Caravana Speranţei din nou la Tichileşti Una din ţintele Caravanei Speranţei este şi aceea de a vizita periodic pe fraţii noştri de la leproozerie. Sfărşitul anului 2009 ne-a...blocat efectiv misiunea prin troienele mari de zăpadă adunate pe străzile noastre aşa că, mulţumim Domnului pentru netezirea cărărilor la început de an cînd, cu ajutorul Lui am putut fi prezenţi la Tichileşti. Debarcaderul din Galaţi a fost punctul de întâlnire a celor ce au decis să petreacă câteva ore deosebite … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: edi
Minuni… “cu vagonul”
Minuni… “cu vagonul” De multe ori suntem aşa de ocupaţi că abia mai găsim timp să mâncăm...Nu mai avem timp pentru noi, pentru familie şi mai ales pentru cei de lângă noi, ratâd astfel, deseori, ocazii pe care Cerul ni le oferă pentru a fi de folos celor din jurul nostru. Avem atâtea lucruri bune de făcut dar, nu ne mai rămâne timp pentru a le face pe cele cu adevărat bune şi preţioase pentru veşnicie. Oare, unde şi cum găsim soluţii la această problemă? Se poate face ceva? Mai putem … [Citeşte mai departe...]
Ţi-e dor de tata?
În urma unui apel din partea unui tată aflat după gratii, am decis să vizităm familia rămasă acasă. Aşa se face că, într-o seară, în ziua de moş Neculai, am poposit la această familie. Locuiesc la parterul unui bloc într-un apartament în care, nu era aproape nici o diferenţă de temperatură faţă de cea de afară. Îmi deschide uşa o fetiţă de aproape 7 ani, mă învită înăuntru, şi aici găsesc pe mama lor cu ceilalţi doi copii. O fetiţă de aproape 4 ani şi mezinul, de 2 ani. Pe jos, erau petice de … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Dumnezeu cu noi (Beniamin Stan)
Uneori, persoanelor care sunt răpite li se spune că familia şi prietenii i-au abandonat. Şi asta pentru ca ei să nu mai caute o cale de scăpare, să nu mai întrezărească speranţa, ajungând până acolo încât cei agresaţi să treacă de partea agresorilor. De ce scriu aceste rânduri?! Pentru că privesc în jur, şi ceea ce văd mă înfioară. Văd oameni care s-au obişnuit cu „realitatea”, văd oameni care nu doar că nu mai întrezăresc speranţa, dar nici nu mai cred în existenţa ei, ba mai mult, s-a … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Povestiri dintr-o ţară depărtată (Mihaela Pantelimon)
Imaginează-ţi că ai vizitat o ţară de poveste, un tărâm minunat, aşa cum a fost Alice în Ţara Minunilor. O ţară plină de veselie, fără lacrimi, unde oamenii se iubesc reciproc. O ţară unde niciodată nu e noapte, nici răutate şi nici păcat… La întoarcere, ar trebui să povesteşti ce ai trăit acolo. Cum ai explica lucrurile incredibile pe care le-ai văzut? Dar, ca să fie şi mai complicat, imaginează-ţi că oamenii cărora trebuie să le vorbeşti nici măcar nu cunosc cele mai simple cuvinte de pe … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce-ar fi să mai “greşim” şi noi măcar din când în când? Observaţi că “greşim” este pus în ghilimele pentru a nu da loc interpretării că ar fi vorba de a greşi moral. Atunci cum? Se poate “greşi” şi altfel? Se vorbeşte mult, chiar şi printre Adventiştii de Ziua a Şaptea - ca să nu mai spunem de alţii -, despre “greşeala” cea mare a aşteptătorilor Venirii Domnului Isus la 1844. Au “greşit”? Au “greşit”. De atunci ne luptăm din răsputeri “să nu mai greşim”. Ce greşeală!! Nu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Ianuarie 2010 Standarde. Cu ocazia sarbatorilor, foarte multi s-au abatut de la regulile si standardele de viata obisnuite, au mancat lucruri care … [Citeşte mai departe...]
Va mai amintiti de Maria Sipoteanu?
Cu un an si jumatate in urma va scriam un mesaj cu privire la Maria Sipoteanu, fetita cu o malformatie congenitala la inima, care avea nevoie disperata de ajutor pentru a putea beneficia de operatia salvatoare. Dumnezeu i-a purtat de grija in mod minunat si saptamana aceasta, pe 4 ianuarie, a implinit 3 ani. Este o fetita vesela si, daca poate sa alerge si sa se joace astazi, este pentru ca acum mai bine de un an Isus a fost medicul si avocatul ei. Cele doua surioare, parintii si bunicii … [Citeşte mai departe...]
Tu-pro.org are nevoie de tine! Proiect misionar in Namibia
Avem nevoie de tine! Te-am citit ! Nu incerca sa te ascunzi! Mai bine recunoaste fara ocolisuri – vrei sa fii fericit! Ai incercat fel de fel de retete, dar n-a mers! Asta poate pentru ca n-ai citit atent manualul de functionare-ai fost proiectat sa fii fericit doar daruind, daruindu-te. Ai vrea sa faci asta intr-una din zonele `fierbinti` ale planetei? Unde malaria, TBC-ul si SIDA sunt mai comune decat guturaiul? Unde speranta de viata nu depaseste 40 de ani? Si mai ales … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Chris Ieremia (Portland), inceput de leucemie
Draga familie Intercer si toti cei care din cand in cand apelati la serviciile acestui web-site, MAI INTAI DE TOATE UREZ TUTUROR UN CALDUROS "LA MULTI ANI' SI MAI ALES SA VA UMPLE DUMNEZEU CU MULTE BINECUVANTARI, SANATATE SI PROSPERITATE MATERIALA SI SPIRITUALA! Biserica Adventista Romana din Portland traieste una dintre cele mai neasteptate vesti, o adevarata drama a suferintei care s-a declansat cu putin timp inainte de Anul Nou. Despre ce este vorba: Familia Irimia care s-a alaturat … [Citeşte mai departe...]
Duelul
De-a lungul a sute de ani, replica normală dată cuiva care ţi-a lezat onoarea a fost duelul. Îi aruncai mânușa așa cum irakianul Al-Zaidi și-a aruncat pantofii în direcția fostului președinte Bush şi-l provocai astfel la duel pe nesemțitul care a cutezat să te calce pe bătături. După aruncarea mânușii, repriza a doua a duelului consta în scoaterea sabiei sau a pistolului și… hârș-hârș, pac-pac… Era mult mai de dorit să-ţi pierzi viaţa în duel “salvând onoara” - onoarea ca atare sau una de … [Citeşte mai departe...]



