„Orice loc pe care-l va calca talpa piciorului vostru vi-l dau, cum am spus lui Moise.” (Ios. 1.3) Cand simtim ca vietile noastre sunt niste vase sfaramate, asupra carora ori de cate ori ne plecam ne ranim, cand ne percepem existentele ca pe ceva ce nu am cerut si nu stim cum sa mai abordam, pentru ca ne raneste si ne sfasie mereu, ca pe ceva ce nu poate fi controlat, ci doar suportat, se intampla ca, unii dintre noi, sa intrebam: „De ce m-am nascut?” Si, desi, conform profetului Isaia (Isa. … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: Pentru
Tabara biblica Maranata, 10 – 19 August 2012, Vama, Suceava
În perioada 10-19 august 2012 vă invităm să luaţi parte la tabăra de studiu biblic Maranata, în loc. Vama jud. Suceava. Mare parte a studiilor biblice vor fi ţinute de pastorul Maurice Berry din SUA , Jan de Groot din Olanda, Daniel Garcia din Portugalia (directorul sanatoriului Woodland Health Retreat), Norman Hopkins din Anglia (profesor de arheologie biblică), Traian Aldea (pastor şi profesor dr.) şi Laurenţiu Nistor (pastor şi profesor) şi alţi invitaţi. Teme: * Programe speciale … [Citeşte mai departe...]
Are Dumnezeu cont pe Facebook? ( Cristina Neagu , Revista RE:spiro )
„Dacă Dumnezeu ar avea un frigider, poza ta ar fi prinsă cu un magnet de uşa lui. Dacă ar avea un scrin, fotografia ta ar fi cu siguranţă pe el. Dacă ar avea un portmoneu, ai ghicit, fotografia ta ar fi şi acolo! Dacă ar folosi un telefon mobil, ţi-ar trimite bip-uri ca să-ţi aducă aminte că se gândeşte la tine şi SMS-uri când eşti prea ocupat ca să-I vorbeşti.” (Anonim). Probabil că acesta ar fi unul dintre acele status-uri care ar atrage o serie întreagă de like-uri pe pagina ta de Facebook. … [Citeşte mai departe...]
Ajunge! ( Laura Parlog, Revista RE:spiro )
“Ce va striga El când va veni?” Aceasta a fost întrebarea adresată unui pastor de către unul dintre studenții săi de la West African Bible College. Întrebarea l-a luat prin surprindere ,astfel încât a ezitat pentru o clipă să-i dea raspunsul. Studentul a continuat: “Frate pastor, Biblia spune în 1 Tesaloniceni 4:16 că Hristos va coborî din ceruri cu strigătul unui arhanghel. Vreau să ştiu ce va striga El atunci.” În primă fază,pastorul, nu a vrut să răspundă la întrebare, … [Citeşte mai departe...]
Bucuria slujirii
„ Aruncă-ţi pâinea pe ape şi după multă vreme o vei găsi iarăşi” Eclesiastul 11.1 Cred că acest text exprimă cel mai bine bucuria slujirii. Ştim ce simbolizează apele şi pâinea. Iar slujirea voluntarilor SUP este reflectată tocmai prin această acţiune. Zi de zi, săptămână de săptămână „ aruncăm ” „Pâinea vieţii ” celor ce flămânzesc după ea. Nu de puţine ori abia după mult timp vedem şi rezultatele. Aşa s-a întâmplat şi cu Gheorghiţă. L-am cunoscut cu multi ani în urmă în … [Citeşte mai departe...]
Draga mea prietenă ( Ionut Stanica, Revista RE:spiro )
“…Nu ştiu dacă e bine sau rău, vreau totuşi să împart cu tine ceea ce simt. A trecut ceva timp de când nu am mai povestit şi m-am gândit adesea că drumurile noastre nu întâmplător s-au întâlnit la un moment dat, chiar dacă şi-au reluat rapid sensurile, după doar câteva clipe de intersecţie grăbit semaforizată. Figuri de stil, figuri de sentimente şi flashuri roşii, galbene şi verzi, mai găzduiesc în sufletul meu, mai clipocesc pe malul uitărilor reversibile, iar eu mă-ntreb neobosit: Pentru … [Citeşte mai departe...]
