9 martie 2013, a fost un sabat deosebit pentru cei prezenţi în comunitatea Bethel Buzău, organizat de tinerii grupului bărbătesc ADAM QUINTET, protagonişti fiind, în mod special Mădălin Vasile, Andrei Stoian şi Daniel Niculiţă. A fost o zi frumoasă, deosebită, cu oaspeţi deasemenea deosebiţi, atât adventişti cât şi neadventişti. În primul rând amintim prezenţa familiei Mihaela şi Mihai Braşov care şi-au planificat din timp vizita la Buzău pentru a oficia un moment deosebit pentru familia … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: versuri
„ Este mai ferice să dai decât să primeşti!”
...Dacă această afirmaţie nu ar fi fost inspirată de Dumnezeu, dacă nu ar fi fost scrisă în Cuvântul Lui şi mai ales nu ar fi fost exeprimentată de către voluntarii SUP-ului cu siguranţă că nu am mai fi pus-o în aplicare şi anul acesta. Aşa se face că, am demarat cu ajutorul sponsorilor noştri a doua ediţie a proiectului special „Copilul meu, nu te-am uitat” pentru cei 280 de copii ai mamelor închise în penitencairele Bacău si Galaţi. Astfel, fiecare mamă a putut să facă cu mâinile ei … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Esperoux, Bouget, Aigoual Mi-e dor de Esperoux, Bouget, Aigoual. Nu mi s-a făcut dor de ei aşa deodată, acum, ci mi-este dor de ei de-o viaţă, de când pe nevăzuţi, neauziţi, dar pe tare mult iubiţi mi i-am adunat în inimă pentru totdeauna ca pe Şadrac, Meşac şi Abed Nego. I-a desprăfuit prin inspiraţie din istorie, de curând, Preşedintele Conferinţei Generale AZŞ când a propus tuturor slujitorilor de altar ai Bisericii, recenta evanghelizare globală pe cartea Tragedia Veacurilor, … [Citeşte mai departe...]
PREAfericita generație. ( Paula Popescu, Revista RE:spiro )
Închid ochii şi-mi imaginez: cum arăta un stră-stră-bunic în primul război cu arma pe umăr, ce gust avea colţul de pâine ascuns sub podea în cămară, cu ce-şi trata bătrâna călcâiele crăpate de-atâta fugă şi ce versuri avea cântecul de jale al unei mame ce-şi îngropa copilul fără cortegiu… Mă-ntreb cât costa o consultaţie la medicul satului ca să-ţi spună că: “până mâine…şi…gata”, cât dura o slujbă într-o biserică fără oameni dar vie…şi câte stele numărau noaptea orfanii pe când se pregăteau să … [Citeşte mai departe...]
Sacrificii în secolul 21 ( Antonia Albu , Revista RE:spiro )
Îmi răsună în minte în ultimul timp versurile „Oare câţi am mai muri pentru credinţa-n Dumnezeu?”.. Cert este că nu mai trăim vremuri de prigoană spirituală, în care să fim închişi pentru că deţinem o Biblie în sertar sau pe birou, sau că ne întâlnim la rugăciune şi cântăm. Din fericire au trecut vremurile acelea. Cel puţin la noi în ţară. Da, există şi azi ţări unde regimurile totalitare îşi cam fac de cap, iar persecuţia creştinilor e ceva normal. Dar noi suntem liberi. Liberi de pedepse pe … [Citeşte mai departe...]
„ Marile incendii se nasc din scântei mici “ (cardinalul Richelieu)
Sunt sigur că şi dumneavoastră sunteţi de acord cu acest adevăr rostit cu mulţi ani în urmă. Atunci când am citit pentru prima dată aceste cuvinte, mi-am spus că dacă din punct de vedere fizic este aşa, de ce n-ar fi şi din punct de vedere spiritual? Aşa se face că, rodul multor scântei mici, aprinse săptămână de săptămână de voluntarii SUP Moldova în Penitenciarul Bacău au produs un...”incendiu” în inimile tuturor celor prezenţi în Biserica Adventistă Speranţa. Focul dragostei de … [Citeşte mai departe...]
