TREBURI ÎNCURCATE?! N-ar trebui să fie pentru nimeni o noutate că în zilele de pe urmă “treburile” vor fi “încurcate”. Aşa zice profeţia. Babilonie. Se pare însă că treburile sunt mai încurcate decât ne aşteptam noi şi în perspectiva veşniciei DEOSEBIREA este VITALĂ. Martorul credincios zice “...şi alifie pentru ochi ca să-ţi ungi ochii ŞI SĂ VEZI”. Acest SĂ VEZI are prelungire de înţeles în SĂ DEOSEBEŞTI, SĂ-ŢI DAI SEAMA, ca să poţi hotărî BINELE. Satana încearcă … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: ochii
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 3)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul pământului Tribul Kiai, oamenii munţilor Ştiam că urcuşul va fi greu, dar ştiam că kiaii mă vor aştepta la baza muntelui şi vor căra lucrurile pe care le-am transportat cu o camionetă pentru nevoile lor, vor căra şi rucsacul meu, cortul, sacii de dormit, aparatura tehnică, vor căra mâncarea, eu va trebui să reuşesc să mă car pe mine însămi. Voi fi reuşit cumva, de aceea nu mi-a fost frică de acest drum. Surpriză! Când camioneta a oprit lângă un … [Citeşte mai departe...]
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 2)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul pământului VANUATU, Insula TANNA, printre primitivii care îşi iubesc condiţia În dimineaţa asta satul Larwanu se trezeşte de dimineaţă, s-au adunat cu toţii în spaţiul deschis al NAKAMAL-ului şi aşteaptă sosirea mea. Lapo mă cheamă degrabă la micul dejun, toată lumea e trează de mult timp, doar mie mi-e încă somn, ei se trezesc dimineaţa la cinci proaspeţi, râzând şi cântând odată cu păsările în concert, au un ritm în tandem cu natura, se culcă nu … [Citeşte mai departe...]
Editorial Numărul 12 – Cristina Neagu
La fiecare început de lună, obişnuiesc să notez în calendarul meu de perete cu fluturi, evenimentele importante: convenţii, deschideri, zile de naştere, termene limită. Evenimente pe care le dublez, înroşesc, colorez în funcţie de apropierea sau depărtarea lor. La fiecare început de lună, data de 20 sau 25 mi se pare foarte îndepărtată, aşa cum pare sesiunea la început de semestru. Sau vacanţa de vară în miez de ianuarie. Şi prinsă în rutina fiecărei zile, între două drumuri de 301, … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Nita Stelica Laurentiu, Limpezis, Buzau
Ajuta-i pe copii sa-si vada tatal - Ajutor pentru Nita Stelica Laurentiu Deunăzi vorbeam cu prezbiterul dintr-o biserică pe care o deservesc si, cu lacrimi in ochi, imi spunea despre un caz din biserica noastră – Limpezis, Buzău. Intr-un Sabat, s-a apropiat de unul din micutii bisericii noastre si l-a intrebat: „Ce faci Vlădut?”. Ridicându-si ochii inlăcrimati, Vladut raspunse: „Postesc pentru tata. Vreau sa se facă bine si sa vina la noi acasa”. Si au trecut de atunci câteva saptamâni bune … [Citeşte mai departe...]
Jurnal de misiune – Ghana
Dragi prieteni, Intre 1 oct si 1 nov 2009 , prin harul lui Dumenzeu si puterea Lui, am reusit (am fost trimisi ca misionari pe termen scurt de catre Conferinta Generala) sa ajungem in Ghana (Africa) sa predam la o universitate adventista. Nicu a predat patru cursuri in domeniul computerelor iar eu un singur curs – Filosofia Educatiei. Am avut experiente minunate pe care speram sa nu le uitam niciodata. Am intalnit oameni minunati a caror amintire o vom pastra in suflet. Sunt oameni calzi … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Când istoria se repetă. Când istoria nu se va mai repeta. Când istoria se repetă, se repetă cu urmări cu tot. Niciodată cu altfel de urmări. Este o legitate că momente istorice similare au aceleaşi urmări. De ce se spune că “omul nu învaţă nimic din istorie” deşi uneori nu doar că o ştie dar a şi trăit-o? REPETAREA merge adesea până la absurd, obişnuinţa până la a doua natură. În Vechiul Testament avem descris fenomenul razboaielor de “sezon”, adică atunci când vremea devenea … [Citeşte mai departe...]
Florile mele!!!
Le-am cumpărat din piaţă pe alese. Să fie cele mai frumoase. Diversitate: crini… trandafiri… jerbera… Cele mai frumoase. Rezistente. Nu m-am uitat la preţ! Le-am luat în braţe uşor, cu grijă, să nu păţească nimic… Le-am dus aşa până la maşină şi apoi atent le-am aşezat în spate să nu se lovească sau să se rupă. Ajuns acasă, le-am pus în apă rece. Până m-am culcat, am mai trecut de două ori prin hol – cel mai răcoros loc din apartament. Doar ca să le mai privesc o dată. În general nu prea … [Citeşte mai departe...]
Programe noi la Intercer TV: 16 – 22 Octombrie 2009
Detalii complete la www.intercer.tv Titlu Vorbitor Categoria Durata Vizionati Comentariul studiului: Trambite, sange, nor si foc [Rezumat audio al fratelui pastor si evanghelist Alejandro Bullón] Gertrud Radu & Gabi Radu Sursa: Lectiune AZS, Limba: Romana Scoala de Sabat 01:00:00 Media Player other kbps (audio) Download (32.2 MB) Decizii - Studiu suplimentar Florina Sanda & Gabriel Radu Sursa: Lectiune AZS, Limba: Romana Scoala de Sabat 00:04:34 Media … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
MUMIFIERE înainte de MOARTE? Romani 8, 10: “Trupul nostru este supus morţii din pricina păcatului.” Am trăit să aud predicându-se că LAPTELE este OTRAVĂ. Desigur, laptele poate face rău cuiva care este alergic la nutrienţii lui, în unele circumstanţe de manipulare, de conservare sintetică etc. Dar împotriva LAPTELUI ca noţiune e o mirare. Altcineva, zice “am citit Biblia de 24 de ori dar n-am găsit în ea nici o recomandare de a se consuma lactate. Nebucadneţar a făcut o cură de … [Citeşte mai departe...]
Informatii medicale necesare urgent pentru Nita Stelica-Laurentiu
Deunăzi vorbeam cu prezbiterul dintr-o biserică pe care o deservesc si, cu lacrimi in ochi, imi spunea despre un caz din biserica noastră – Limpezis, Buzău. Intr-un Sabat, s-a apropiat de unul din micutii bisericii noastre si l-a intrebat: „Ce faci Vlădut?”. Ridicându-si ochii inlăcrimati, Vladut raspunse: „Postesc pentru tata. Vreau sa se facă bine si sa vina la noi acasa”. Si au trecut de atunci câteva saptamâni bune si tata inca nu e acasa. Tata e tot in spital cu un diagnostic ce nu găseste … [Citeşte mai departe...]
Orbire temporară
Mulţi oameni cred că o relaţie se aseamănă un ou Kinder: le place ciocolata şi se aşteaptă să găsească o jucărie drăguţă înăuntru. De cele mai multe ori însă ciocolata se termină prea repede şi surpriza nu e din colecţia care le plăcea lor. Adevărul este însă că (ciocolata nu e bună pentru sănătate şi că) o relaţie nu are nimic în comun cu un ou cu surprize. În realitate, dictonul englez „what you see is what you get” funcţionează cu o rată minimă de eşec! Problema apare atunci când ceea ce … [Citeşte mai departe...]


