„Mai presus de toate, sa aveti o dragoste fierbinte unii pentru altii, caci dragostea acopera o sumedenie de pacate.” (1 Pet. 4:8) In relatiile de cuplu, avem asteptari de la celalalt, iar expectatiile noastre, pe care le consideram legitime, nu sunt mereu implinite - sau nu asa cum am dori. Iar acest lucru poate sapa in sentimentele pe care le nutrim pentru persoana care a fost si ar trebui sa fie in continuare iubita, dar care parca nu vrea sa aiba o relatie implinita si o consoarta fericita. … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: citeste
Salată de fasole boabe
Ingrediente: 1 cană fasole boabe (fiartă) 1 cană orez integral (fiert) 1 ceapă roșie tăiată mărunt zeama de la 1 lămâie 1 mână bună de frunze de spanac (crud) o jumătate de salată verde 2 linguri ulei un praf de sare Mod de preparare: Spanacul și salata (citește mai departe...) Poftă bună! … [Citeşte mai departe...]
Când știi să pierzi nu ești un „luzăr”
În timp ce David fugea de propriul său fiu, Absalom, cu picioarele goale și îmbrăcat în sac și cenușă, o altă apăsare veni peste el. Șimei, un descendent al lui Saul, îl blestema și îl acuza de tot felul de lucruri neadevărate. Concluzia lui Șimei era că Dumnezeu acum îi răsplătea pentru răutatea pe care a arătat-o față de Saul, și acum Domnul îi lua împărăția și i-o dădea fiului său. Abișai cere voie împăratului să taie capul beniamitului, însă David îl oprește zicând: „Dacă blestemă, înseamnă … [Citeşte mai departe...]
Absalom Public Relations
2 Samuel 15 La prima vedere, răscoala lui Absalom pare motivată de relația șubredă a acestuia cu tatăl său, și ura ce i-o purta în suflet. Deși acestea au rolul lor în dezvoltarea prăpastiei întrei David și Absalom, fiului rebel i-a încolțit sămânța răsturnării tronului din alt sentiment. Este adevărat că a-l lăsa pe David să vadă cum se fărâmițează împărăția sub ochii lui era cea mai mare răzbunare. Răscoala a fost și urmarea firească a nehotărârii și neimplicării lui David în a opri anumite … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Povestea unui fulg de zapada
„Dar acum, in Hristos Isus, voi, care odinioara erati departati, ati fost apropiati prin sangele lui Hristos. Caci El este pacea noastra care din doi a facut unul si a surpat zidul de la mijloc care-i despartea”. (Efes. 2.13-14) Din imparatia norilor, un fulg a plecat intr-o lunga si necunoscuta calatorie catre pamant. Alaturi de el, clatinandu-se, dusi de vant, zburau si alti fulgi. Dar cat de singur si de neconsolat se simtea bietul fulg, caci nu vedea pe nimeni in jurul sau care sa fie … [Citeşte mai departe...]
Un altfel de 2012 ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
….. Şi nu îmi doresc de la viaţă decât un strop veşnic de tinereţe cu aromă de iubire şi culoare. Oricât de ciudată şi bolnavă ar fi lumea, prin mii şi mii de probleme de aş trece întotdeauna voi avea la îndemâna zâmbetul simplu şi bucuria de copil. Trăim sfârşitul iar această generaţie are de ales. Ori se va schimba pentru un început glorios ori îşi va alege propria moarte. Sunt tineri a căror răspuns la întrebarea “Ce faci aici, unde îţi este inima? este dictat de ladă de bere şi fumul de … [Citeşte mai departe...]
VARIANTA SIMPLĂ A SĂRBĂTORILOR ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
Se apropie iarnă, frigul este la uşile noastre iar pregătirile pentru sărbători ne ocupa un oarecare timp din zi. Încă un an aşteaptă să fie scris în istorie sau poate uitat. Încă un an cu griji, nevoi, bucurii, speranţe se pierd în uitarea vremii. Curând fulgii de nea se vor aşterne pe străzi, case, pe fiecare din noi lansând în urma dâra unui mister celest, unei alte speranţe. Peste nu mult timp, se vor auzi glasul copiilor bucuroşi cu sania la subţioară, glasul colindătorilor iar oamenii … [Citeşte mai departe...]
Moralitate, prietenie ( Ionut Stanica, Revista RE:spiro )
Moralitate, salut prietenie – acesta este numele unui grup din Reţeaua Literară – o reţea care găzduieşte talente literare de toate genurile. Desigur, nu toată lumea înscrisă acolo este legată de valoarea specifică mesajului pe care titlul acestui grup îl etalează, dar cei mai mulţi sunt legaţi prin obiectele şi însuşirile pe care le au în comun. Poate că în cercul în care se discută despre moralitate şi prietenie mai rătăceşte şi câte-un miştocar antitalentat care nu are nimic aface cu … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Previziuni de razboaie pentru anul 2013
„Cand veti auzi despre razboaie si vesti de razboaie, sa nu va inspaimantati, caci lucrurile acestea trebuie sa se intample.” (Marc.13:7) „Oamenii se vor asupri unii pe altii, unul va apasa pe celalalt, fiecare pe aproapele lui, tanarul va lovi pe cel batran, si omul de nimic, pe cel pus in cinste." (Isa. 3:5) „Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.” (Mat.10:36) „Nu stiu cine se va lupta cu cine, dar sunt sigur ca, in urmatorii ani, vom vedea razboaie, si nu unele mici" sau … [Citeşte mai departe...]
„Îngăduiţi-vă unii pe alţii în dragoste..” ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Eram în autobuz, mergeam la un interviu. M-am aşezat pe un scaun în faţă şi simţeam cum minutele se scurg cu repeziciune. La un moment dat scaunul din dreapta mea s-a eliberat şi o femeie subţirică a dat să coboare. Nu cred că au trecut 3 secunde până când un bătrânel şi o bătrânică au început să îşi dea coate pentru a ocupa locul gol. ~ citește mai departe... … [Citeşte mai departe...]
Recucerirea ( Mihaela Pantelimon, Revista RE:spiro )
Cum este să fi iubit o fată care apoi ți-a fost infidelă și totusi să încerci să o recucerești? Ce înseamnă să câștigi o bătălie ca apoi să pierzi teritoriul și să vrei să relupți pentru el? Wintley Phipps povestea într-o prezentare publică cum a trebuit să plătească o sumă dublă pentru a-și redobândi dreptul de autor pentru unul din Cd-urile sale. Recucerirea este mai grea decât cucerirea pentru că are în spate eșecul înfrângerii după ce înainte se bucurase de o victorie. Totuși la un moment … [Citeşte mai departe...]
Iubește cu voce tare! ( Ilie David Sorina Madalina, Revista RE:spiro )
“Cu siguranță, Pământul poate fi salvat de către oameni care insistă să iubească.” Alice Walker Toți iubim, nu-i așa? Mai mult sau mai puțin toți iubim. Ne iubim părinții, frații, sau prietenii. Îi iubim pe cei care ne sunt alături, dar iubim noi și pe cei mai de departe? E ușor să iubești pe cei de lângă tine, e ușor să iubești pe cei ce te iubesc, dar cum ar fi să-i iubești și pe cei ce-ți fac sau îți doresc răul? Dar asta-i o problemă generală azi. Nimeni nu mai ajută o bătrânică să-și … [Citeşte mai departe...]
- « Pagina anterioară
- 1
- …
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- 56
- Pagina următoare »