Lansare de carte în cadrul Cenaclului Fractali
Cenaclul Fractali a sărbătorit cu mare încântare în data de 22.04.2012 debutul doamnelor Simona Gheorghe și Medeea Roșca prin lansarea volumului de versuri și proză scurtă ,,învoire pentru nemurire”, Editura Uranus. ,,învoire pentru nemurire” este o carte deosebită care te poartă în primul rând pe tărâmul introspecției ca apoi prin întrebări și răspunsuri tulburătoare să te aducă pas cu pas ,,în pod la Dumnezeu”: ,,Lasă-ți ochiul să respire-n părul meu/ce frumos e-aici, în pod, la … [Citeşte mai departe...]
Chip de om ascuns după mii de măşti…(Tina Albu, Revista Re:spiro)
Oridecâteori ascult versurile acestei melodii îmi reamintesc ceea ce sunt de fapt. E un fel de a spune: „gata, acum că eşti singur, e timpul să dai din nou masca jos, pentru că de fapt ai purtat o mască până acum.” Da, când suntem singuri cu Dumnezeu, atunci ne dăm masca jos şi sunt momente când ne vine să strigăm de durere, deşi faţă de alţii purtăm masca bucuriei. › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Concert umanitar Ridica-te si umbla
Pe data de 18 decembrie 2011, ora 18.30, la Palatul National al Copiilor, Bucuresti, Bd. Tineretului, sect 4, va avea loc concertul umanitar "Ridica-te si umbla". Este un proiect organizat in colaborare cu Fundatia Alinare si ADRA ROMANIA.Fondurile stranse vor fi folosite pentru activitatile proiectului "Ridica-te si umbla", care functioneaza din aprilie 2010, beneficiarii fiind persoanele cu dizabilitati. Membrii asociatiei se intalnesc saptamanal, ajutati de voluntari. In aceste ocazii se … [Citeşte mai departe...]
ResurseCrestine.ro la 6 ani!
Au trecut 6 ani de când site-ul resursecrestine.ro a luat ființă și dorim, prin acest anunț, să îi mulțumim din nou lui Dumnezeu pentru ajutorul și sprijinul pe care El ni l-a acordat în tot acest timp! Este doar meritul Său că oamenii pot găsi de atâta timp resurse pentru creșterea lor spirituală, și ajutor pentru cei ce îndrumă pe alții pe calea către Cer. În anul care s-a scurs, echipa a primit în rândurile ei un nou membru, care a făcut posibile modificările vizuale de pe site. Mulțumim … [Citeşte mai departe...]
10. Religie si stiinta – Potopul biblic: un cataclism mondial
10. Potopul biblic - un cataclism mondial Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Teoria uniformismului ( numita si actualism ), elaborata de fondatorul geologiei moderne- Charles Lyell ( 1797-1875 ), se opune teoriei catastrofiste a lui Cuvier ( 1769- 1832 ). Uniformismul sta la baza paleontologiei care se preda astazi in scoli. Teoria acesta sustine ca in trecutul planetei noastre nu au existat catastrofe mondiale; timpul s-a scurs netulburat , asemenea unui … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
DOAR SPRE PILDUIRE Fiecare ţară are un imn al ei. Unele au chiar mai multe şi chiar le au concomitent. Imnurile României deşi nu oficial simultane, s-au mai petrecut unele pe altele mai ales în anumite mulţimi ale populaţiei ţării. De pe la jumătatea secolului trecut au fost însă vreo cinci dacă nu mai multe, în raport de împrejurări politice şi sociale şi poate şi religioase. Imnul de azi al României, “Deşteaptă-te române” este cumva şi cel mai vechi al ei, traversând Războiul de … [Citeşte mai departe...]