Din nou fără acoperiş…
Vă relatam cu o ocazie anterioară despre drama trăită de cei patru copilaşi care, în toiul iernii au rămas fără casă. Şi acum copii îşi amintesc de urgia incendiului şi dacă nu ar fi fost Domnul cu ei, puteau arde de vii. Şi acum, se trezesc câteodată noaptea din cauza viselor... ciudate cu foc şi fum... Imediat după descoperirea acestei situaţii de la tatăl copiilor ce se află în Penitenciarul Focşani, voluntarii SUP , în ciuda troienelor cât casa de mari, au intervenit cu tot ce a fost … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Evanghelia ilegalităţii. LEGALIZAREA FĂRĂDELEGII. Dacă aş spune despre dumneavoastră că sunteţi ILEGAL undeva, cumva, din pricina a ceva, nu v-ar plăcea deloc. Dacă aş spune că sunteţi ILEGALIST, de asemenea nu v-ar plăcea. Dacă aş spune că sunteţi LEGALIST, nici aşa nu v-ar plăcea. Sigur, greşeala este a mea că mă bag unde nu trebuie, nu a dumneavoastră care eventual aţi fi unde nu trebuie, lucru valabil mai întâi cu mine şi apoi cu oricine. Nu ne mai înţelegem. Ca la Turnul Babel. În … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 29/2012
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 19 Iulie 2012 Siria. Masacru. Experți ai Națiunilor Unite au început sâmbătă ancheta cu privire la împrejurările în care s-a produs joi, 12 iulie, în localitatea Tremseh … [Citeşte mai departe...]
BebeDream: Caravana Bookland la Alba Iulia, 17 – 22 Iulie 2012
CARAVANA BOOKLAND impreuna cu BEBEDREAM face popas in Alba-Iulia, in perioada 17 iulie-22 iulie, unde cititorii sunt asteptati la Centrul Comercial Alba Mall, la cel mai mare targ de carte, care a oposit in orasul dvs. BEBEDREAM ii asteapta pe locuitorii orasului Alba-Iulia si nu numai, in Centrul Comercial Alba Mall, de marti, 17 iulie pana duminica 22 iulie. BEBEDREAM alaturi de CARAVANA BOOKLAND va fi prezenta in 2012 in 39 de orase din tara, timp de 42 de saptamani.Daca ai intrebari sau … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – A furat sau nu a furat – aceasta este intrebarea!
„tu, care te magulesti ca esti calauza orbilor, lumina celor ce sunt in intuneric, povatuitorul celor fara minte, invatatorul celor nestiutori, pentru ca in Lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului; tu deci, care inveti pe altii, pe tine insuti nu te inveti? Tu, care propovaduiesti: "Sa nu furi", furi?” (Romani 2.19-21) A furat sau nu a furat, aceasta este intrebarea care apare in presa ultimelor saptamani si framanta mintile multora. Pai, dupa cum spune o comisie de asa-zisi … [Citeşte mai departe...]
POSESIVITATEA ( Denisa Dumitras, Revista RE:spiro )
,Nimeni nu pierde pe nimeni, fiindcă nimeni nu posedă pe nimeni. Asta e adevărata experienţă a libertăţii: să ai lucrul cel mai important din lume, fără a-l poseda.” Paulo Coelho Interesul de a poseda este de cele mai multe ori mai mare decat interesul de a face fericita persoana pe care o indragim. De ce? Logic daca o luam, daca ii faci sa zambeasca, sa fie fericiti pe cei din jur, reusesti sa-i captezi. La fel este si intr-o relatie daca partenerii fac tot posibilul sa mentina o stare … [Citeşte mai departe...]








