“SUFICIENT de BUN” În lecţiunea Şcolii de Sabat, deunăzi era pusă întrebarea: “Ai simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit?” Îmi pot pune această întrebare în două feluri, din multele feluri: 1. AI simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit? Adică, dacă AM acest simţământ sau nu. 2. Ai simţământul că NU EŞTI SUFICIENT de BUN ca să fii mântuit? Adică, dacă am ACEST fel de simţământ sau am altul, altfel. Poate unul din … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: bine,
Culai, cersetorul miliardar
-- Sau cum să mori de foame dormind pe hrană -- Eram cu câteva zile în urmă, într-un super market căutând câte ceva pentru lucrări de construcţie. La ieşirea din magazin, l-am văzut pe vecinul meu, Dănuţ, aşteptând. L-am salutat şi l-am întrebat pe cine aşteaptă şi mi-a spus că are de transportat o placă de placaj. L-am invitat să meargă cu mine şi m-am pus la dispoziţia lui să-l duc acasă.bo Pe drum am vorbit de una de alta şi când să ajung acasă mi-am adus aminte de Culai, vecinul de … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Editorial numărul 13 (Cristina Neagu)
Anul acesta, Anul Nou a picat într-o seară de 15 noiembrie. Nu ştiu sigur dacă a fost de vină faptul că lucram la un editorial pentru un număr special de sărbători sau poate înscrierile în tabăra mea preferată care au început chiar atunci. Sau… doar gustul de pricomigdale. Ştiu doar că, revizuind diferite materiale, m-am trezit gândindu-mă la ce a fost, la ce ar fi putut fi sau ce va fi: la listele cu cărţi de citit, locuri de vizitat, prietenii de consolidat, superficialităţi de înlăturat şi … [Citeşte mai departe...]
Vi s-a nascut un Mantuitor
Imparatul slavei S-a umilit nespus pentru a imbraca natura omeneasca. Mediul omenesc in care a trait era neprielnic si respingator. Slava Sa a fost acoperita, pentru ca maiestatea infatisarii Sale sa nu devina un punct de atractie .El a evitat orice stralucire exterioara. Bogatiile , onoarea lumeasca si marirea omeneasca nu pot niciodata sa salveze un suflet de la moarte ;Isus avea grija ca nici o atractie de natura paminteasca sa nu determine adunarea oamenilor in jurul Sau. Numai frumusetea … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 50/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 24 Decembrie 2009 Mult zgomot pentru nimic. Dupa doua saptamani de agitatie si tumult, unul din cele mai mediatizate evenimente, intanirea de la … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CUM ESTE POSIBIL?!? Gălăgie planetară despre un APOCALIPS FALS pentru a sustrage atenţia de la APOCALIPSUL ADEVĂRAT. Iată ce se întâmplă pe pământ în zilele noastre. Decembrie 2009 . La Copenhaga, APOCALIPSUL ŞTIINŢIFIC a fost o contrafacere a APOCALIPSULUI PROFETIC. Nimeni nu s-a mai gândit la cel de al doilea. Când este vorba de lucruri petrecute cu 6.000 de ani în urma, omul e “sceptic” în a crede şi “depăşit” în a şti. Dar el ŞTIE EXACT şi în amănunt - până la a nu mai … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Goana după vânt (Liviu Stănescu)
Am hotărât în inima mea să-mi veselesc trupul cu vin, [...], şi să stărui astfel în nebunie [...].Am făcut lucruri mari: mi-am zidit case, mi-am sădit vii;mi-am făcut grădini şi livezi de pomi, şi am sădit în ele tot felul de pomi roditori.Mi-am făcut iazuri, ca să ud dumbrava unde cresc copacii.[...] Am avut cirezi de boi şi turme de oi, [...].Mi-am strâns argint şi aur şi bogăţii [...]. Mi-am adus cântăreţi şi cântăreţe şi desfătarea fiilor oamenilor: o mulţime de femei. [...] Tot ce mi-au … [Citeşte mai departe...]
Crăciunleul
Poșta mi-a adus și astăzi câteva felicitări de Craciun laolaltă cu maldăre de reclame și facturi. Desfac primul plic și ce văd? Pruncul Isus in ieslea Betleemului? Nuu... Magii aducând daruri? Nuuu... Păstorii vizitați de îngeri? Nu, nu și iar nu. În plic este o fotografie de familie a unui văr de-al doilea, cu el, ea și pruncul lor de trei ani. Zâmbind cu toții frumos, într-un chenar cu verde și roșu, cu un Moș Crăciun și un Moș de Zăpadă desenați de-a dreapta și de-a stânga cadrului foto, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
TREBURI ÎNCURCATE - partea a II-a (Să nu tulburăm sărbătorile) Cu privire la ceva, şi de la un timp la orice, lumea se desparte în PRO şi CONTRA. Veţi zice repede, ba nu, mai este şi o categorie NEUTRĂ. O analiză mai serioasă a lucrurilor arată că aceasta nu există decât APPARENT, formal, mai ales în lucrurile spirituale. Dacă omul ar fi confruntat de la început sau deodată cu ceva rău EVIDENT şi de DIMENSIUNI se pare că rezultatele ar fi altele, deşi nu putem face două experienţe … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 49/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 17 Decembrie 2009 Identitatea nationala. In ultimile saptamani, disputa starnita de votul elvetian relativ la minarete, se extinde pe zi ce trece. … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Importanța Sabatului în lupta finală (Teodor Huțanu)
„Nu am ştiut că există o biserică numită Adventistă de ziua a Şaptea.” Vorbea bine cântărit. Era un student care promisese lui Dumnezeu că va citi toată Biblia, pentru că primise răspuns la o rugăciune. „Am citit-o la rând. Mi-a luat un an să citesc întreaga Biblie. Am fost uimit să găsesc în cele 66 de cărţi dese referiri la sabatul zilei a şaptea.” „Ce efect au avut acestea asupra ta?” – a fost întrebarea. „M-am convins că majoritatea creştinilor ţin o zi greşită. Nu am nicio idee de ce sau … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
SĂPTĂMÂNA de RUGĂCIUNE Vrând nevrând trăim în CONVENŢIONALITĂŢI, dar în măsura în care este posibil să facem abstracţie de ele în loc de a le înmulţi, n-ar fi rău. Anul, luna, ziua - după astre. Anul nu mai începe primăvara ca-n Vechiul Testament, nici lunile nu se mai succed la fel, nici ziua care în convenţionalitatea de azi e de la miezul nopţii. Acum solstiţiile - semnele solare - ne determină. Aşa că, aşezarea planurilor noastre s-au adecvat situaţiei. SĂPTĂMÂNA de … [Citeşte mai departe...]



