Uneori, persoanelor care sunt răpite li se spune că familia şi prietenii i-au abandonat. Şi asta pentru ca ei să nu mai caute o cale de scăpare, să nu mai întrezărească speranţa, ajungând până acolo încât cei agresaţi să treacă de partea agresorilor. De ce scriu aceste rânduri?! Pentru că privesc în jur, şi ceea ce văd mă înfioară. Văd oameni care s-au obişnuit cu „realitatea”, văd oameni care nu doar că nu mai întrezăresc speranţa, dar nici nu mai cred în existenţa ei, ba mai mult, s-a … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: He
Revista Re:spiro – Povestiri dintr-o ţară depărtată (Mihaela Pantelimon)
Imaginează-ţi că ai vizitat o ţară de poveste, un tărâm minunat, aşa cum a fost Alice în Ţara Minunilor. O ţară plină de veselie, fără lacrimi, unde oamenii se iubesc reciproc. O ţară unde niciodată nu e noapte, nici răutate şi nici păcat… La întoarcere, ar trebui să povesteşti ce ai trăit acolo. Cum ai explica lucrurile incredibile pe care le-ai văzut? Dar, ca să fie şi mai complicat, imaginează-ţi că oamenii cărora trebuie să le vorbeşti nici măcar nu cunosc cele mai simple cuvinte de pe … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Ianuarie 2010 Standarde. Cu ocazia sarbatorilor, foarte multi s-au abatut de la regulile si standardele de viata obisnuite, au mancat lucruri care … [Citeşte mai departe...]
Tu-pro.org are nevoie de tine! Proiect misionar in Namibia
Avem nevoie de tine! Te-am citit ! Nu incerca sa te ascunzi! Mai bine recunoaste fara ocolisuri – vrei sa fii fericit! Ai incercat fel de fel de retete, dar n-a mers! Asta poate pentru ca n-ai citit atent manualul de functionare-ai fost proiectat sa fii fericit doar daruind, daruindu-te. Ai vrea sa faci asta intr-una din zonele `fierbinti` ale planetei? Unde malaria, TBC-ul si SIDA sunt mai comune decat guturaiul? Unde speranta de viata nu depaseste 40 de ani? Si mai ales … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Oglinda noastră cea de toate zilele (Ioana Vasile)
Haideţi să fim sinceri: de câte ori vă uitaţi zilnic în oglindă? De câte ori aţi vrea să schimbaţi ceva la felul în care arătaţi? Să fie legat de statură, de greutate sau de culoarea părului? Poate forma picioarelor nu vă multumeşte sau poate v-aţi dori muşchi mai bine definiţi. Poate vă doriţi dinţi mai albi sau mai drepţi sau glezne mai subţiri… Ultimele două secole au adus asupra populaţiei pământului schimbări majore în privinţa percepţiei de sine: n-a existat niciodată o acumulare de … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Chris Ieremia (Portland), inceput de leucemie
Draga familie Intercer si toti cei care din cand in cand apelati la serviciile acestui web-site, MAI INTAI DE TOATE UREZ TUTUROR UN CALDUROS "LA MULTI ANI' SI MAI ALES SA VA UMPLE DUMNEZEU CU MULTE BINECUVANTARI, SANATATE SI PROSPERITATE MATERIALA SI SPIRITUALA! Biserica Adventista Romana din Portland traieste una dintre cele mai neasteptate vesti, o adevarata drama a suferintei care s-a declansat cu putin timp inainte de Anul Nou. Despre ce este vorba: Familia Irimia care s-a alaturat … [Citeşte mai departe...]
Duelul
De-a lungul a sute de ani, replica normală dată cuiva care ţi-a lezat onoarea a fost duelul. Îi aruncai mânușa așa cum irakianul Al-Zaidi și-a aruncat pantofii în direcția fostului președinte Bush şi-l provocai astfel la duel pe nesemțitul care a cutezat să te calce pe bătături. După aruncarea mânușii, repriza a doua a duelului consta în scoaterea sabiei sau a pistolului și… hârș-hârș, pac-pac… Era mult mai de dorit să-ţi pierzi viaţa în duel “salvând onoara” - onoarea ca atare sau una de … [Citeşte mai departe...]
Concurs biblic zilnic. Participa si tu!
Salutare! Va asteptam pe www.programetineret.ro/Concurs pentru a participa la concursul biblic lansat astazi de www.programetineret.ro Concursul se va desfasura zilnic, punctajul fiind resetat la inceputul fiecarei luni. Vor fi seturi de cate 3 intrebari in fiecare zi. Intrebarile vor avea 4 raspunsuri propuse, din care doar UNUL este corect. Premiile se vor acorda primilor 3 clasati, la finalul fiecarei luni. Te asteptam!!! … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Ce se naşte din şoareci… moare de pisică? (Geanina Bică)
Se îndoieşte cineva? Nu! E mai mult decât evident! Suntem blestemaţi! Loviţi de soartă! Ghinionişti din cale-afară! Bântuiţi de molime şi dezastre naturale! Nefericiţi! Săraci! Nenorociţi! Disperaţi! Manipulaţi! Frustraţi! Depresivi! Sortiţi eşecului! Altfel spus, fatalismul mioritic e în floare! Săracul om modern Este societatea contemporană dominată de negativism? Întrebare dificilă. Vaste sujet… vorba franţuzului! În ultimii ani au apărut numeroase cărţi care tratează această problemă. … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Măsura măsurilor (George Uba)
Cine v-a spus că am nevoie de cuvintele voastre frumoase, dar fără nicio simţire? M-am săturat să mă trataţi cu diplomaţie şi cu creştinism fals, ca pe un caz social greu de recuperat. Vreau să fiţi autentici, naturali, fără strâmbăturile civilizaţiei şi să-mi spuneţi verde în faţă ce aveţi de spus. Sigur că tânjesc după o vorbă bună, după un zâmbet în plină strălucire, după o îmbrăţişare de vară sufletească, dar să fie veritabile, stimaţii mei meschini. Ştiu că nu vă convine că vă scot cu forţa … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Puterea de face primul pas (Alex Badea)
M-am săturat de viaţa asta! M-am săturat de toate mofturile lui! În ultimul timp ne certăm mereu, iar el se comportă cu mine de parcă nici n-aş mai fi soţia lui. Singurul motiv pentru care mai stau cu el este copilul. De data asta ne-am certat rău de tot şi după cum presimt, el nu va veni să-mi ceară iertare. Iar eu, nici că mă mai duc să mă umilesc. M-am săturat ca de fiecare dată eu să fac primul pas. Acum sunt hotărâtă. Nu mai am ce discuta cu el până când nu îmi va cere iertare, până când nu … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Munţii fără vârf (Gabriel Iarca)
Diferenţa dintre un alpinist amator şi unul profesionist este dată de atitudinea fiecăruia faţă de vârf. Primul porneşte către vârful pe care de cele mai multe ori îl alege în funcţie de rezistenţa sa la efort, iar când se simte epuizat, consideră apogeul atins şi se întoarce. Cel de-al doilea îşi propune să atingă acele vârfuri care reprezintă o provocare serioasă pentru capacităţile lui şi depune eforturi sporite în acest sens, depăşindu-şi adeseori limitele. Astfel, alpinistul amator nu se … [Citeşte mai departe...]






