SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 1 Iulie 2010 Uraganul Alex face ravagii in statul american Texas. Furtuna tropicala Alex s-a intensificat intr-un uragan de categoria intai, ajungand pe … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: intelegere
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Chiar aşa? Între INTERPRETARE GREŞITĂ şi RĂSTĂLMĂCIRE Cred că sunteţi de acord cu mine că între INTERPRETARE GREŞITĂ şi RĂSTĂLMĂCIRE este o mare diferenţă. Prima are de obicei înţelesul de o GREŞEALĂ SINCERĂ, cea de a doua se referă la o DISTORSIONARE INTENŢIONATĂ. Din prima se poate ieşi prin clarificare, în cea de a doua omul se împotmoleşte şi mai mult, autocondamnare sub semnătură proprie. Există şi o punte de trecere din una în alta, de fapt cu un singur sens, dinspre … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 23/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 10 Iunie 2010 Ce inseamna sa fii sfant in zilele noastre. Duminica trecuta avut loc la Warsovia, ceremonia de beatificare (prima etapa in drumul spre a … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
COMEDIA în RELIGIE, - o TRAGEDIE Multe sunt formele prin care se promovează ECUMENISMUL. Biblia nu are terminologie pentru UNIREA RELIGIILOR. Ea spune despre UNIREA CREDINŢEI, fiind vorba de o unitate de credinţă în Isus Hristos. Acest lucru nu-l putem numi “ecumenism”. Nu este vorba de o “înţelegere” între oameni prin “îngăduinţă” cu privire la diversele religii, ci de o întâlnire voluntară în jurul Mântuitorului. RELIGIA în ARTĂ este veche de când omul. Nu toate artele … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“POTRIVISME care nu se POTRIVESC” Sub adăpostul teologiei false asupra PĂCATULUI ORIGINAR nu este nici o siguranţă. Este doar împlinirea cuvântului din Ieremia 2, 33: “Ce bine ştii să-ţi ÎNTOCMEŞTI căile când este vorba să cauţi ce iubeşti! Chiar şi la NELEGIUIRE te deprinzi”. Şi nu este vorba doar de faptul că în mod particular un om sau altul, sacrifică în dreptul său principiul voiei lui Dumnezeu pentru a face ce-i place, ci de faptul că acest POTRIVISM despre “păcatul originar” a … [Citeşte mai departe...]
2% pentru Intercer
Noul cod fiscal ( art.90, aliniatul 2 din Legea 571 /2003) permitea ca 1% din impozitul pe salariu sa fie directionat de catre persoanele fizice catre o Asociatie sau Fundatie non profit, care functioneaza in baza Ordonantei Guvernului nr.26/2000. Acest procent de 1% s-a marit intre timp la 2%. Astfel, dupa data de 28 februarie 2006, data limita de depunere a fiselor fiscale de catre platitorii de venituri din salarii la organul fiscal, contribuabilii care doresc sa sponsorizeze o … [Citeşte mai departe...]
Creațiune, evoluție sau creațiune-evoluție? (14), de Cornelius Greising
CREAŢIUNE, EVOLUŢIE sau CREAŢIUNE-EVOLUŢIE ? (Studiu biblico-ştiinţific) (14) 2. NODUL GORDIAN SPECIOGENETIC (Originea speciilor) C. FENOMENUL DATĂRII RADIOACTIVE Paleontologia doreşte să-şi demonstreze cu orice preţ conceptul evoluţionist al vieţii de pe Terra, prin jocul „întâmplării oarbe” şi prin jocul „duratelor mamut”. Cu aceste două baghete magice, biologia evoluţionistă încropeşte scenariul fantastic al evoluţionismului. Ambele instrumente … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
NU ŞTIM CÂND VA VENI DOMNUL. ŞTIM CÂND NU VA VENI DOMNUL? Învăţătura creştină se bazează pe un mare eveniment care a avut loc - VENIREA DOMNULUI ca Miel de Jertfă pentru răscumpărarea noastră din păcat -, şi pe un mare eveniment care va avea loc - VENIREA Domnului ca Rege al regilor şi Domn al domnilor pentru proslăvirea celor mântuiţi de El. Acest al doilea eveniment, pe care îl aşteptăm este numit “FERICITA NOASTRĂ NĂDEJDE”. În acest context nu e de mirare că întrebarea … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
COPYRIGHT “TOATE DREPTURILE REZERVATE”! TOATĂ RESPONSABILITATEA ASUMATĂ? Noţional, principiul de bază al existenţei universale este Copyright-ul. Nici nu s-ar putea altfel, având în vedere “unicitatea” fiecărei fiinţe. De fapt copyright-ul derivă din unicitate. Fiecare este el însuşi de neconfundat. Acest lucru păstrează ordinea şi face ca existenţa să continue. Desfiinţarea unicităţii înseamnă CLONARE, fiinţe în serie, fără identificare proprie, existenţă în care nici … [Citeşte mai departe...]
Creațiune,evoluție sau creațiune-evoluție?(12), de Cornelius Greising
2. NODUL GORDIAN SPECIOGENETIC (Originea speciilor) A. FENOMENUL IMPULSULUI NATURAL Baza vieţii terestre este celula biologică. Un corpuscul material de ordin micronic extrem de complex care - aşa cum am precizat în studiile anterioare – nu poate să apară în mod spontan. Şi totuşi, curentul evoluţionist, în pofida curentului creaţionist, susţine nu numai aparţia spontană a primei celule, ci şi eruperea acesteia într-un conglomerat spontan de organisme pluricelulare. Privind exclusiv prin … [Citeşte mai departe...]
Creațiune,evoluție sau creațiune-evoluție?(11), de Cornelius Greising
Studiu biblico-ştiinţific (11) 2. NODUL GORDIAN SPECIOGENETIC (Originea speciilor) INTRODUCERE Nodul gordian speciogenetic reprezintă cel de-al doilea „măr” al discordiei biologice. Probabilitatea trecerii de la o specie la alta. Adică cel de-al doilea zid de neescaladat – dintre cele trei ziduri – rdicate în calea evoluţiei (zidul biogenetic, zidul speciogenetic şi zidul antropogenetic). Pot oare speciile să apară de la sine dintr-o formă unicelulară ? O întrebare care … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CE VREMURI TRĂIM?!? Semne de întrebare pentru conştientizare şi semne de mirare că vremurile lumii au trecut parcă aşa de repede şi iat-o pe ultima, pe care conform Bibliei atâţia oameni credincioşi voiau s-o vadă şi doar i-au urat de bine de departe. După înţelesul Scripturii, ei meritau s-o vadă pentru că o înţelegeau şi aşteptau. Mă întreb în acest sens cât de mult o merităm noi pe aceleaşi motive de “dorinţă” şi “aşteptare”. Să desfăşoare vremurile după planul Său, aparţine lui … [Citeşte mai departe...]