazurile lui” Ps. 34.6 Sunt convins că, fiecare dintre noi am experimentat – şi nu doar o singură data – această extraordinară făgăduinţă. Rămân uimit cât de promt şi frumos răspunde Tatăl nostru la strigătul nenorocitului... Era o zi frumoasă. Deşi era început de Decembrie, soarele strălucea frumos parcă dorind să încălzească inimile noastre, ale tuturor. După timpul petrecut împreună cu soţia alături de … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- …
- 34
- Pagina următoare »








