„Toate drumurile DUC la Roma” „Toate drumurile VIN de la Roma” Două mii de ani în urmă, nu era chiar simplu ca ori încotro apucai să ajungi tot la Roma. La propriu, pe marile drumuri de comunicaţie care se întâlneau în centrul imperiului şi la figurat romanizarea gândirii în orice colţişor de lume. Între timp, omenirea s-a zbătut ca drumurile ei să mai ducă şi în altă parte dar nu prea s-a putut. Pentru perioade mai mici de timp au mai dus … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: ce
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Concerte Gaborii in Spania
Grupul vocal Gaborii impreuna cu Claudiana Calin si Beniamin Diaconu, vor sustine mai multe concerte in Madrid si Zaragoza. Concertele se va desfasura dupa urmatorul program: 15-17 ianuarie- Madrid 1. Vineri seara 15 ianuarie = Eben Ezer /Madrid 2. Sabat dimineata 16 ianuarie , ora 9.30 =Emaus/ Madrid 3. Sabat dimineata, ora 10.50 = SanBlas / Madrid 4 Sabat dupa-amiaza = Calatrava/ Madrid 22- 24 ianuarie - Zaragoza Va asteptam pe toti cei din Madrid si Zaragoza, care … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce-ar fi să mai “greşim” şi noi măcar din când în când? Observaţi că “greşim” este pus în ghilimele pentru a nu da loc interpretării că ar fi vorba de a greşi moral. Atunci cum? Se poate “greşi” şi altfel? Se vorbeşte mult, chiar şi printre Adventiştii de Ziua a Şaptea - ca să nu mai spunem de alţii -, despre “greşeala” cea mare a aşteptătorilor Venirii Domnului Isus la 1844. Au “greşit”? Au “greşit”. De atunci ne luptăm din răsputeri “să nu mai greşim”. Ce greşeală!! Nu … [Citeşte mai departe...]
Raport redirectare procent 2% catre Intercer in 2009
Totalul sumelor redirectate catre Asociatia "Internet spre Cer" in anul 2009 prin procentul de 2% din impozitul pe profit este de 5785.95 RON. Comparativ cu anii precedenti aceasta reprezinta o crestere semnificativa. Intercer multumeste tuturor celor care au ales sa redirecteze procentul de 2% din impozitul pe profit catre organizatia noastra non-profit. Aceasta a presupus un efort si un timp suplimentar din partea dvs., lucru pe care il apreciem. Cu ajutorul dvs. Intercer a putut functiona … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Oglinda noastră cea de toate zilele (Ioana Vasile)
Haideţi să fim sinceri: de câte ori vă uitaţi zilnic în oglindă? De câte ori aţi vrea să schimbaţi ceva la felul în care arătaţi? Să fie legat de statură, de greutate sau de culoarea părului? Poate forma picioarelor nu vă multumeşte sau poate v-aţi dori muşchi mai bine definiţi. Poate vă doriţi dinţi mai albi sau mai drepţi sau glezne mai subţiri… Ultimele două secole au adus asupra populaţiei pământului schimbări majore în privinţa percepţiei de sine: n-a existat niciodată o acumulare de … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Chris Ieremia (Portland), inceput de leucemie
Draga familie Intercer si toti cei care din cand in cand apelati la serviciile acestui web-site, MAI INTAI DE TOATE UREZ TUTUROR UN CALDUROS "LA MULTI ANI' SI MAI ALES SA VA UMPLE DUMNEZEU CU MULTE BINECUVANTARI, SANATATE SI PROSPERITATE MATERIALA SI SPIRITUALA! Biserica Adventista Romana din Portland traieste una dintre cele mai neasteptate vesti, o adevarata drama a suferintei care s-a declansat cu putin timp inainte de Anul Nou. Despre ce este vorba: Familia Irimia care s-a alaturat … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Ce se naşte din şoareci… moare de pisică? (Geanina Bică)
Se îndoieşte cineva? Nu! E mai mult decât evident! Suntem blestemaţi! Loviţi de soartă! Ghinionişti din cale-afară! Bântuiţi de molime şi dezastre naturale! Nefericiţi! Săraci! Nenorociţi! Disperaţi! Manipulaţi! Frustraţi! Depresivi! Sortiţi eşecului! Altfel spus, fatalismul mioritic e în floare! Săracul om modern Este societatea contemporană dominată de negativism? Întrebare dificilă. Vaste sujet… vorba franţuzului! În ultimii ani au apărut numeroase cărţi care tratează această problemă. … [Citeşte mai departe...]
Concurs www.programetineret.ro – Rezultate decembrie
Luna decembrie a adus 4 castigatori la concursul de poezie lansat de programetineret.ro. Acestia sunt: Premiul special oferit de programetineret.ro domnului Gabriel Neagu pentru poeziile publicate si trimise. Premiul este cartea "Imblanzirea Tigrului" oferit de Bebedream Premiul 1: Peiculescu Oana - cu poezia "Ingerii vestesc pe Isus". Premiul este albumul numarul 2 al grupului vocal Gaborii "Ohtar aseh? De ce nu vii" ? Premiul 2: Daniel - cu poezia "Ce faci cu viata ta". Premiul este un cd, … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Puterea de face primul pas (Alex Badea)
M-am săturat de viaţa asta! M-am săturat de toate mofturile lui! În ultimul timp ne certăm mereu, iar el se comportă cu mine de parcă nici n-aş mai fi soţia lui. Singurul motiv pentru care mai stau cu el este copilul. De data asta ne-am certat rău de tot şi după cum presimt, el nu va veni să-mi ceară iertare. Iar eu, nici că mă mai duc să mă umilesc. M-am săturat ca de fiecare dată eu să fac primul pas. Acum sunt hotărâtă. Nu mai am ce discuta cu el până când nu îmi va cere iertare, până când nu … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“SUFICIENT de BUN” În lecţiunea Şcolii de Sabat, deunăzi era pusă întrebarea: “Ai simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit?” Îmi pot pune această întrebare în două feluri, din multele feluri: 1. AI simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit? Adică, dacă AM acest simţământ sau nu. 2. Ai simţământul că NU EŞTI SUFICIENT de BUN ca să fii mântuit? Adică, dacă am ACEST fel de simţământ sau am altul, altfel. Poate unul din … [Citeşte mai departe...]
Culai, cersetorul miliardar
-- Sau cum să mori de foame dormind pe hrană -- Eram cu câteva zile în urmă, într-un super market căutând câte ceva pentru lucrări de construcţie. La ieşirea din magazin, l-am văzut pe vecinul meu, Dănuţ, aşteptând. L-am salutat şi l-am întrebat pe cine aşteaptă şi mi-a spus că are de transportat o placă de placaj. L-am invitat să meargă cu mine şi m-am pus la dispoziţia lui să-l duc acasă.bo Pe drum am vorbit de una de alta şi când să ajung acasă mi-am adus aminte de Culai, vecinul de … [Citeşte mai departe...]


