Oamenii au nevoie să fie ascultaţi. Săptămâna ce a urmat Paştelui din acest an, m-a învăţat şi mi-a descoperit un lucru interesant despre oameni. Teoria o ştiam, dar practica de data aceasta m-a convins. Oamenii au nevoie să fie ascultaţi. Nu pot spune că sunt o persoană vorbăreaţă, în schimb îmi place să ascult: povestiri, mărturii şi să pun întrebări. De data aceasta, într-un sat de lângă Timişoara, am avut ocazia să ascult mai mult. În special o soră din biserica locală, la vreo 70 de … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: invata
JUNIORI – ANUL D TRIMESTRUL 2 – O FAMILIE CREŞTINĂ
JUNIORI - ANUL D TRIMESTRUL 2 - O FAMILIE CREŞTINĂ 1 A. DRUMUL FĂGĂDUINŢELOR Din fericirea primului Eden răsar şi azi ca jerbe de lumină, făgăduinţi, să vă sădească-ntr-o grădină... Ca nişte drumuri luminoase, aceste căi lactee vă cheamă înspre cer cu glasurile lor prietenoase... E drumul însemnat cu biruinţi de Cel ce-ntâiul l-a parcurs şi spinii sunt de El bătătoriţi, să nu mai curgă sânge cât a curs... Nu poate-nvinge bezna lumii deasă Lumina din … [Citeşte mai departe...]
ANUL B – 2013 GRĂDINIŢA – TRIMESTRUL 2
ANUL B - 2013 GRĂDINIŢA – TRIMESTRUL 2 1. UNGEREA LUI DAVID Neascultarea-i foarte vinovată, Întotdeauna ea este păcat! Când Saul a călcat porunca dată, Cu jale Dumnezeu l-a lepădat Şi a ales un tânăr ciobănaş: Pe cel mai mic din fiii lui Isai, Cel iscusit la harpă şi la caş, Puternic în credinţă şi bălai. Şi astăzi, la hotar de veşnicii, Se numără, din ceruri, caractere. Se leapădă, se-aleg, dintre cei vii, Pentru coroana slavei, ce nu piere! 2. DAVID ŞI … [Citeşte mai departe...]
ANUL D – PRIMARĂ – TRIMESTRUL 2
1 A). DE CE S-O FI LEPĂDAT PETRU? De ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... E greu de înţeles, E greu de spus. Poate de ruşine?... De ruşine? Cum de ruşine? Nu a zis el: „Dacă toţi Te vor părăsi, Eu voi rămâne, Doamne, cu Tine?” Sau, poate de frică?... Nu, nici de frică; Petru era curajos. Nu ştiţi? Când a vrut să-L apere pe Domnul, Repede sabia şi-a scos. Atunci, de ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... Vă spun eu: Nici de frică, nici de ruşine. Petru avea prea … [Citeşte mai departe...]
Experienta din misiune – Cum am primit de la Dumnezeu 3 masini de balastru
Maranatha Romania este implicata alaturi de Marcel Tanase in constructia unui nou adapost pentru batranii strazii in comuna Cermei, jud. Arad. Aceasta noua constructie am inceput-o prin credinta si credem ca Domnul poate, vrea si face si astazi minuni, in ciuda slabiciunilor sau neajunsurilor noastre financiare. Intr-o zi am primit un telefon urgent de la Marcel, administratorul adapostului pentru batranii strazii si cel care se ocupa de constructie pentru noul adapost. Marcel m-a chemat de … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Despre destrămarea și unitatea familiei În lumea creștină se vorbește despre destrămarea familiei ca despre un semn al zilelor sfârșitului și așa este. Acolo unde nu poate destrăma, tot acum în zilele sfârștului, Satana unește, în felul său rău familia împotriva voinței lui Dumnezeu și o duce unită direct în iadul său. Evanghelia Domnului avertizează despre acest lucru cu privire la ascultarea de Dumnezeu, zonă în care destrămarea în bine este de preferat unității în … [Citeşte mai departe...]
Un nou curs de calificare
„ Munca trezeste si educa ascultarea, stapanirea de sine, atentia, siguranta si rabdarea ” Samuel Smiles Poate ca mai mult ca oriunde, dupa gratiile penitenciarelor sunt oameni care, din diferite motive, nu stiu mai nimic despre educatie, ascultare (adevarata ascultare), stapanirea de sine, rabdarea si nu au experimentat de prea multe ori … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
RESPECTÂND TOTUŞI “LUMEA COPIILOR” “Câte ceva” spunem noi, referindu-ne la fenomene, la întâmplări spre învăţătură. De “câte cineva” se ocupă administraţiile cărora le revine şi toată responsabilitatea şi pe care le respectăm şi în analize şi în decizii. Noi doar stăm de vorbă, sperăm spre bine, spre binele tuturor, chiar şi al celor care se regăsesc pe ei înşişi în despre ceea ce stăm de vorbă. Este adevărat că lumea a “evoluat” în ultimul secol, s-a schimbat mult în ultimele decenii, … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 21/2013
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 23 Mai 2013 Oklahoma City. Tornadă. O tornadă devastatoare, a lovit Oklahoma City, luni, omorând cel puțin 51 de persoane, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“NECAZURILE SFINTE” în “BUCURIILE deşarte” Să intrăm direct în subiect pentru că timpul istoriei şi timpul nostru personal nu ne lasă amânare, iar spaţiul tipografic nu ne acordă detaliere. Cel mai frumos, cel mai de bucurie, dar şi de primit învăţătură prin stat de vorbă, este timpul “mesei împreună”. Evanghelia ne arată că Domnul Isus nu a refuzat nici o invitaţie la masă şi presupunem că scopul Său principal nu era de a mânca sau a bea ceva, ci de a preda simplu şi iubitor o … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Copilul meu „cere bataie” – ce sa ii dau?
„Cine este omul acela dintre voi care, daca-i cere fiul sau o paine, sa-i dea o piatra? Sau, daca-i cere un peste, sa-i dea un sarpe? Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru care este in ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!. Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel; caci in aceasta este cuprinsa Legea si Prorocii. (Mat. 7.9-12) Cand un copil te supara - si unii au chiar potential in a-ti scoate … [Citeşte mai departe...]
Binele fară jumătăți de măsură ( Revista RE:spiro )
Nu am timp să mă uit prea mult la televizor, din fericire, însă în puținele ocazii când am avut ocazia să urmăresc o emisiune, am asistat la un moment care mi-a rămas în suflet , chiar dacă de atunci au trecut câțiva ani. Și tot de atunci am rămas și cu o învățătură : dacă cineva îți cere ajutorul , oferă-ți ajutorul pe de-a-ntregul, nu fă un bine pe jumătate ! Cum bine știți, sunt unele televiziuni care uneori promovează un anumit caz social, în cadrul căruia fac atât apel la noi, … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- …
- 43
- Pagina următoare »



