Editura Anamarol, 2010, Bucureşti, 294 pagini În data de 03 octombrie 2010, am avut ocazia să asist la evenimentul de lansare a cărţii „Rătăcind printre şoapte şi trandafiri galbeni” în sala George Constantin a Teatrului „Constantin Notarra” din Bucureşti. Având cu mine o cameră de luat vederi, am căutat să surprind cele mai frumoase ipostaze ale evenimentului şi să imortalizez imaginea personalităţilor care au luat cuvântul cu această ocazie. Respectivele materiale video sunt disponibile în … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: mine
02. Decalogul – Decalogul si libertatea
02. DECALOGUL SI LIBERTATEA Autor: Lori Balogh www.loribalogh.ro Setea de libertate Imi amintesc cu durere de un fapt petrecut candva, in anii copilariei mele. Locuiam intr-o casa modesta, aflata in mijlocul unei gradini mari si plina de pomi fructiferi, de brazi si de multa, foarte multa verdeata. Din zori si pana in noapte, cantecul pasarelelor imi incanta sufletul. Copil fiind, imi doream insa ceva mai mult decat sa privesc si sa ascult cantecul acelor pasari de la … [Citeşte mai departe...]
De ce dragostea nu e întotdeauna reciprocă? (Vali Stoian, Revista Re:spiro)
Indiferent de vârstă, tinerii au o întrebare: „De ce dragostea nu e întotdeauna reciprocă?” Poate că una dintre cele mai mari frustrări în viața tânărului vine din dragoste. Se îndrăgostește până peste cap de cineva, iar drept răspuns… nimic. Dacă Dumnezeu e sursa dragostei, de ce nu e totul mai simplu? Cred că Dumnezeu poate să facă în așa fel încât celălalt să mă iubească pe mine măcar cât îl iubesc eu. Totuși, de ce nu o face? › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Trebuie să fii frumoasă! (Crina Chiriac, Revista Re:spiro)
Nimeni nu ți-o spune tranșant niciodată, dar „semnale de avertizare” sunt peste tot. Un anunț publicitar mi-a atras atenția: un deux-pieces de lenjerie intimă, pus în evidență de corpul modelului ce-l prezenta. Vine spontan întrebarea dacă și pe mine ar avea același efect. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 39/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 30 Septembrie 2010 Centrala nucleara Bushehr din Iran, atacata de Stuxnet. Prin atacul asupra primei centrale atomice iraniene cu ajutorul virusului Stuxnet, … [Citeşte mai departe...]
VEZI FOTO: ,,Pregateste-te sa fii folosit de Dumnezeu” – TinServ jud. Hunedoara 31 august – 7 septembrie
VEZI FOTO AICI: http://maranatharomania.ro/2010/10/01/vezi-foto-pregateste-te-sa-fii-folosit-de-dumnezeu-%E2%80%93-tinserv-jud-hunedoara-august-2010/ In casa doamnei Solomia si a familiei Munteanu atunci cand ploua afara, apa curgea prin tavan, pe pereti, pe dulapuri, pe podea si pe toate lucrurile pe care le aveau in casa. De-a lungul anilor in care s-a repetat aceasta nedorita intamplare, casele lor au ajuns in stari avansate de degradare. Tavanul casei familiei Munteanu s-a umezit si a … [Citeşte mai departe...]
Biserica Adventistă, creştină sau nu?
Biserica Adventistă, creştină sau nu? – de CATANA BENONI Probabil că v-aţi confruntat şi dvs cu intrebarea: „Cine sutem noi şi care este de fapt mesajul nostru ca Adventişti de Ziua a Şaptea?” Suntem angrenaţi într-un mare motor de acţiuni misionare, unele personale, de la om la om, altele mai nepersonale, cum ar fi răspândirea de pliante, de cărţi, etc. În iureşul acestora m-am trezit şi eu întrebându-mă: „De fapt care este mesajul nostru? Ce vrem să transmitem celor din jur? Are … [Citeşte mai departe...]
01. Decalogul – Cele zece cuvinte
01. DECALOGUL - CELE ZECE CUVINTE Autor: Lori Balogh www.loribalogh.ro “Porunca a saptea: Fura ceva mai putin !” Cu mai mult timp in urma, trecand pe langa Teatrul Dramatic din Brasov, privirea mi-a fost atrasa de un afis ce continea o invitatie la teatru. Piesa se intitula : “Porunca a saptea: Fura ceva mai putin !” Citind anuntul, eram deosebit de contrariat. In primul rand, stiam din Biblia mea ca porunca a saptea nu se refera la furt, ci la adulter. Pe de alta … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 38/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 23 Septembrie 2010 Vizita papala in Anglia. Vizita papei Benedict in Anglia, a fost un succes indiscutabil. In primul rand din secolul XVI cand biserica … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – De prin spitale adunate si aici, pe blog, relatate
„Multumiti lui Dumnezeu pentru toate lucrurile; caci aceasta este voia lui Dumnezeu, in Hristos Isus, cu privire la voi.” (1 Tesaloniceni 5.18); „Sa cad in mainile Domnului, caci indurarile Lui sunt nemarginite; dar sa nu cad in mainile oamenilor!" (1 Cronici 21.13). Aceste texte le-am citit marti dimineata: primul in devotionalul intocmit de femei, dar nu doar pentru ele si al doilea in Biblie, in tipul lecturii matinale. Cand le-am citit, nu mi s-au parut relevante si, cel putin cu primul, … [Citeşte mai departe...]
Ultima inscriere-Dr. Luca recruteaza ucenici!
Pentru completarea locurilor anuntam ultima sesiune de inscrieri in perioada sept. - 25 oct. 2010 ( inclusiv 25 oct. insa doar pana la ora 10,00 dimineata) insotita de examenul de admitere si de interviu pe data de 25 oct. 2010 la ora 11. Inscrierile vor avea loc la sediul Scolii Postliceale Sanitare AZS din Braila Bd. Independentei nr.238, tel. 0239/662 611 - Secretar Alina Miclaus. "Doctorul Luca Recruteaza Ucenici!" Esti tanar si plin de entuziasm? Ai deja experiente cu Dumnezeu? … [Citeşte mai departe...]
Caravana Sperantei – din nou in misiune
„ Dacă vrei să faci un bine, atunci fă-l când este nevoie.” Chris Simion Oare, când nu este nevoie de a face bine? Duminică, 12 Septembrie un grup de voluntari ai Caravanei Speranţei s-au deplasat din nou la leprozeria din Tichileşti. Pentru că timpul pentru a face un bine este acum. Este toamnă şi fraţii noştri de acolo au nevoi specifice. Poate nu o să vă vină să credeţi dar, nevoia cea mai mare a lor rămâne cea de părtăşie. Tânjesc să se aşeze cineva lângă ei şi să îşi povestească istoria … [Citeşte mai departe...]

