RESTITUIRE din corespondență Zilele acestea s-au împlinit șaptesprezece ani de când am primit o scrisoare al cărei conținut vreau să-l împărtășesc cu dumneavoastră. Conform ștampilei de pe plic ea mi-a fost expediată pe 29 Iulie 1996 după amiază. Expeditorul semnează "IULIAN A.", fără adresă . Din multa corespondență primită de-alungul anilor și pe atunci în urma statului de vorbă liber și deschis cu cititorii ziarului Universul în care semnam rubrica "VIITORUL SE GRĂBEȘTE", … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: imbratisare
Monologul nespus al tinerilor – Elogiul adus Cerului! ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
“Mă regăsesc adesea printre lacrimi, şi simt cum păcatul m-a prins luându-mi ce este mai bun. Parcă văd cum fericirea dispare odată cu praful zilei în care mi duc gârbovit al plictiselii pas. Totul e negru şi fără viaţă. Nu am somn şi totul este rigid, fără înţeles, geme sufletul în mine iar lacrimile îl ajuta aducându-mi gânduri negre. Fericirea mă ocoleşte, ce am mai de preţ se stinge. Cu cât vreau mai mult să iubesc cu atât nu am parte, în loc de iubire primesc numai durere. Iese … [Citeşte mai departe...]
Mami… mami… prrr…!
Dragi prieteni, încerc să vă provoc cu unul din cele mai dramatice cazuri cu care ne-am confruntat, noi, voluntarii Serviciului Umanitar pentru Penitenciare. Vreau să vă provoc să faceţi un exerciţiu de imaginaţie... Vai... cât de grea e viaţa asta... Deşi nu ai decât patru anişori... visezi şi speri că mâine va fi mai bine, mai frumos, mai uşor... Simţi că ai o responsabilitate în familia ta... da, la vârsta asta... pentru că surioara ta de 10 ani ţi-a povestit cum tatăl … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CE SE ARUNCĂ PESTE GARD? Percepţia vieţii şi a morţii, a războiului şi a păcii, a diferenţelor dintre lucrurile vremelnice şi cele veşnice, este de cele mai multe ori alta în tranşee decât în marile comandamente militare. Nu este exclus ca de-alungul miilor de ani să fi fost şi întâmplări pacifiste de mare răsunet şi între generali inamici, după care armatele să răsufle uşurate - aşa cum a fost îmbrăţişarea dintre Esau şi Iacob -, dar multele minunate istorii de învăţături ne-au rămas … [Citeşte mai departe...]
Caravana Sperantei – din nou in misiune
„ Dacă vrei să faci un bine, atunci fă-l când este nevoie.” Chris Simion Oare, când nu este nevoie de a face bine? Duminică, 12 Septembrie un grup de voluntari ai Caravanei Speranţei s-au deplasat din nou la leprozeria din Tichileşti. Pentru că timpul pentru a face un bine este acum. Este toamnă şi fraţii noştri de acolo au nevoi specifice. Poate nu o să vă vină să credeţi dar, nevoia cea mai mare a lor rămâne cea de părtăşie. Tânjesc să se aşeze cineva lângă ei şi să îşi povestească istoria … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Măsura măsurilor (George Uba)
Cine v-a spus că am nevoie de cuvintele voastre frumoase, dar fără nicio simţire? M-am săturat să mă trataţi cu diplomaţie şi cu creştinism fals, ca pe un caz social greu de recuperat. Vreau să fiţi autentici, naturali, fără strâmbăturile civilizaţiei şi să-mi spuneţi verde în faţă ce aveţi de spus. Sigur că tânjesc după o vorbă bună, după un zâmbet în plină strălucire, după o îmbrăţişare de vară sufletească, dar să fie veritabile, stimaţii mei meschini. Ştiu că nu vă convine că vă scot cu forţa … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Romani 12, 15: “Bucuraţi-vă cu cei ce se bucură, plângeţi cu cei ce plâng.” Făţărnicia nu este ceva ce ESTE, ci este ceva ce NU ESTE, doar se învaţă spre a fi pusă în rol. Nici după ce este, făţărnicia NU ESTE, ci doar pare a fi, încercând să ÎNLOCUIASCĂ, să ascundă. Calea spre FĂŢĂRNICIE cea mai des bătută, este ZÂMBIREA, cu elementul ei principal ZÂMBETUL. Pentru că nu e ceva NATURAL, ci ARTIFICIAL, ZÂMBETUL SE ÎNVAŢĂ. În societatea modernă mai ales, este o intensă … [Citeşte mai departe...]
Diversiunea iubirii
Ascultandu-l pe Murphy poti postula cateva legi de comunicare si relationare la mare cautare azi. Orice relatie se bazeaza pe o solida neincredere. Desigur asortata cu o aleasa imbratisare si un zambet candid. Ingerii, sfintii sunt argumentul de sezon. Adica daca apare un inger si daca se roaga un sfant atunci legea e verificata. Cu cat o relatie este mai veche si mai trainica cu atat neincrederea ar creste in proportie progresiv geometrica. Acum nu imi spuneti ca asta e valabil doar pe … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica nr. 3/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi“ Semnele saptamanii 15 Ianuarie 2009 Etiopia un conflict aproape uitat. Opinia publica internationala este ocupata cu razboiul care opune Israelul si Hamasul, si cu conflictul privitor la gazul rusesc care … [Citeşte mai departe...]


