IARDAC 2011 - 1 - (Intalnirea Romanilor din America si Canada), s-a incheiat in sunet de “OSANALE”, aduse la adresa Marelui Eu Sant. Cu mic cu mare, mai scolit sau nu, am sarbatorit impreuna timp de trei zile, momente frumoase din panoplia adventa de tip Romanesc. Au fost oaspeti de pretutindeni, SUA, CANADA, FRANTA, ROMANIA, TURCIA, VENEZUELA, etc., ce au onorat cu prezenta lor, marile si micile Sali de Concerte si Seminarii … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: at
Trezire la realitate (Revista Re:spiro)
Doamne, noi care ne inchipuim ca suntem fericiti pe pamant, Nu ne dam seama ca totul e desertaciune si goana dupa vant! Traim o viata, o singura viata, in care observam multa durere, Si azi, si ziua de maine, fiecare, ne aduce o perfida incredere . › citește în continuare … [Citeşte mai departe...]
Nou! Primul site creştin dedicat exclusiv curteniei!
“Nu e bine ca omul să fie singur…”, zice Biblia, dar uneori nu este aşa de simplu de rezolvat problema în ziua de astăzi; fie nu ai timp, fie nu ştii ce să faci sau unde să cauţi. Internetul poate fi o soluţie, dar nu oricum, pentru că presupun că îţi alegi prietenii cu grijă. Ce e de făcut? Intră acum pe www.curtenie.ro, un site dedicat prieteniei, un site dedicat curteniei, special conceput pentru tinerii care apreciază numele de creştin! Găseşti aici un forum dedicat discuţiilor … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“AICI e ÎNŢELEPCIUNEA”. Apocalipsa 13, 18 Unde e PROSTIA? Despre “semnul fiarei” exprimat în “numărul numelui ei” şase sute şasezeci şi şase”, una dintre cele mai semnificative profeţii ale sfârşitului istoriei acestei lumi, am auzit multe de-alungul vieţii. Interpretări în raport de principalele momente şi personaje ale ultimelor două mii de ani au marcat gândirea oamenilor de toate culturile, religiile sau nuanţele seculare. Puţine minţi căutătoare de adevăr au trecut cu “nepăsare” pe … [Citeşte mai departe...]
De ce este nevoie ca în biserică să fie o zi dedicată pentru prevenirea abuzului?
Articol scris de Carla Baker, Director Misiunea Femeii din Diviziunea Nord Americană. August 2011, Adventist World NAD, pagina 34 - 39 Traducere de MargiAnne Isaia, initiatoare a site-ului www.reinviesperanta.com Abuz există chiar şi în biserică. Ideea ca abuzul verbal, fizic, sexual şi emoţional nu există in biserici când pastorii şi membrii nu sunt conştienţi de aceasta, este contrară situaţiei pe care am descoperit-o dintr-o serie de studii printre Adventişti. Studiile au arătat … [Citeşte mai departe...]
Asociatia Sansa ta – proiect pentru tinerii proveniti din centrele de plasament
Prin prezenta, venim cu rugămintea de a ne sprijini, în derularea Proiectului „Şanse egale pentru fiecare”, destinat tinerilor proveniţi din Centrele de Plasament (casele de copii), puteti s-a ne sprijiniti prin media, pentru construirea a primului modul din cele 3 care se vor face pentru inceput in romania pentru tinerii orfani, care au nevoie de un adapost urgent. Considerăm necesar un astfel de proiect datorită faptului că un numar impresionant de tineri parasesc in Romania in … [Citeşte mai departe...]
03. Religie si stiinta – Evolutionism sau creationism ?
Evolutionism sau creationism ? -Generalitati- Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Mai intai sa definim termenii ! Evolutionismul este “conceptia filozofica potrivit careia Universul , Pamantul, fiintele vii, societatea etc. trec printr-un proces istoric de evolutie ( dezvoltare )” (1) Creationismul este conceptia conform careia materia si viata au fost create in mare masura asa cum exista astazi, prin vointa unui Creator atotputernic, fara sa evolueze sau sa se dezvolte … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
DOAR SPRE PILDUIRE Fiecare ţară are un imn al ei. Unele au chiar mai multe şi chiar le au concomitent. Imnurile României deşi nu oficial simultane, s-au mai petrecut unele pe altele mai ales în anumite mulţimi ale populaţiei ţării. De pe la jumătatea secolului trecut au fost însă vreo cinci dacă nu mai multe, în raport de împrejurări politice şi sociale şi poate şi religioase. Imnul de azi al României, “Deşteaptă-te române” este cumva şi cel mai vechi al ei, traversând Războiul de … [Citeşte mai departe...]
Ajuta o fetita de 13 ani sa aiba un pat pe care sa doarma
Alexandra locuieste impreuna cu mama ei in jud. Caras Severin. A fost parasita de mica de tatal ei, un om betiv. Acum locuieste singura impreuna cu mama ei. Din pacate in urma cu 5 ani de zile mama si-a pierdut un picior prin amputare din cauza diabetului. Astfel, Alexandra a fost nevoita sa faca tot lucrul in casa: sa spele, sa faca de mancare, sa crape lemnele, etc. Cele doua traiesc numai din pensia de handicap a mamei de 230 de lei. An de an Maranatha Romania a ajutat aceasta familie cu … [Citeşte mai departe...]
Un gest poate face cât 1000 de cuvinte (Alina Savu Mindreanu, Revista Re:spiro)
Corpul uman vorbeşte, şi uneori spune mai mult decât gura. Unele gesturi sunt înnăscute, altele se învaţă. Până la 93% din mesajul pe care îl comunici este transmis prin elemente nonverbale. În medie, o persoană foloseşte 150-200 de gesturi nonverbale tipice în timp ce comunică. Gestul de comunicare îşi capătă sensul în cadrul situaţiei. Gestul social devine un simbol semnificativ, atunci când are acelaşi efect asupra individului care-l produce, ca asupra celui căruia îi este adresat. › … [Citeşte mai departe...]
Mușcătura de șarpe (Ionut Stanica, Revista Re:spiro)
“Când mușcă șarpele, fiindcă n-a fost vrăjit, vrăjitorul n-are niciun câștig din meșteșugul lui”Eclesiastul 10,11. În realitate șarpele mușcă, și mușcă rău. Dacă ar fi să stingem proiectoarele fanteziilor, să întrerupem hologramele farmecului din amazon, să ridicăm obloanele și să deschidem larg fereastra realitatii, vom remarca îngroziți o multime de șerpi, vrăjiți, ce-i drept. Șerpi de toate dimensiunile, cu toate vitezele, șerpi eleganți, șerpi hi touch, șerpi care se deplasează fără să … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
APLAUZE În Biserică oficialii nu pot rezolva problema “aplauzelor”. Neoficialii nici atât. Uneori între oficiali şi neoficiali sunt totuşi relaţii bune, bucurii şi dureri comune, precum şi aceleaşi percepţii şi dorinţe de bine. Fac parte din a doua categorie şi pentru că niciodată n-am făcut parte din prima, mi-e mai uşor să spun câte ceva despre acest câte ceva. Am acceptat deci, - la rugămintea unui oficial -, să scriu câte ceva despre “aplauze” în Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea … [Citeşte mai departe...]









