Un grup de tineri din Biserica Adventista Emaus-Madrid, invită orice tânăr doritor de a urma paşii unicului Ghid – Isus Hristos, prin proiectele misionare în curs și de viitor. Misiunea oferă cea mai mare posibilítate de creştere spirituală personală şi cea mai frumoasă lucrare: cea “de la om la om”. Ne gasiti la http://www.tinmission.com … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: spirit
Revista Re:spiro – Obiceiurile mici răstoarnă criza mare (Narcis Ardelean)
Urcam, alături de un coleg, o pantă destul de abruptă la Nadăş, acolo unde funcţionează Centrul de tineret al Conferinţei Banat. Ne-am adunat acolo într-un grup numeros de pastori pentru a discuta diverse aspecte ale frământărilor noastre legate de slujirea pastorală în contextul timpului sfârşitului. Deşi drumul nu era mai lung de câţiva zeci de metri, amândoi gâfâiam la urcuş. Asemenea nouă, şi cei din faţa noastră pufăiau ca nişte locomotive. Într-un moment de pauză, prietenul meu mi-a spus: … [Citeşte mai departe...]
Intercer a depasit 10 milioane de vizite
Pe 19 Decembrie 2009, Intercer a depasit 10 milioane de vizite, socotind de la 1 Ianuarie 1998. Acest numar se refera la numarul total de intrari pe paginile Intercer in toti acesti ani. Numarul lunar de vizitatori unici ai Intercer este acum de aproximativ 35,000, fiind cel mai vizitat website adventist romanesc si unul dintre cele mai vizitate site-uri crestine romanesti (conform trafic.ro) Numarul de pagini vizitate in fiecare luna este de aprox. 265,000. Multumim Domnului … [Citeşte mai departe...]
Crăciunleul
Poșta mi-a adus și astăzi câteva felicitări de Craciun laolaltă cu maldăre de reclame și facturi. Desfac primul plic și ce văd? Pruncul Isus in ieslea Betleemului? Nuu... Magii aducând daruri? Nuuu... Păstorii vizitați de îngeri? Nu, nu și iar nu. În plic este o fotografie de familie a unui văr de-al doilea, cu el, ea și pruncul lor de trei ani. Zâmbind cu toții frumos, într-un chenar cu verde și roșu, cu un Moș Crăciun și un Moș de Zăpadă desenați de-a dreapta și de-a stânga cadrului foto, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
TREBURI ÎNCURCATE - partea a II-a (Să nu tulburăm sărbătorile) Cu privire la ceva, şi de la un timp la orice, lumea se desparte în PRO şi CONTRA. Veţi zice repede, ba nu, mai este şi o categorie NEUTRĂ. O analiză mai serioasă a lucrurilor arată că aceasta nu există decât APPARENT, formal, mai ales în lucrurile spirituale. Dacă omul ar fi confruntat de la început sau deodată cu ceva rău EVIDENT şi de DIMENSIUNI se pare că rezultatele ar fi altele, deşi nu putem face două experienţe … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
SĂPTĂMÂNA de RUGĂCIUNE Vrând nevrând trăim în CONVENŢIONALITĂŢI, dar în măsura în care este posibil să facem abstracţie de ele în loc de a le înmulţi, n-ar fi rău. Anul, luna, ziua - după astre. Anul nu mai începe primăvara ca-n Vechiul Testament, nici lunile nu se mai succed la fel, nici ziua care în convenţionalitatea de azi e de la miezul nopţii. Acum solstiţiile - semnele solare - ne determină. Aşa că, aşezarea planurilor noastre s-au adecvat situaţiei. SĂPTĂMÂNA de … [Citeşte mai departe...]
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 4)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul pământului VANUATU, Insula TANNA, ceremonia TOKA Cea mai mare ceremonie pe insula Vulcanului Yasur este NEKAWEAR, o ceremonie pentru care satul se pregăteşte timp de 2-3 ani, ea ţine efectiv 4 zile, iar numărul de invitaţi este de ordinul miilor, aceştia trebuie hrăniţi, iar dansurile ceremoniale nu contenesc zile şi nopţi. Cel mai important dans, performat numai de bărbaţi se numeşte Toka. E un dans plin de vigoare, cu forţă şi ritm, cu cântec în … [Citeşte mai departe...]
Reeditarea primului volum „Educatie pentru parinti” – Sally Hohnberger
Educatie pentru parinti Sally Hohnberger “Doamne, iarasi am esuat! Fac din cresterea copiilor mei un esec atunci cand intr-adevar doresc sa fac ce este bine. Poate altcineva ar face o treaba mai buna in cresterea lor. Sunt atat de descurajat incat sunt gata sa renut.” Ai ajuns … [Citeşte mai departe...]
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 3)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul pământului Tribul Kiai, oamenii munţilor Ştiam că urcuşul va fi greu, dar ştiam că kiaii mă vor aştepta la baza muntelui şi vor căra lucrurile pe care le-am transportat cu o camionetă pentru nevoile lor, vor căra şi rucsacul meu, cortul, sacii de dormit, aparatura tehnică, vor căra mâncarea, eu va trebui să reuşesc să mă car pe mine însămi. Voi fi reuşit cumva, de aceea nu mi-a fost frică de acest drum. Surpriză! Când camioneta a oprit lângă un … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 46/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi“ Semnele saptamanii 26 Noiembrie 2009 Uniunea Europeana are un nou presedinte. Dupa saptamani de incertitudine si tratative, toate statele membre ale Uniunii … [Citeşte mai departe...]
Cum să stai la Soare şi să fii mântuit! – Marius Munteanu
Îi vezi pe bănci, în parc sau în curtea bisericii. Vorbesc, vorbesc, dar nu cugetă. Oriunde priveşti în jur, vezi oameni „transparenţi”. Nu din aceia maxim de sinceri, care n-au nimic de tăinuit, ci din aceia străvezii de goi, ale căror vorbe sunt lipsite de miez. Societatea noastră parcă e blestemată să fie superficială. S-a făcut o dogmă din satisfacţia imediată, care a devenit o problemă „spirituală”. Care-i baiu’? Societatea nu duce lipsă de tineri inteligenţi sau talentaţi, ci de … [Citeşte mai departe...]
Corespondenta de la capatul pamantului, Hanna Bota, Vanuatu (partea 1)
HANNA BOTA, corespondenţă de la capătul lumii Hanna Bota a plecat spre Vanuatu la inceputul lunii octombrie si a terminat calatoria la mijlocul lunii Noiembrie. Un bun venit cutremurat Vanuatu e la capătul lumii, doar câţiva metri şi îţi atârnă picioarele în gol, aşa ar spune mitologia antică, dar iată că, pământul fiind rotund, pot să văd doar faptul că cei de aici ne consideră pe noi trăitori la capăt de lume, iar pentru ei aici e tocmai centrul pământului, astfel observ ori de câte … [Citeşte mai departe...]



