„Eu zic Domnului: ‚Tu esti Domnul meu, Tu esti singura mea fericire!’” (Ps. 16:2) A mai trecut un an, a sosit altul. Nu a venit nici sfarsitul lumii si nici nici nu s-a schimbat ordinea ei, astfel incat sa inceapa sa ploua cu carnati sau cu masini sau cu case sau cu alte foloase, mai mult sau mai putin asteptate, cautate, castigate. Anul nou, pe care l-am asteptat ca pe un balon umflat cu impliniri de nerealizat, s-a spart, iar sperantele s-au spulberat. citeste in continuare … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: citeste
Disecție pe… dragoste ( Laura Manuela Stetco , Revista RE:spiro )
“Fii liniştit… dacă ai inima sfâşiată, înseamnă că ai încercat ceva.”(autor necunoscut) Cu toţii trecem pe la zidul plângerii cel puţin o dată în viaţă întrebându-ne cu ce am greşit, ce n-a mers, ce-a lipsit?… Conform dr-ului Robert Sternberg, profesor de psihologie la Universitatea Tufts, din Boston, USA, fiecare dintre noi avem câte un scenariu privind povestea noastră de dragoste. Unii ar putea să vadă povestea lui ca un basm în care lucrurile să fie roz, să existe un prinţ şi o prinţesa, … [Citeşte mai departe...]
Viața ca un clișeu ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
Mi se întâmplă uneori, mai des ca alteori, să mă lovesc de clișee – ale altora și ale mele. Și doar vânătăile fizice lipsesc, pentru că cele psihice apar din plin. Trăim în mijlocul unei societăți liniarizate, uniformizate, cu un limbaj de lemn. Ne însușim valorile și principiile altora, neștiind nici măcar de unde vin. Refuzăm să mai trecem prin filtrul propriei analize aspecte esențiale ale vieții. Împărțim în stânga și-n dreapta idei ce nu ne aparțin, pe care nu le credem și pe care nu le … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – De ce daruiesc oamenii?
„Si sa nu dati uitarii binefacerea si darnicia; caci lui Dumnezeu jertfe ca acestea Ii plac.” (Evr. 13:16) Suntem in luna cadourilor, in zilele in care oamenii isi dau daruri unii altora, in Numele lui Dumnezeu, al popularului Mos Craciun, in numele unor organizatii sau in nume propriu. Toate darurile se raliaza insa la ziua (ori perioada proxima acestei zile) in care o mare parte din crestinatate celebreaza Nasterea Domnului Hristos, Marele dar oferit de Cer oamenilor. Dar, de ce cheltuie … [Citeşte mai departe...]
Eșec ( Mihaela Pantelimon , Revista RE:spiro )
Ce faci când îți mor toate visele?! Sunt momente în viață când toate lucrurile pentru care ai luptat îți sunt luate fără posibilitatea de-a riposta.Nu e vorba de cele mici, ci tocmai de cele care îți defineau viața. Fără de care nu mai ești tu. Principala problemă în această situație pe lângă durerea groaznică din inimă, care pe mulți reușește să-i învingă, este debusolarea. E ca și cum ai fi în largul oceanului fără busolă. Până atunci știai spre ce te îndrepți, pentru ce faci fiecare … [Citeşte mai departe...]
Grisine
Ingrediente: 1 ceașcă ulei de măsline 2 cești apă 1 linguriță sare 3 linguri susan 1 lingură chimen făine cât cuprinde să iasă un aluat care se poate întinde ușor fără să fie lipicios Mod de preparare: Se amestecă și se frământă bine toate ingredientele; coca se lasă la odihnit aproximativ 1 oră, apoi se frământă din nou, (citește mai departe...) … [Citeşte mai departe...]
Facebook… de la necesitate la drog! ( Ilie David Sorina Madalina, Revista RE:spiro )
Îmi aduc aminte de momentul în care mi-am făcut cont pe facebook. Eram într-a 11-a, a 12-a… când colega mea de bancă mă bătea la cap să intru și eu în rândul celorlalți și să-mi fac cont. Eh, vreo doi ani a stat fără poze, dar la un moment dat mi-a stârnit interesul. Mama mea a plecat din țară, iar facebook-ul era o cale de a vedea locurile pe unde eu, sau mama, ne petreceam timpul. La fel era și pentru colegii mei… un mijloc de delectare și o rețea de socializare! Însă momentul când facebook a … [Citeşte mai departe...]
Noul nou? ( Manuela Vasile, Revista RE:spiro )
Dacă cineva ar înțelege o persoană fără să asculte prea multe explicații, ar fi fenomenal. Rar se întâmplă, dar atunci când descoperi că acel cineva te-a înțeles fără prea multă chinuială începi puțin să te gândești. Oare atunci când Dumnezeu a zis că doi vor fi unul,oare chiar s-a gândit la toate detaliile? Surprinzător, dar da. Iată că am ajuns iar pe la sfârșit de an. Cu bune și rele, puține sau multe, am ajuns la sfârșitul unui nou început. Știti voi, anul trecut așa numeam anul ce urma să … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Ce sa faci ca sa nu fii sau ramai inzapezit
„Acum, fireste, nu putem vedea lumina soarelui care straluceste in dosul norilor, dar va trece un vant si-l va curata” (Iov 37.21). A fost vuiet de viscol si se aude ca va fi si in continuare si nu doar pentru o perioada, ci pentru intreaga iarna, e adevarat cu intermitente. Este rau, este bine? Este blestem sau binecuvantare? Pentru ce e sub brazda, poate e bine, dar pentru cei care ajung sub zapada sau tremura napraznic de frig, acest bine este invizibil. Bieti oameni, care au probleme fara … [Citeşte mai departe...]
Renunţă la make-up! ( Loredana Adriana Rotariu , Revista RE:spiro )
„Mami, mami” spuse o fetiţă de doar trei anişori, „de ce te dai cu aia pe faţă?” Mama, nu era uimită de întrebare, realizând că fetiţa ei era la vârsta lui „de ce?!?” si incearca să o lămurească într-un mod simplu : „Mami a crescut mare şi pentru că nu a fost cuminte are de corectat nişte defecte.. ” Fetiţa meditează puţin şi tresaltă! „ Aaaa, păi vezi că şi frăţiorul meu are nevoie de crema ta, pentru că tati i-a zis să îşi `corecteze comportamentul`….” La o astfel de replică mama a … [Citeşte mai departe...]
Secretele succesului ( Revista RE:spiro )
Să fii un om de succes în zilele noastre este printre primele titluri vânate și râvnite de orice tânăr la început de drum. Și nu numai. Când privești în jur, la staruri ce aparent le consideri mari oameni de succes, când privești la magnații timpului ce replică într-un limbaj plictisit : “A fost mai greu până am făcut primul milion de euro!” , parcă nu poți să nu te întrebi cum ei au reușit și ce-ar trebui să faci tu ca să le calci pe urme. Nu știu cum îți măsori tu succesul și nu … [Citeşte mai departe...]
Fii mulţumitor! ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Zilnic învăţ că trebuie să fiu mulţumitoare pentru tot ce primesc. Chiar dacă poate nu primesc tot ce îmi doresc, învăţ să mă mulţumesc cu ce am. „Ce ar folosi unui om să câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul?” Matei 16.26 De ce tânjim aşa de mult să avem ceea ce au alţii şi de prea puţine ori suntem mulţumiţi cu ce avem? Orice deal are o vale şi un vârf. ~ citește mai departe... … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- …
- 56
- Pagina următoare »








