1 A). DE CE S-O FI LEPĂDAT PETRU? De ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... E greu de înţeles, E greu de spus. Poate de ruşine?... De ruşine? Cum de ruşine? Nu a zis el: „Dacă toţi Te vor părăsi, Eu voi rămâne, Doamne, cu Tine?” Sau, poate de frică?... Nu, nici de frică; Petru era curajos. Nu ştiţi? Când a vrut să-L apere pe Domnul, Repede sabia şi-a scos. Atunci, de ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... Vă spun eu: Nici de frică, nici de ruşine. Petru avea prea … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Iubirii
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Despre destrămarea și unitatea familiei În lumea creștină se vorbește despre destrămarea familiei ca despre un semn al zilelor sfârșitului și așa este. Acolo unde nu poate destrăma, tot acum în zilele sfârștului, Satana unește, în felul său rău familia împotriva voinței lui Dumnezeu și o duce unită direct în iadul său. Evanghelia Domnului avertizează despre acest lucru cu privire la ascultarea de Dumnezeu, zonă în care destrămarea în bine este de preferat unității în … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
INVITAŢIE sub semnul întrebării Dragi cititori, după cum bine ştiţi, sistemic, eu nu am nici şefi, nici subalterni. Dumneavoastră îmi sunteţi fraţi şi prieteni de stat de vorbă, egali şi la fel preţuiţi. Orice sfat este binevenit şi orice decizie este personală. Idealul este ca toţi să ne supunem voinţei Domnului. Unii ştiţi, alţii poate nu şi aflaţi acum, că oficial şi la scenă deschisă, comunităţile şi chiar şi grupele de Adventişti de Ziua a Şaptea de Limbă Română din … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“NECAZURILE SFINTE” în “BUCURIILE deşarte” Să intrăm direct în subiect pentru că timpul istoriei şi timpul nostru personal nu ne lasă amânare, iar spaţiul tipografic nu ne acordă detaliere. Cel mai frumos, cel mai de bucurie, dar şi de primit învăţătură prin stat de vorbă, este timpul “mesei împreună”. Evanghelia ne arată că Domnul Isus nu a refuzat nici o invitaţie la masă şi presupunem că scopul Său principal nu era de a mânca sau a bea ceva, ci de a preda simplu şi iubitor o … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
GPS: Pământ - Cer. Mântuire. Fără să am teama că greşesc aş putea numi Mântuirea “TAINA IUBIRII”. Înţelegem din ea doar câte ceva, dar destul ca să ne minuneze. Încercările de descifrare în gând şi cuvânt omenesc - dacă sunt făcute cu închinare - conţin singura noastră bucurie autentică, deşi au eşuat rând pe rând în cuprinderea imensităţilor nemăsurabile. Neputinţa cuprinderii măreţiei de iubire a răstignirii Mântuitorului şi veşnicitatea cumpenei de dreptate care ţine existenţa … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
De proclamat PROMISIUNEA Am cam uitat de venirea Domnului nu-i aşa? Ne-am luat cu ale noastre cele de toate zilele, pe apucate, pe zbuciumate, pe performate şi câte şi câte, şi am uitat că avem un DOMN care vine şi ne găseşte ocupaţi cu toate deşertăciunile. Trâmbiţa Americii, Clopotul Rusiei, Forfota Orientului ne-au devenit nu mai mult decât factori de ambianţă, deşi profetic ambianţă nefericită. Doar câteva zile au trecut de la căderea pe pământul nostru a unui asteroid şi … [Citeşte mai departe...]
Evanghelizare cu pastorul Nicu Butoi la Peretu, 22 Februarie – 3 Martie 2013
Pastorul Nicu Butoi prezinta o serie evanghelistica cu titlul "Chemarea Iubirii", la Caminul Cultural din comuna Peretu, Teleorman. Prezentarile incep din 22 Februarie 2013 de la ora 18.00 si vor continua pana pe 3 Martie 2013. Fanfara de la comunitatea Peretu 2 va prezenta cateva piese muzicale. La iesire se ofera celor interesati rezumatul prezentarilor. Puteti urmari live aceste seminarii la adresa: http://ticatrans.com/ Va dorim vizionare placuta! … [Citeşte mai departe...]
Program concluzie la Scoala de Sabat Majori – Trim. IV, 2012 – Alex D. Jercan
REPETABILA TRECERE A mai trecut un an… un an de har, cu lecții pedagogice divine, În care-am învățat atâtea lucruri, despre dezideratele creștine… Școala de Sabat, ca întotdeauna, ne-a fost busolă și ne-a educat, Ne-a prezentat noi idealuri sfinte, și-a promovat un creștinism curat. A mai trecut un an… la teorie, destui elevi au luat o notă mare Dar din păcate, mulți, și anu-acesta, au luat o notă mică la… purtare! Prea multe-absențe sau întârzieri și mulți participanți bolnavi, … [Citeşte mai departe...]
Concert Colinde la Buzau, 22 Decembrie 2012
Cu deosebita onoare si bucurie in suflet, va invitam sa participati la Concertul Extraordinar de Colinde: NASTEREA LUI, SALVAREA MEA! Concertul va avea loc Sambata 22 Decembrie 2012, incepand cu orele 17 in Aula Consiliului Judetean Buzau din Bulevardul Nicolae Balcescu, numarul 48. Colindele sunt cantecul pastorilor, aurul, smirma si tamaia magilor adevarate daruri spirituale, izvorate din inimi sincere si purtate pe buze, adevarate ofrande aduse celui care S-a nascut pentru a noastra … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“MAMONA”, - sau CUM va fi sfârşitul Deseori ne referim la CÂND va veni sfârşitul citind ceea ce Domnul a spus în Evanghelia după Matei 24, 14: “Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. ATUNCI VA VENI SFÂRŞITUL”. În context, efortul evanghelistic este prezent pe toate meridianele lumii prin nenumărate modalităţi şi făcut de către toţi cei care aşteaptă cu dor întoarcerea Domnului Isus Hristos Mântuitorul, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
De care minune să ne minunăm mai întâi Să spunem cât de minunat este Domnul Dumnezeu nu încape în putinţele noastre, dar câte ceva din cât ne minunăm de bunătatea Lui şi cât ne mirăm de măreţia Lui, se cuvine cu prisosinţă. Îngăduitori cu limitarea noastră în această privinţă este pentru că ne aflăm în lumea marilor taine în care MĂRIMEA Domnului şi MICIMEA noastră se află faţă în faţă copleşitor de real. De vorbit că suntem parte din minunea creaţiunii, nu sunt vorbe, şi orice academie … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Apocalipsa Genezei? Geneza Apocalipsei? La urma urmei nimeni nu m-ar putea acuza că sunt greşit ca Învăţătură Adventă dacă aş folosi ca titlu de carte sau de studiu sau de seminar în evanghelizare expresia “Apocalipsa Genezei” sau “Geneza Apocalipsei”, presupunând că lumea căreia mă adresez ştie că “GENEZA înseamnă ÎNCEPUTUL şi că APOCALIPSA înseamnă DESCOPERIREA. În al doilea sau al nu ştiu câtelea plan de înţelegere GENEZA (prima carte a Bibliei) este o DESCOPERIRE a “primului” început iar … [Citeşte mai departe...]


