Să mă duc... să nu mă duc... Sunt invitat la un film. Nu-mi plac filmele. Jocul nu poate egala realitatea vieţii nici în tragedia, nici în bucuria ei. Doar trei filme am văzut în viaţa mea, ‘Splendoare în iarbă” făcut după frumoasa idee seculară, - totuşi -, “Chiar dacă floarea ierbii- acelui ceas / S-a stins pe veci / Noi nu vom pregeta / să căutăm puteri în ce-a rămas”, “Zorba Grecul” - o imitaţie a deşertăciunii solomonice, şi încă unul de care nu-mi mai aduc bine aminte căci s-au petrecut … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Bucuria
Poveste adevărată
Când privesc aceste fetiţe mă întreb ce vină au ele de erau să ajungă pe drumuri sau la vreo casă de copii, abandonate sau... poate chiar mai rău? Totul a început acum aproape trei ani în urmă. După ce am termiat programul specific la unul din penitenciare, un bărbat înalt, bine făcut, dar... marcat de locul în care se găsea şi cred, şi de gravitatea faptei comise mi-a spus că ar vrea să discute ceva personal cu mine. Mi-am luat timp suficient şi am aflat istoria tristă dar … [Citeşte mai departe...]
Nevoia de căldură!
Dragul meu, dacă locuieşti sau lucrezi undeva în...”ţările calde” nu simţi nevoia de căldură ca noi cei care... ne bucurăm de iarnă. Dar cu siguranţă că îţi aminteşti de momentele în care îţi îngheţau picioarele cînd mergeai sau veneai de la şcoală, sau cum îţi clănţăneau dinţii în gură aşteptând... mijlocul de transport sau... ce fericit erai când ajungeai fie la şcoală, fie acasă sau în altă parte unde te puteai bucura de puţină căldură... Am citi undeva un lucru care mi-a dat foarte mult … [Citeşte mai departe...]
„ Este mai ferice să dai decât să primeşti!”
...Dacă această afirmaţie nu ar fi fost inspirată de Dumnezeu, dacă nu ar fi fost scrisă în Cuvântul Lui şi mai ales nu ar fi fost exeprimentată de către voluntarii SUP-ului cu siguranţă că nu am mai fi pus-o în aplicare şi anul acesta. Aşa se face că, am demarat cu ajutorul sponsorilor noştri a doua ediţie a proiectului special „Copilul meu, nu te-am uitat” pentru cei 280 de copii ai mamelor închise în penitencairele Bacău si Galaţi. Astfel, fiecare mamă a putut să facă cu mâinile ei … [Citeşte mai departe...]
“Copiii străzii nu ajung şi pe strada copilăriei”
Deşi pare a fi doar un simplu joc de cuvinte, această afirmaţie reflectă realitatea crudă cu care se confruntă mulţi din cei ce ar trebui să se bucure de copilărie. Din păcate, pentru mulţi copii, bucuria nu mai există. Din fericire, eu şi cu tine putem răspândi în inimile acestor copii bucuria după care tânjesc. Şi cand fac această afirmaţie - prin care mi-ar plăcea să te provoc, o fac bazat pe multele experienţe trăite la finele anului 2012. Citeşte te rog, aceste gânduri: - „Ce rău îmi … [Citeşte mai departe...]
Un altfel de 2012 ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
….. Şi nu îmi doresc de la viaţă decât un strop veşnic de tinereţe cu aromă de iubire şi culoare. Oricât de ciudată şi bolnavă ar fi lumea, prin mii şi mii de probleme de aş trece întotdeauna voi avea la îndemâna zâmbetul simplu şi bucuria de copil. Trăim sfârşitul iar această generaţie are de ales. Ori se va schimba pentru un început glorios ori îşi va alege propria moarte. Sunt tineri a căror răspuns la întrebarea “Ce faci aici, unde îţi este inima? este dictat de ladă de bere şi fumul de … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Nicu Butoi a zis frumos de aceste zile: “În fiecare suflet e-o iesle şi-un palat”, eu am mai adăugat câte ceva şi vă trimitem această dedicaţie pentru anul ce vine cu toată bucuria şi iubirea. O Iesle şi-un Palat Clar ca Marea de Cristal e Adevăru-Adevărat Că-n fiecare suflet e-o Iesle şi-un Palat O Iesle-n care Domnul să Se nască Şi un Palat în care să domnească. Săracă este Ieslea, dar aşteptând cuminte Precum cândva cu mii de … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 52/2012
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 27 Decembrie 2012 Crăciun la Vatican. Este o veche tradiție ca papa să oficieze în basilica Sfântul Petru, slujba de crăciun. Anul acesta papa Benedict al XVI-lea nu a făcut excepție deși … [Citeşte mai departe...]
Program concluzie la Scoala de Sabat Majori – Trim. IV, 2012 – Alex D. Jercan
REPETABILA TRECERE A mai trecut un an… un an de har, cu lecții pedagogice divine, În care-am învățat atâtea lucruri, despre dezideratele creștine… Școala de Sabat, ca întotdeauna, ne-a fost busolă și ne-a educat, Ne-a prezentat noi idealuri sfinte, și-a promovat un creștinism curat. A mai trecut un an… la teorie, destui elevi au luat o notă mare Dar din păcate, mulți, și anu-acesta, au luat o notă mică la… purtare! Prea multe-absențe sau întârzieri și mulți participanți bolnavi, … [Citeşte mai departe...]
Redeșteptare și Cuvânt – poezie și materialul Săptămânii de rugăciune 2012
Redeşteptare şi Cuvânt poezie de Gabriel Neagu Notă: Prelegerile pentru Săptămâna de Rugăciune – 7-15 Decembrie 2012 pot fi descarcate de pe website-ul revistei "Curierul Adventist". Împreună cu Isus, Mântuitorul, am urcat timp de opt zile pe muntele redeşteptării, chiar dacă s-au împotrivit inutil ninsorile şi gerul... Am pornit cu entuziasm într-o zi de Sabat şi inimile noastre,pline de zel,au tresăltat, dar prea curând bucuria s-a diluat, însă cei care au dorit şi au … [Citeşte mai departe...]
Amintiri… ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Stau şi privesc în urmă cu nostalgie. Ce timp, ce vremuri! Îmi amintesc de zilele în care am promis că Te voi urma toată viaţa, momente în care am declarat cu gura mea că nu voi da înapoi indiferent de circumstanţe. Privesc în urmă şi văd speranţa, viaţa pe care Tu mi-ai dat-o. Văd bucuria mântuirii primită în clipa în care nu credeam că mai există iubire şi iertare. Privesc cu întristare, pentru că văd copilul abia născut şi bucuria pe care el o emana atunci când l-ai cuprins în braţe, dar care … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor: Cromatica de toamna tarzie
Motto: “Decat o viata intreaga cioara, mai bine o vara vultur”- arh. Gheorghe Petrescu. Autori: arh. Gheorghe si Stanuta Petrescu – CUA University, Washington, DC, USA. In Eden, au aparut dupa caderea in pacat, schimbarea climei, a vegetatiei, a muncii de zi cu zi a omului, a noii mentalitati in a cunoaste binele si raul, si toate acestea pe fondul neascultarii si caderii in pacat si moarte. Oamenii s-au despartit la “Turnul Babel”, imprastiindu-se pe toata fata pamantului, iar zonele lor … [Citeşte mai departe...]










