Scurt istoric Intercer La inceputul lunii Iunie 2012 Intercer a implinit 15 ani de activitate! In 1996 am aflat adresa website-ului Adventist "It is written" (iiw.org), website pe care am avut ocazia sa-l vizitez prima data in 1997 dupa ce internetul a fost introdus la servici. Apoi am accesat internet-ul la prieteni si ulterior de acasa. La acel timp conexiunea dial-up era destul de scumpa pentru un utilizator individual. In vara anului 1997 am inceput construirea primului website … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: fost
Libraria Maranatha va ureaza UN AN NOU BINECUVANTAT!
Suntem impreuna cu dvs de un an de zile. Lunile anului 2012 au trecut si nu putem decat sa privim inapoi si sa Laudam pe Domnul pentru bunatatea Lui. In vara lui 2011 s-a nascut ideea unei librarii crestine in mintea noastra. Ne doream o librarie crestina cu un scop umanitar, care sa produca venituri prin vanzare de carte crestina, venituri pe care apoi sa le directionam spre proiectele umanitare in care suntem implicati, in mod special pentru copii bolnavi de cancer si leucemie. Nu aveam … [Citeşte mai departe...]
Maranatha Romania va ureaza Un An Nou Binecuvantat!
A mai trecut un an din viata noastra pe acest pamant. Acum privim in urma la anul care a trecut, si nu putem sa spunem decat DOMNUL SA FIE LAUDAT!! Avem atatea experiente cu El in acest an, am vazut de atatea ori mana Lui la lucru. De multe ori am fost in impas financiar in actiunile noastre, de multe ori am fost in situatii fara iesire, dar Domnul si-a aratat mila de fiecare data, a intervenit si toate lucrarile, proiectele, cazurile umanitare in care am fost implicati au fost finalizate cu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 52/2012
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 27 Decembrie 2012 Crăciun la Vatican. Este o veche tradiție ca papa să oficieze în basilica Sfântul Petru, slujba de crăciun. Anul acesta papa Benedict al XVI-lea nu a făcut excepție deși … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor va ureaza „La multi ani, 2013!”
Motto: “Decat o viata intreaga cioara mai bine o vara vultur”- Arh. Gheorghe Petrescu Autori: Arhitect Gheorghe si Stanuta Petrescu, CUA University, Washington, DC, USA. A trecut un an bun si binecuvantat. Mai presus de toate, noi Americanii avem un presedinte reales dupa legile electoratului SUA. O fi bine sau rau cu Mr. Barack Obama, om trai si om vedea. Daca cu el vom incheia pribegia noastra pe acest pamant, o vom vedea cu ochii nostri de oameni ai batranei planete, Pamant. Ca unii … [Citeşte mai departe...]
Facebook… de la necesitate la drog! ( Ilie David Sorina Madalina, Revista RE:spiro )
Îmi aduc aminte de momentul în care mi-am făcut cont pe facebook. Eram într-a 11-a, a 12-a… când colega mea de bancă mă bătea la cap să intru și eu în rândul celorlalți și să-mi fac cont. Eh, vreo doi ani a stat fără poze, dar la un moment dat mi-a stârnit interesul. Mama mea a plecat din țară, iar facebook-ul era o cale de a vedea locurile pe unde eu, sau mama, ne petreceam timpul. La fel era și pentru colegii mei… un mijloc de delectare și o rețea de socializare! Însă momentul când facebook a … [Citeşte mai departe...]
Program concluzie la Scoala de Sabat Majori – Trim. IV, 2012 – Alex D. Jercan
REPETABILA TRECERE A mai trecut un an… un an de har, cu lecții pedagogice divine, În care-am învățat atâtea lucruri, despre dezideratele creștine… Școala de Sabat, ca întotdeauna, ne-a fost busolă și ne-a educat, Ne-a prezentat noi idealuri sfinte, și-a promovat un creștinism curat. A mai trecut un an… la teorie, destui elevi au luat o notă mare Dar din păcate, mulți, și anu-acesta, au luat o notă mică la… purtare! Prea multe-absențe sau întârzieri și mulți participanți bolnavi, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA- Benone Burtescu
“REDEŞTEPTARE şi REFORMĂ” În limbaj latin, acest DISCURS, deşi retoric cumva sau mai bine zis devenit retoric în timp, nu a avut cu ce mai bun să fie înlocuit până în zilele noastre. Reînnoit ca înţeles în multe limbi ale lumii, la ultima sesiune a Conferinţei Generale a Bisericii Adventiste de Ziua a Şaptea a fost adoptat ca MOTTO pentru viitorul ei, deşi de peste un veac a fost în folosinţă neîntreruptă. Probabil că fraţii noi aleşi la conducerea Bisericii au constatat o … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 51/2012
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 20 Decembrie 2012 Sfârșitul lumii pe 21 decembrie? În mod logic, dacă citiți aceste rânduri înseamnă că sfârșitul lumii care după unele interpretări ar trebui să aibă loc pe 21 decembrie … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor: Glumetul Lot
Motto: “Decat o viata intreaga cioara, mai bine o vara vultur”- arh. Gheorghe Petrescu Autori: Arh. Gheorghe si Stanuta Petrescu, CUA University, Washington, DC, SUA. “Lot a iesit, si a vorbit cu ginerii sai, care luasera pe fetele lui: ”Sculati-va,” a zis el, “iesiti din locul acesta; caci Domnul are sa nimiceasca cetatea.” Dar ginerii lui credeau ca glumeste.” Genesa 19,14. “Strigatul impotriva Sodomei si Gomorei s-a marit, si pacatul lor intr-adevar este nespus de greu”. Acest … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Ce sa faci ca sa nu fii sau ramai inzapezit
„Acum, fireste, nu putem vedea lumina soarelui care straluceste in dosul norilor, dar va trece un vant si-l va curata” (Iov 37.21). A fost vuiet de viscol si se aude ca va fi si in continuare si nu doar pentru o perioada, ci pentru intreaga iarna, e adevarat cu intermitente. Este rau, este bine? Este blestem sau binecuvantare? Pentru ce e sub brazda, poate e bine, dar pentru cei care ajung sub zapada sau tremura napraznic de frig, acest bine este invizibil. Bieti oameni, care au probleme fara … [Citeşte mai departe...]
Renunţă la make-up! ( Loredana Adriana Rotariu , Revista RE:spiro )
„Mami, mami” spuse o fetiţă de doar trei anişori, „de ce te dai cu aia pe faţă?” Mama, nu era uimită de întrebare, realizând că fetiţa ei era la vârsta lui „de ce?!?” si incearca să o lămurească într-un mod simplu : „Mami a crescut mare şi pentru că nu a fost cuminte are de corectat nişte defecte.. ” Fetiţa meditează puţin şi tresaltă! „ Aaaa, păi vezi că şi frăţiorul meu are nevoie de crema ta, pentru că tati i-a zis să îşi `corecteze comportamentul`….” La o astfel de replică mama a … [Citeşte mai departe...]









