SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 2 August 2012 Siria. Cel puțin 110 persoane au fost ucise miercuri în Siria, unde se înregistrează intense confruntări militare în Damasc și Alep, conform Observatorului … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: bine,
Planeta fără perdele – intimitatea rețelelor de socializare
Probabil deja știi că la data de 10 Martie 1876, în Boston, a avut loc prima convorbire telefonică. Bell a rostit celebrele cuvinte care au rămas în istorie ca primele fraze comunicate într-o convorbire telefonică: “Mister Watson, come here! I want to see you!”. Înainte de această invenţie, soluţia de comunicare la distanță era să apelezi la scrisori sau telegrame. Nimeni nu putea şti unde eşti şi ce faci. Intimitatea era aproape totală. Astăzi, după aproximativ 136 de ani, putem comunica cu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 30/2012
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 26 Iulie 2012 Ramadanul în Arabia Saudită. Vineri 20 iulie a început ramadanul, una din cele mai importante rituri musulmane, în care timp de o lună de zile musulmanii nu trebuie să mănânce, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Biata “turmă fără păstor” Biata turmă cu prea mulţi păstori Cea mai tristă imagine din Sfânta Scriptură în legătură cu turma şi păstorul, este cea exprimată în cuvintele”turmă fără păstor”. Cea mai frumoasă, este “O TURMĂ ŞI UN PĂSTOR”. Pentru a le pune în evidenţă însemnătatea ne mai putem gândi la: un păstor fără turmă, o turmă cu prea mulţi păstori, mai multe turme cu un singur păstor, etc. Ar fi suficientă motivaţie să ne referim la “O TURMĂ ŞI UN PĂSTOR” care îl reprezintă pe … [Citeşte mai departe...]
Bucuria slujirii
„ Aruncă-ţi pâinea pe ape şi după multă vreme o vei găsi iarăşi” Eclesiastul 11.1 Cred că acest text exprimă cel mai bine bucuria slujirii. Ştim ce simbolizează apele şi pâinea. Iar slujirea voluntarilor SUP este reflectată tocmai prin această acţiune. Zi de zi, săptămână de săptămână „ aruncăm ” „Pâinea vieţii ” celor ce flămânzesc după ea. Nu de puţine ori abia după mult timp vedem şi rezultatele. Aşa s-a întâmplat şi cu Gheorghiţă. L-am cunoscut cu multi ani în urmă în … [Citeşte mai departe...]
Draga mea prietenă ( Ionut Stanica, Revista RE:spiro )
“…Nu ştiu dacă e bine sau rău, vreau totuşi să împart cu tine ceea ce simt. A trecut ceva timp de când nu am mai povestit şi m-am gândit adesea că drumurile noastre nu întâmplător s-au întâlnit la un moment dat, chiar dacă şi-au reluat rapid sensurile, după doar câteva clipe de intersecţie grăbit semaforizată. Figuri de stil, figuri de sentimente şi flashuri roşii, galbene şi verzi, mai găzduiesc în sufletul meu, mai clipocesc pe malul uitărilor reversibile, iar eu mă-ntreb neobosit: Pentru … [Citeşte mai departe...]
Din nou fără acoperiş…
Vă relatam cu o ocazie anterioară despre drama trăită de cei patru copilaşi care, în toiul iernii au rămas fără casă. Şi acum copii îşi amintesc de urgia incendiului şi dacă nu ar fi fost Domnul cu ei, puteau arde de vii. Şi acum, se trezesc câteodată noaptea din cauza viselor... ciudate cu foc şi fum... Imediat după descoperirea acestei situaţii de la tatăl copiilor ce se află în Penitenciarul Focşani, voluntarii SUP , în ciuda troienelor cât casa de mari, au intervenit cu tot ce a fost … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Evanghelia ilegalităţii. LEGALIZAREA FĂRĂDELEGII. Dacă aş spune despre dumneavoastră că sunteţi ILEGAL undeva, cumva, din pricina a ceva, nu v-ar plăcea deloc. Dacă aş spune că sunteţi ILEGALIST, de asemenea nu v-ar plăcea. Dacă aş spune că sunteţi LEGALIST, nici aşa nu v-ar plăcea. Sigur, greşeala este a mea că mă bag unde nu trebuie, nu a dumneavoastră care eventual aţi fi unde nu trebuie, lucru valabil mai întâi cu mine şi apoi cu oricine. Nu ne mai înţelegem. Ca la Turnul Babel. În … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 29/2012
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 19 Iulie 2012 Siria. Masacru. Experți ai Națiunilor Unite au început sâmbătă ancheta cu privire la împrejurările în care s-a produs joi, 12 iulie, în localitatea Tremseh … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
BISERICA - “Obiectul dragostei lui Dumnezeu”. - Obiectul urii lui Satana. Mărturia afirmă că “Biserica este obiectul dragostei lui Dumnezeu”, afirmaţie de la care pe drept cuvânt se poate spune că Biserica este obiectul urii lui Satana. Rămâne doar a se defini - dacă nu s-a făcut acest lucru până acum - , sau a se redefini - dacă se consideră a fi fost definită greşit -, CE este Biserica, sau poate mai important, CINE este Biserica. Nici vorba de a umbla la definiţie sau redefiniţe în … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 28/2012
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 12 Iulie 2012 Pace, pace. Egipt confuzie și luptă pentru putere la cel mai înalt nivel. Așa se poate caracteriza situația actuală în Egipt, unde Consiliul Suprem al Forțelor Armate, a avut … [Citeşte mai departe...]
baruc,ro – Si eu pentru c(in)e votez?
„Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul! Caci este ca un nenorocit in pustiu si nu vede venind fericirea; locuieste in locurile arse ale pustiului, intr-un pamant sarat si fara locuitori. Binecuvantat sa fie omul care se increde in Domnul si a carui nadejde este Domnul! Caci el este ca un pom sadit langa ape care-si intinde radacinile spre rau; nu se teme de caldura cand vine, si frunzisul lui ramane verde; in anul secetei nu … [Citeşte mai departe...]




