Tabara nationala de sanatate si familie cu motoul "Dragoste si razboi" se va desfasura in perioada 13-20 Iunie 2010 la Hotelul Orizont, situat pe Valea Oltului aproape de Cozia, hotel care va fi inchirat in intregime, cu toate facilitatile: parcare, sauna, sala de fitness, sala de mese, sali conferinta, sala pt masaj, etc. Pentru mai multe informatii referitoare la Hotelul Cozia accesati site-ul www.hotel-orizont.ro . Pretul orientativ este in jur de 880 de RON de persoana, cu reduceri mari … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: bar
Libraria Baruc – Magazinul de 1 iunie
„Cum isi va tine tanarul curata cararea? Indreptandu-se dupa cuvantul Tau. (Psalmul 119.9) Toti am fost copii si stim cum este sa astepti zilele de sarbatoare, ca sa primesti un cadou – mai mic sau mai mare. Drept vorbind, toti asteptam cadouri mari, chiar si atunci cand am incetat sa mai fim mici. Dar, cadourile mari nu sunt date de volum sau de valoarea materiala, ci de cu totul altceva: de semnificatia darului pentru primitor si, mai mult, de modul in care darul respectiv va influenta … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Tara arde si noi pornim … la vanatoare de caini!…
„Este o vreme cand un om stapaneste peste alt om, ca sa-l faca nenorocit.” (Eclesiastul 8.9) Ca tara nu e deloc intr-o situatie buna – asta scriu ziarele si nu mai prididesc. Iar de vina pentru toate, sunt actualii guvernanti – pare a fi zicerea majoritatii. In aceasta situatie, ca sa mai deplaseze atentia nemultumitilor si ingrijoratilor si potential revoltatilor, de la marile si dureroasele probleme, conducatorii au pus pe agenda o problema spinoasa de mult, dar care, pe dumnealor, de-abia … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Animale si oameni…
„Ingerul Domnului i-a zis: ‚Pentru ce ti-ai batut magarita de trei ori? Iata, Eu am iesit ca sa-ti stau impotriva, caci drumul pe care mergi este un drum care duce la pierzare, inaintea Mea. Magarita M-a vazut si s-a abatut de trei ori dinaintea Mea; daca nu s-ar fi abatut dinaintea Mea, pe tine te-as fi omorat, iar pe ea as fi lasat-o vie.’" (Numeri 22.32-33) Da, am mentionat animalele intai, in titlu, dar, atat citatul de mai sus, din Biblie, precum si ceea ce veti citi mai jos si in … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Despre suicid (II)
Care sunt cauzele unui suicid? La aceasta intrebare, crestinii, care au tendinta de a explica totul doar prin raportarea la divinitate si la relatia om-Dumnezeu, ar raspunde, cred ca aproape invariabil: Diavolul, prin despartirea de Dumnezeu si neincrederea in El. Pare un raspuns simplist, dar doar pare. De ce? Cei care nu Il introduc pe Dumnezeu in explicatiile lor incearca sa explice gestul suicidal din perspectiva psihologica sau sociologica, combinand insa frecvent cele doua … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Curs inedit de vulcanologie
„Acum, fireste, nu putem vedea lumina soarelui care straluceste in dosul norilor, dar va trece un vant si-l va curata” (Iov 37.21) „Norul de cenusa” a venit si a plecat, dar cred/sper ca anumite lectii le-a lasat. Pentru mine, cel putin, da – si as vrea sa le impartasesc aici. In primul rand, norul buclucas a venit cumva pe neasteptate, iar evolutia sau durata acestuia era imprevizibila. Cine se gandea ca in Islanda exista un vulcan a carui eruptie ii poate afecta viata? Nimeni – sau aproape … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Despre suicid
„Dragostea sa fie fara prefacatorie.” (Romani 12.9) Pe forumul facultatii pe care am absolvit-o, mai intru, din cand in cand, pentru a afla informatii din viata universitara, chiar daca acestea nu mai sunt relevante pentru situatia actuala, decat rareori si in nu prea mare masura. Intr-una din aceste preumblari, cu mai mult sau mai putin rost, am fost uimita de o banderola neagra, care „trona” chiar pe prima pagina a forumului si pe care era inscris un mesaj de rememorare: „S..., nu te vom … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Transformare totala, non-chirurgicala
„Si ce vom fi nu s-a aratat inca. Dar stim ca, atunci cand Se va arata El, vom fi ca El.” (1 Ioan 3.2) Saptamana aceasta am aflat, din “Adevarul”, ca exista o emisiune - „Frumusete pe muchie de cutit” - si ca aceasta emisiune are o audienta fabuloasa. Pentru ca oamenilor le place sa vada metamorfoze spectaculoase, care altadata erau considerate imposibile. O, ce frumos era cand citeam, in povesti, de astfel de transformari incredibile si pare si mai frumos cand vezi ca frumusetea si … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Critici
„Vai de cei ce numesc raul bine, si binele, rau, care spun ca intunericul este lumina, si lumina, intuneric, care dau amaraciunea in loc de dulceata, si dulceata in loc de amaraciune!” (Isaia 5.20) „Nu stiu altii cum sunt, dar eu...”, scria Creanga in Amintiri... si scriu si eu azi, nu in amintiri, ci in Critici. Dar critici pe baza unor amintiri, pe care ti le pot procura titlurile unor buletine de stiri sau ziarele de scandal, rasfoite in mijloacele de transport in comun sau prin … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Ceas de aniversare
„Trezeste-te, trezeste-te! Imbraca-te in podoaba ta, Sioane! Pune-ti hainele de sarbatoare, Ierusalime, cetate sfanta!” (Isaia 52.1) Textul de mai jos a fost trimis, in alt an, cu ocazia Pastelui, unor colegi, cunoscuti si prieteni, de catre un cunoscut din biserica, prieten chiar, o persoana care mi-a permis, si in alta ocazie, sa preiau si sa redau pe acest site un text un text referitor la sarbatorile pascale: Suntem crestini si ne pregatim de sarbatoare... O Jertfa unica, o Jertfa cu … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Si noi in cine sa credem?
„Dar v-am spus ca M-ati si vazut, si tot nu credeti.” (Ioan 6.36) Odata cu venirea primaverii am inceput sa fac mai multa miscare, sa ies mai des la plimbare, incercand, insa , sa rezolv si cate o problema, in drum. Asa am ajuns ieri sa trec si pe langa un salas de cult, pe langa care de multe ori am mai trecut. Si as fi trecut si ieri, un om grabit, considerand ca locul respectiv este deja stiut si nu imi rezerva nimic deoesebit, daca... Daca nu ma tragea sotul meu de maneca si nu imi arata o … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Corelatii spirituale de Paste
„propovaduieste Cuvantul, staruie asupra lui la timp si nelatimp.” (2 Timotei 4.2) In Sabat, un prieten si frate de credinta mi-a dat sa citesc un material (cu titlul de mai sus), pe care l-a pregatit pentru un moment pre-pascal, organizat intr-o multinationala. Din punctul meu de vedere – si poate si al altora – este un text destul de „tare”, in raport cu deja binecunoscuta, dar indigesta, „corectitudine organizationala”, care presupune sa fii prudent si, in niciun caz fervent, cand este vorba … [Citeşte mai departe...]