CONCURS BIBLIC In luna ianuarie, pe langa concursul de postare a materialelor pentru programele de tineret lansat cu doua luni in urma, programetineret.ro lanseaza un nou concurs, CONCURS BIBLIC Va asteptam in continuare sa postati materialele pentru tineri. Concursul continua!!! Incepand cu aceasta saptamana programetineret.ro va publica materiale pentru liderii de tineret, ideii pentru intalniri, subiecte de discutii...si altele...Va asteptam! Materiale publicate intre 18 … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: astept
Majoratul Bisericii Adventiste Filadelfia, Buzau
Pe 16 Ianuarie 2010, va invitam la sarbatoarea noastra, cu ocazia implinirii a 18 ani de la infiintarea Bisericii Adventiste Filadelfia din Buzau.Invitam pe toti cei care aveti amintiri frumoase impartasite cu noi: prieteni, frati si surori, pastori care ati trecut de-a lungul timpului pe la noi.Va asteptam cu drag,Eduard Oncea,Responsabil cu departamentul Comunicareeddy.adina@yahoo.com … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Dumnezeu cu noi (Beniamin Stan)
Uneori, persoanelor care sunt răpite li se spune că familia şi prietenii i-au abandonat. Şi asta pentru ca ei să nu mai caute o cale de scăpare, să nu mai întrezărească speranţa, ajungând până acolo încât cei agresaţi să treacă de partea agresorilor. De ce scriu aceste rânduri?! Pentru că privesc în jur, şi ceea ce văd mă înfioară. Văd oameni care s-au obişnuit cu „realitatea”, văd oameni care nu doar că nu mai întrezăresc speranţa, dar nici nu mai cred în existenţa ei, ba mai mult, s-a … [Citeşte mai departe...]
Concerte Gaborii in Spania
Grupul vocal Gaborii impreuna cu Claudiana Calin si Beniamin Diaconu, vor sustine mai multe concerte in Madrid si Zaragoza. Concertele se va desfasura dupa urmatorul program: 15-17 ianuarie- Madrid 1. Vineri seara 15 ianuarie = Eben Ezer /Madrid 2. Sabat dimineata 16 ianuarie , ora 9.30 =Emaus/ Madrid 3. Sabat dimineata, ora 10.50 = SanBlas / Madrid 4 Sabat dupa-amiaza = Calatrava/ Madrid 22- 24 ianuarie - Zaragoza Va asteptam pe toti cei din Madrid si Zaragoza, care … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce-ar fi să mai “greşim” şi noi măcar din când în când? Observaţi că “greşim” este pus în ghilimele pentru a nu da loc interpretării că ar fi vorba de a greşi moral. Atunci cum? Se poate “greşi” şi altfel? Se vorbeşte mult, chiar şi printre Adventiştii de Ziua a Şaptea - ca să nu mai spunem de alţii -, despre “greşeala” cea mare a aşteptătorilor Venirii Domnului Isus la 1844. Au “greşit”? Au “greşit”. De atunci ne luptăm din răsputeri “să nu mai greşim”. Ce greşeală!! Nu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Ianuarie 2010 Standarde. Cu ocazia sarbatorilor, foarte multi s-au abatut de la regulile si standardele de viata obisnuite, au mancat lucruri care … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Chris Ieremia (Portland), inceput de leucemie
Draga familie Intercer si toti cei care din cand in cand apelati la serviciile acestui web-site, MAI INTAI DE TOATE UREZ TUTUROR UN CALDUROS "LA MULTI ANI' SI MAI ALES SA VA UMPLE DUMNEZEU CU MULTE BINECUVANTARI, SANATATE SI PROSPERITATE MATERIALA SI SPIRITUALA! Biserica Adventista Romana din Portland traieste una dintre cele mai neasteptate vesti, o adevarata drama a suferintei care s-a declansat cu putin timp inainte de Anul Nou. Despre ce este vorba: Familia Irimia care s-a alaturat … [Citeşte mai departe...]
Duelul
De-a lungul a sute de ani, replica normală dată cuiva care ţi-a lezat onoarea a fost duelul. Îi aruncai mânușa așa cum irakianul Al-Zaidi și-a aruncat pantofii în direcția fostului președinte Bush şi-l provocai astfel la duel pe nesemțitul care a cutezat să te calce pe bătături. După aruncarea mânușii, repriza a doua a duelului consta în scoaterea sabiei sau a pistolului și… hârș-hârș, pac-pac… Era mult mai de dorit să-ţi pierzi viaţa în duel “salvând onoara” - onoarea ca atare sau una de … [Citeşte mai departe...]
Concurs biblic zilnic. Participa si tu!
Salutare! Va asteptam pe www.programetineret.ro/Concurs pentru a participa la concursul biblic lansat astazi de www.programetineret.ro Concursul se va desfasura zilnic, punctajul fiind resetat la inceputul fiecarei luni. Vor fi seturi de cate 3 intrebari in fiecare zi. Intrebarile vor avea 4 raspunsuri propuse, din care doar UNUL este corect. Premiile se vor acorda primilor 3 clasati, la finalul fiecarei luni. Te asteptam!!! … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“SUFICIENT de BUN” În lecţiunea Şcolii de Sabat, deunăzi era pusă întrebarea: “Ai simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit?” Îmi pot pune această întrebare în două feluri, din multele feluri: 1. AI simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit? Adică, dacă AM acest simţământ sau nu. 2. Ai simţământul că NU EŞTI SUFICIENT de BUN ca să fii mântuit? Adică, dacă am ACEST fel de simţământ sau am altul, altfel. Poate unul din … [Citeşte mai departe...]
Culai, cersetorul miliardar
-- Sau cum să mori de foame dormind pe hrană -- Eram cu câteva zile în urmă, într-un super market căutând câte ceva pentru lucrări de construcţie. La ieşirea din magazin, l-am văzut pe vecinul meu, Dănuţ, aşteptând. L-am salutat şi l-am întrebat pe cine aşteaptă şi mi-a spus că are de transportat o placă de placaj. L-am invitat să meargă cu mine şi m-am pus la dispoziţia lui să-l duc acasă.bo Pe drum am vorbit de una de alta şi când să ajung acasă mi-am adus aminte de Culai, vecinul de … [Citeşte mai departe...]
