Am fost şi eu tânăr ca voi şi pot spune că ştiu ce înseamnă lupta cu tine însuţi, cu limitele tale, cu nesiguranţa, cu simţământul inutilităţii şi pentru dobândirea unei echilibrate imagini de sine. Ca să reuşeşti, ai nevoie de feed-back pentru tot ce faci. Aprecierile care ar trebui să vină din partea celor apropiaţi, din familie, din biserică,etc., sunt ca nişte scări pe care ai putea urca din haos spre lumină. În fine, până la urmă ţi-ai descoperit un talant, acela al muzicii, prin care ai … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: apreciere
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
VIAŢA de după SPECTACOL “Aceasta e viaţa”, spun oamenii în sensul “acceptării” sau şi mai exact în sensul “neputinţei” de a o schimba. La pragmaticul “asta e viaţa...” se răspunde cel mai adesea cu filozoficul “nu e asta viaţa”, în sensul că omul nu este atât de fericit sau nenorocit precum i se pare că este. De fapt el zice “ASTA e viaţă”? întrebându-se, cu accentul nemulţumirii de ea, sau “ASTA e viaţă”! la imperativ aprobativ, adică un fel de “aşa da”. Cel mai adesea sunt greşite ca … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Numai Preşedinte de Biserică Adventistă de Ziua a Şaptea să nu fii!?! Spun aşa nu pentru că Papă sau Mitropolit sau Arhiepiscop sau Preşedinte de altă Biserică e mai uşor să fii - deşi s-ar putea să fie şi aşa -, cât în primul rând pentru că el este mai aproape de noi ca relaţie de învăţătură şi simţire, prin realitatea lucrurilor şi putem înţelege mai uşor câte ceva din această problemă. Să fii Preşedintele Conferinţei Generale cu sfat şi hotărâre peste toată lumea Adventistă şi să afli că … [Citeşte mai departe...]
Goana după like-uri ( Alina Savu Mindreanu, Revista RE:spiro )
Atunci când renumitul psiholog umanist, Abraham Maslow, a desenat piramida nevoilor umane, printre cele opt se afla şi nevoia de apreciere, de stimă şi aprobare socială, nevoia de statut. Avem nevoie de apreciere sub diferite forme. Dezvoltarea noastră depinde de cât de mult ne apreciază cei din jur. Valoarea noastră este reflectată de răspunsul celorlalţi, și ne dorim reflexii favorabile, de fapt devenim dependenţi de ele, pentru că altfel nu știm să trăim. Uneori nu ştim să ne apreciem decât … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Câte ceva din CÂTE CEVA * S-a întâmplat că am spus în comentariul trecut, câte ceva despre “Doctoratul de Credinţă” al mamei mele. Poate cumva a fost aşa din subconştient şi sub imperiul vânzolelii fără precedent a problemei “doctoratelor” din lumea seculară şi creştină actuală şi a plagiatorilor lor puzderie. Spre a nu fi greşeală de înţelegere, la solicitarea cititorilor, mă confesez că nu am avut în vedere pe cineva anume şi o anume teză de doctorat, ci fenomenul în general. Părerea mea … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – O judecata neanticipata
„Caci pentru orice lucru este o vreme si o judecata.” (Ecles.8.6) Cineva spunea ca, si cand urci, si cand cobori, intalnesti aceiasi oameni. Nu chiar aceiasi sau nu mereu aceiasi. Exista drumuri in jos sau prabusiri, in urma carora poti intalni oameni despre ale caror existente, chiar daca aveai habar, nu banuiai si nu puteai sa iti imaginezi, nici in cele mai sumbre ganduri, ca vor fi similare cu a ta, la un moment dat. Nici chiar in cosmaruri poate nu ti-a trecut prin minte ca vei impartasi … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 25/2012
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși” Semnele săptămânii 21 Iunie 2012 Grecia a evitat catastrofa dar nu a rezolvat criza. În urma alegerilor de duminică partidul conservator a obținut un avans minim ceea ce a permis formarea unui guvern de … [Citeşte mai departe...]
Cu greu pot să îmi stăpânesc emoţia în aceste zile ce sărbătoresc jertfa Fiului lui Dumnezeu pentru noi
Cu greu pot să îmi stăpânesc emoţia în aceste zile ce sărbătoresc amintirea jertfei Fiului lui Dumnezeu pentru noi, fapt pentru care îmi este dificil să exprim totalitatea simţămintelor pe care le trăiesc în clipa de faţă. Mai întâi precizez faptul că nu îmi place dogmatismul de nici un fel, ci mai degrabă apreciez acel gen de credinţă ce se naşte printr-un proces tainic în adâncul sufletului şi iese la suprafaţă asemenea plantelor ce apar după trecerea iernii în anotimpul primăverii. Este … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Între CE şi CUM Tonul face Muzica? Cred că atunci când a fost izvodită zicerea “TONUL FACE MUZICA”, s-a avut în vedere a nu se da tonul - sunetul de început - greşit, ca nu cumva performarea să fie alta decât şi-a dorit compozitorul. Transferată în înţelesuri mai profunde, spirituale, cu urmări veşnice în anumite situaţii, regăsim zicerea în Scripturile Sfinte sub forma “şi dacă trâmbiţa dă un sunet încurcat, cine … [Citeşte mai departe...]
Zero Absolut (Ionut Stanica, Revista Re:spiro)
Stăteam de vorbă cu un prieten și am ajuns să discutăm despre viața de rutină, despre credință, despre păcat. La un momentdat am afirmat: cu toții suntem ca niște infractori înaintea lui Dumnezeu, la acelaș nivel de deplorabilitate umană, la care el ripostează în stilul clasic: dar eu n-am dat în cap la nimeni… Foarte adevărat… dar asta, în cea mai generoasă apreciere, nu face decât să te clasifice la nivelul ZERO ABSOLUT. Nimic rău, dar nici vreun bine extracotidian(L.Cristescu). Dar … [Citeşte mai departe...]
De ce este nevoie ca în biserică să fie o zi dedicată pentru prevenirea abuzului?
Articol scris de Carla Baker, Director Misiunea Femeii din Diviziunea Nord Americană. August 2011, Adventist World NAD, pagina 34 - 39 Traducere de MargiAnne Isaia, initiatoare a site-ului www.reinviesperanta.com Abuz există chiar şi în biserică. Ideea ca abuzul verbal, fizic, sexual şi emoţional nu există in biserici când pastorii şi membrii nu sunt conştienţi de aceasta, este contrară situaţiei pe care am descoperit-o dintr-o serie de studii printre Adventişti. Studiile au arătat … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
APLAUZE În Biserică oficialii nu pot rezolva problema “aplauzelor”. Neoficialii nici atât. Uneori între oficiali şi neoficiali sunt totuşi relaţii bune, bucurii şi dureri comune, precum şi aceleaşi percepţii şi dorinţe de bine. Fac parte din a doua categorie şi pentru că niciodată n-am făcut parte din prima, mi-e mai uşor să spun câte ceva despre acest câte ceva. Am acceptat deci, - la rugămintea unui oficial -, să scriu câte ceva despre “aplauze” în Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea … [Citeşte mai departe...]





