Scurt istoric In vara anului 2011 Intercer a implinit 14 ani de activitate, incepand cel de-al 15-lea an de lucrare. Ne apropiem de incheierea celui de-al 15-lea an de activitate, la inceputul lunii Iunie 2012. In 1996 am aflat adresa website-ului Adventist "It is written" (iiw.org), website pe care am avut ocazia sa-l vizitez prima data in 1997 dupa ce internetul a fost introdus la servici. Apoi am accesat internet-ul la prieteni si ulterior de acasa. La acel timp conexiunea dial-up era … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: limba
06. Religie si stiinta – Legea entropiei
6. Legea entropiei Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Probabil ca fiecare om si-a pus, cel putin odata in viata, una din intrebarile urmatoare: De ce este mai usor sa strici un lucru, decat sa-l faci ? De ce, spre exemplu, este mai usor sa strici o casa, decat sa o cladesti ? O casa trainica poate fi cladita in luni sau ani, in timp ce, pentru demolarea ei sunt suficiente doar cateva ore sau chiar cateva minute ? De ce un om ,caruia i-au trebuit in jur de 20 de ani … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
MĂRUL MUŞCAT Nici vorbă de a intra în dezbaterea că fructul din care a mâncat Eva şi Adam a fost măr sau nu, căci n-am de unde să ştiu acest lucru dacă Biblia nu-l spune. Că Solomon vorbea de măr în Cântecul Cântecelor lui (cap.2, 3: “ca un MĂR între copacii pădurii”, 2, 5: “învioraţi-mă cu mere”, etc.), sau că oamenii săi îl pomeneau în proverbele înţelepte (25, 11: “mere de aur într-un coşuleţ de argint”, etc. ) nu pot fi argumente absolute în favoarea prezenţei mărului în Grădina … [Citeşte mai departe...]
Raport financiar Intercer: Ianuarie – Septembrie 2011
Stimati prieteni, In primul rand multumim lui Dumnezeu, precum si sponsorilor, bisericilor cu care colaboram, prietenilor si sustinatorilor Intercer pentru posibilitatea continuarii acestei activitati! Va reamintim ca toate materialele de la Intercer sunt gratuite. Intercer este o organizatie non-profit, iar activitatile noastre sunt sustinute prin donatii si sponsorizari de la persoane fizice sau organizatii. Un apel pentru utilizatorii frecventi ai Intercer Comparativ cu … [Citeşte mai departe...]
05. Religie si stiinta – Evolutionismul sub lupa
5. Evolutionismul sub lupa Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Trebuie sa recunoastem ca limbajul folosit de oamenii de stiinta evolutionisti este unul foarte elevat, lasand impresia unui fundament solid al teoriei pe care o apara. Acest limbaj insa nu este altceva decat o “perdea de fum”, menita sa ascunda marile lacune pe care evolutionismul le are chiar de la temeliile sale. Majoritatea oamenilor, impresionati de acest limbaj “stiintific” elevat, sunt descurajati … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
CE SE ARUNCĂ PESTE GARD? Percepţia vieţii şi a morţii, a războiului şi a păcii, a diferenţelor dintre lucrurile vremelnice şi cele veşnice, este de cele mai multe ori alta în tranşee decât în marile comandamente militare. Nu este exclus ca de-alungul miilor de ani să fi fost şi întâmplări pacifiste de mare răsunet şi între generali inamici, după care armatele să răsufle uşurate - aşa cum a fost îmbrăţişarea dintre Esau şi Iacob -, dar multele minunate istorii de învăţături ne-au rămas … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 39/2011
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 29 Septembrie 2011 Vizita papală. Papa Benedict al XVI-lea, fostul cardinal Joseph Ratzinger, a făcut o vizită în Germania. O vizită cu profunde semnificații istorice. In primul rând … [Citeşte mai departe...]
Penița diplomat din Hot Springs, Arkansas, SUA
IARDAC 2011 - 1 - (Intalnirea Romanilor din America si Canada), s-a incheiat in sunet de “OSANALE”, aduse la adresa Marelui Eu Sant. Cu mic cu mare, mai scolit sau nu, am sarbatorit impreuna timp de trei zile, momente frumoase din panoplia adventa de tip Romanesc. Au fost oaspeti de pretutindeni, SUA, CANADA, FRANTA, ROMANIA, TURCIA, VENEZUELA, etc., ce au onorat cu prezenta lor, marile si micile Sali de Concerte si Seminarii … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“AICI e ÎNŢELEPCIUNEA”. Apocalipsa 13, 18 Unde e PROSTIA? Despre “semnul fiarei” exprimat în “numărul numelui ei” şase sute şasezeci şi şase”, una dintre cele mai semnificative profeţii ale sfârşitului istoriei acestei lumi, am auzit multe de-alungul vieţii. Interpretări în raport de principalele momente şi personaje ale ultimelor două mii de ani au marcat gândirea oamenilor de toate culturile, religiile sau nuanţele seculare. Puţine minţi căutătoare de adevăr au trecut cu “nepăsare” pe … [Citeşte mai departe...]
De ce este nevoie ca în biserică să fie o zi dedicată pentru prevenirea abuzului?
Articol scris de Carla Baker, Director Misiunea Femeii din Diviziunea Nord Americană. August 2011, Adventist World NAD, pagina 34 - 39 Traducere de MargiAnne Isaia, initiatoare a site-ului www.reinviesperanta.com Abuz există chiar şi în biserică. Ideea ca abuzul verbal, fizic, sexual şi emoţional nu există in biserici când pastorii şi membrii nu sunt conştienţi de aceasta, este contrară situaţiei pe care am descoperit-o dintr-o serie de studii printre Adventişti. Studiile au arătat … [Citeşte mai departe...]
Raport financiar Intercer: Ianuarie – August 2011
Stimati prieteni, In primul rand multumim lui Dumnezeu, precum si sponsorilor, bisericilor cu care colaboram, prietenilor si sustinatorilor Intercer pentru posibilitatea continuarii acestei activitati! Va reamintim ca toate materialele de la Intercer sunt gratuite. Intercer este o organizatie non-profit, iar activitatile noastre sunt sustinute prin donatii si sponsorizari de la persoane fizice sau organizatii. Un apel pentru utilizatorii frecventi ai Intercer Comparativ cu … [Citeşte mai departe...]
Alege… (Alice Jianu, Revista Re:spiro)
Plimbându-mă încet pe stradă m-am hotărât să îmi iau timp şi să mă uit la feţele oamenilor. Am analizat multe fizionomii, am văzut multe trăiri, împliniri, tristeţi…si am realizat ceva…. Printre toate acestea, cu durere, mi-am dat seama că noi nu mai avem timp să zâmbim! Oare de ce?! Ne costă asta? Nu… nu ne costă, dar suntem atât de preocupaţi şi cufundaţi în această lume încât uităm esenţa vieţii – uităm să fim fericiţi şi să îi facem pe cei din jurul nostru fericiţi! Atunci când ai ocazia de … [Citeşte mai departe...]








