„La sfârşitul vremurilor, miliarde de oameni stăteau pe o câmpie întinsă înaintea tronului lui Dumnezeu. Cei mai mulţi se dădeau înapoi datorită luminii puternice dinaintea lor. Dar nişte grupuri ce erau mai în faţă vorbeau pe un ton aprins… <<Ne poate judeca Dumnezeu pe noi? Ce ştie El despre suferinţă?>> a izbucnit cu obrăznicie o tânără brunetă. Ea şi-a sfâşiat mâneca să scoată la lumină numărul tatuat pe care-l purta din lagărul de concentrare nazist. <<Noi am suferit … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: dar
PROBA FINALĂ
PROBA FINALĂ - Fiecare creştin este pus la probă. Nu pentru că Dumnezeu vrea să vadă dacă un om rămâne credincios în timp de necaz; El ştie dinainte dacă da, sau dacă nu. Proba sau încercarea are loc pentru ca omul însuşi să se cunoască pe sine şi, aidoma sportivilor care fac antrenament fizic, muşchii credinţei noastre să se dezvolte. Poate că ar mai fi un motiv, acela pe care-l găsim în cartea lui Iov: În spatele scenei este acea confruntare de veacuri între Dumnezeu şi Satana. … [Citeşte mai departe...]
Minuni copii
Minuni au fost, minuni sunt încă... ...Şi cred din toată inima ca vor mai fi! Pentru că, cine poate nega minunea pe care Dumnezeu o face pentru nişte copilaşi care bolnavi fiind zile în şir, strigă la un Dumnezeu necunoscut de ei poate până atunci şi acest Dumnezeu, pe care eu şi cu tine îl cunoaştem, mişcă inima ta de copil sau de om matur pentru a interveni , iar în ochii acelor copilaşi poţi vedea lacrima lui Dumnezeu ce plânge alături de ei... Ce poate fi mai trist sau … [Citeşte mai departe...]
Minuni au fost, minuni sunt încă…
...Şi cred din toată inima ca vor mai fi! Pentru că, cine poate nega minunea pe care Dumnezeu o face pentru nişte copilaşi, soţii sau mame care... de ani de zile nu şi-au văzut tatăl, fiul sau soţul? Cauzele? Cel drag lor este închis la Penitenciarul Focşani iar ei acasă... ştii şi tu cât de greu este să te descurci în aceste zile de criză... Dar Dumnezeu care vede durerea şi tristeţea şi din inima unei persoane privată de libertate dar şi din inima copiilor, mamelor … [Citeşte mai departe...]
Superficialul cotidian al tuturor ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
Era cu puțin timp în urmă când am observat o postare pe pagina de Facebook a unei bine-cotate televiziuni din țară care spunea astfel:”6 mituri false pe care oamenii le cred adevărate”. Nu am putut să mă abțin să nu le scriu un comentariu în care să-i luminez cu privire la ignoranța și analfabetismul de care dau dovadă. Eram convins că acțiunea mea nu va schimba nimic, dar mare mi-a fost surpriza când, revenind peste câteva ore, am văzut că îmi șterseseră comentariul. Cred că au încurcat … [Citeşte mai departe...]
S-a lansat Libraria de Biblii – peste 400 de modele si culori de Biblii disponibile
Statisticile arata ca Biblia este cea mai tiparita si vanduta carte la nivel mondial. Traim vremuri de pace si liniste cand Cuvantul lui Dumnezeu se poate tipari si distribui fara restrictii. Acest lucru se intampla si in Romania, unde avem din abundenta Biblii care pot fi procurate de la orice librarie crestina. De curand s-a deschis in mediul online o noua librarie crestina, Libraria de Biblii. Aceasta librarie este una speciala pentru ca ea ofera clientilor ei numai biblii. Incepand cu luna … [Citeşte mai departe...]
Noul Serial The Bible
Biblia prinde viață în noul serial de pe canalul History. De la Geneza la Apocalipsa, aceste întâmplări de neuitat se desfășoară prin acțiune reală și imagini de ultimă oră generate pe computer, oferind o nouă perspectivă a scenelor și a personajelor cunoscute. Creat de producătorul Mark Burnett, acest documentar dramă de 10 ore explorează cele mai importante episoade din Scriptură, printre care istoria arcei lui Noe, Exodul și viața lui Isus. Partea 1 & 2: Beginnings Noe îndură mânia lui … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Modestia dinspre cele şapte coline? Lumea nu este obişnuită ca Roma să nu fie arogantă şi Vaticanul să nu fie mândru. Tocmai de aceea imaginea celui mai mare eveniment al acestor zile - alegerea noului papă în urma demisiei care a avut loc -, parcă ar fi împotriva istoriei, socotind cumva de bine, neaşteptat de bine, şi s-ar pune întrebarea ce să însemne şi s-ar pune întrebarea ce să urmeze. Desigur, nu era de aşteptat ca Papa Benedict înainte de a demisiona, sau Papa Francisc … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 11/2013
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 14 Martie 2013 „Habemus Papam!” Așa a declarat de la balconul basilicii Sfântul Petru, miercuri seara cardinalul diacon Jean-Louis Tauran. El a … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Expozitie macabra la Muzeul Antipa: oameni executati, mutilati si comercializati
„Adevarat va spun ca, ori de cate ori ati facut aceste lucruri unuia din acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie Mi le-ati facut.” (Mat. 25:40) In copilarie si in adolescenta, cand citeam despre ororile antichitatii si ale Evului Mediu, desi mi-ar fi placut sa traiesc in vremuri mai idilice, cu mai putina tehnica si poluare, ma simteam recunoscatoare ca m-am nascut intr-o tara civilizata si intr-o lume avansata, nu intr-un timp si intr-un spatiu barbare, in care oamenii sa (se) omoare si, … [Citeşte mai departe...]
Unde sunt slujitorii Domnului? ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Cântăm adesea cântarea „Ogoarele sunt gata de recoltă, dar lucrătorii sunt aşa puţini”. Însă nu ştiam de multe ori ce cânt, nu înţelegeam cu adevărat aceste cuvinte, până când nu le-am şi trăit. Vara aceasta, plecată fiind în vestul ţării, am înţeles tristul adevăr ce reiese din aceste versuri. Sămânţa a fost semănată, a fost udată, însă nu prea creşte. De ce? Pentru că nu are cine să o îngrijească. ... continuarea aici ... … [Citeşte mai departe...]
Păcatul teologiei personalizate
2 Împărați 18 Aș începe cu o întrebare clasică: De ce atâtea confesiuni creștine? Dar până la urmă ce ar fi rău în asta? Ce e greșit dacă fiecare se închină lui Dumnezeu, dar se închină în felul lui? Până la urmă, important este să te încrezi în singurul Dumnezeu și să Îi slujești. Mai este relevantă oare și expresia credinței mele? Mă izbește ceva de fiecare dată când parcurg cărțile 1 și 2 Împărați... citește mai departe … [Citeşte mai departe...]








