FORTĂREAŢA DIN PUSTIU (Eseu biblic) (14) 2. Substituirea simbolică a ispăşirii Schimbarea sistemului ilustrativ al preoţiei, la trecerea istoriei biblice de la Vechiul la Noul Testament, este prima modificare din cadrul Sanctuarului. Preoţia dependentă de Sanctuar (preoţia lui Aaron) se transformă în preoţia independentă de Sanctuar (preoţia lui Melhisedec). Schimbarea preoţiei implică, la rândul ei, schimbarea simbolisticii ispăşirii. De la simbolul jertfei de ispăşire din … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: acasa
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“VAMEŞUL FARISEU”, personajul zilei. În frumoasa pildă “Vameşul şi Fariseul” spusă de Domnul Isus, Vameşul e vameş şi Fariseul e fariseu; două personaje nu doar distincte ci chiar contrare. Este ciudată contrafacerea în timp a învăţăturii din această pildă şi mutaţia care a avut loc în personajele ei. Având în vedere că noţiunea de “fariseu” s-a identificat cu cea de “făţarnic”, era de aşteptat ca în mod pozitiv mutaţia să aibă loc dinspre Fariseu spre Vameş; dar s-a petrecut … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 51/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 23 Decembrie 2010 Craciunul intre traditie si realitate istorica. La prima vedere, si pentru multi dintre contemporanii nostrii, craciunul este o sarbatoare … [Citeşte mai departe...]
Când trebuie să crezi ceea ce nu poţi să crezi (Cristina Neagu, Revista Re:spiro)
Se spune că poftă vine mâncând. Pe aceeaşi linie s-ar putea spune că bucuria vine zâmbind, credinţa vine…afirmând-o când toate îţi stau contrar, fericirea vine…luptând împotrivă tendinţei de a te retrage de-a pururi în cochilia, peştera, carapacea ta. Aşa că…astăzi vreau să cred deşi mi se pare că toate îmi stau împotrivă, toate ferestrele şi uşile mi se par închise şi ferecat şi toate ploile parcă s-au abătut asupra mea…plecată de acasă şi fără umbrelă şi fără pelerină. Vreau să cred că … [Citeşte mai departe...]
16. Decalogul – Porunca a patra: Respect fata de memorialul Creatiunii
16. PORUNCA A PATRA – RESPECT FATA DE MEMORIALUL CREATIUNII Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro “Adu-ti aminte de ziua de odihna ca s-o sfintesti ! Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului, Dumnezeului tau. Sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici strainul care este in casa ta. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce … [Citeşte mai departe...]
Vino în COPILANDRIA – Oraşul în care COPIII AJUTĂ COPII
Vino în COPILANDRIA – Oraşul în care COPIII AJUTĂ COPII - Duminică, 19 decembrie 2010, braşovenii sunt invitaţi în Copilandria, oraşul în care copiii ajută copii. Evenimentul va avea loc între orele 10.00 - 16.00 la Sala Sporturilor şi precede Concertul Caritabil “O noapte Sfântă” (18.00 - 20:30) în cadrul căruia se vor strânge donaţii pentru îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă pentru 70 de familii din localitatea Hetea de lângă Braşov. Manifestarea cuprinde mai multe secţiuni la care … [Citeşte mai departe...]
13. Decalogul – Porunca intai: Respect fata de Evanghelie
PORUNCA INTAI – RESPECT FATA DE EVANGHELIE Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro “Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine ! “ Exod 20, 2-3 Regasirea “Stapanului” Ne aflam in debutul Decalogului si, asa cum se intampla adesea in multe domenii ale vietii, un debut poate fi o temelie pentru ceea ce urmeaza. Privita din acest punct de vedere, porunca intai este intr-adevar fundamentul … [Citeşte mai departe...]
Expoziția de sănătate – Făgăraș
Trăind într-o lume în care fiecare se află într-o continuă căutare a fericirii, vom afla mai repede sau mai târziu că fericirea se află mai aproape de noi decât credem: “Să fii de folos în lume e singura cale spre fericire” (Hans Christian Andersen). Pornind de la acest gând, membrii bisericii din Făgăraş alături de studenţii Şcolii Misionare Medicale de la Herghelia au desfaşurat o acţiune misionara în Făgăraş în perioada 31.10.2010 - 4.11.2010. Acţiunea a constat în desfăşurarea unei … [Citeşte mai departe...]
Editia Speciala „Semnele Timpului” – Tema „Nasterea lui Iisus”
Un nou proiect misionar este pregătit în redacția Semnele timpului. În ultimii ani, edițiile speciale Un secol de semne (2008), E bine acasă (2009) sau Ultimele zile ale lui Iisus (2010) au fost bine primite și folosite de membrii Bisericii Adventiste ca instrumente misionare. Cele peste 200.000 de exemplare au însemnat tot atâtea familii din România unde a ajuns un mesaj din partea lui Dumnezeu. În decembrie 2010, Semnele timpului va oferi o nouă ediție specială, cu tema Nașterea lui … [Citeşte mai departe...]
10. Decalogul – Decalogul si Biserica primului secol
DECALOGUL SI BISERICA PRIMULUI SECOL Autor Lori Balogh www.loribalogh.ro Conciliul de la Ierusalim Ne aflam in anul 49 d.Chr....Biserica crestina din Ierusalim era in fierbere. Nu din cauza persecutiei din partea iudeilor, si nici a celei din partea romanilor. Problemele erau interne, de natura doctrinala. Biserica era in continua crestere si, sub influenta lucrarii Duhului Sfant, Evanghelia patrundea tot mai adanc pe teritoriul imparatiei intunericului. Insa pe … [Citeşte mai departe...]
AMICUS – Dragostea
In seara de 13 noiembrie 2010, a avut loc o noua intilnire organizata in special doar pentru tineri, in incinta AMICUS. Au fost prezenti 24 tineri dintre care 3 vizitatori. Pastorul Andrei Caminschi a continuat tematica din intilnirea precedenta, si anume dragostea – cele 4 cai prin care Dumnezeu ne ajuta in alegerea partenerului potrivit. Timpul trecea insa atmosfera plina de caldura ce s-a creat, nu lasa pe nimeni dus pe la case. Jocurile, discutiile, intrebarile la care doar trecerea … [Citeşte mai departe...]
O familie fericita
Unde se simte omul cel mai bine dacă nu acasă la el...? Chiar dacă casa lui este mai mică, mai modestă decat altele...Dar, dacă nu ai deloc casă? Dacă ai avut şi acum... dormi sub câteva scânduri acoperite cu folie de polietilenă? Şi asta, şi pe ploaie şi pe frig...? Acum câteva săptămâni postam un material despre familia Ciobanu din localitatea Berzumţi din judeţul Bacău. Această familie, din cauza unui scurt circuit a rămas fără nimic din casa lor modestă... Doar câteva hăinuţe salvate. În … [Citeşte mai departe...]





