SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 7 Februarie 2013 Un viitor sumbru. Când experții în probleme economice, sau comentatorii politici se referă la situații de criză, la perspective sumbre pentru viitor, ei au … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: moment
Ce am zis, așa să fie! ( Carina Diaconu , Revista RE:spiro )
Privirea mi-a rămas, un moment, asupra unui calendar care avea un mesaj ce m-a pus pe gânduri: ”Anul acesta nu mai vorbesc de rău. Am zis!” Cum ar fi să te trezești într-o dimineață, aparent obișnuită, să îți faci nenumărate planuri, dar atunci când ieși din casă, din ”lumea ta”, să îți dai seama că ieși din tipare, că nu ești ceea ce este ”căutat”? Deși încercăm să ne păstrăm principiile, cu timpul e posibil să se piardă într-o lume superficială, unde toate ”obiectele” au viață și te … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“El pune şi răstoarnă pe împăraţi” Domnul Dumnezeu nu pune şi nu răstoarnă pe împăraţii lumii în mod arbitrar sau la întâmplare sau fără un motiv de drept. El face acest lucru în dreptate şi iubire, şi desigur spre binele lor şi al popoarelor pe care ei le stăpânesc. Ce spectacol de idei şi imagini la “înscăunare” unde se încearcă mai mult o “autoînscăunare”, şi “răsturnare”, când se face orice pentru a nu avea loc! În anormalitatea lumii de după căderea în păcat, Domnul Dumnezeu … [Citeşte mai departe...]
Nevoia de căldură!
Dragul meu, dacă locuieşti sau lucrezi undeva în...”ţările calde” nu simţi nevoia de căldură ca noi cei care... ne bucurăm de iarnă. Dar cu siguranţă că îţi aminteşti de momentele în care îţi îngheţau picioarele cînd mergeai sau veneai de la şcoală, sau cum îţi clănţăneau dinţii în gură aşteptând... mijlocul de transport sau... ce fericit erai când ajungeai fie la şcoală, fie acasă sau în altă parte unde te puteai bucura de puţină căldură... Am citi undeva un lucru care mi-a dat foarte mult … [Citeşte mai departe...]
“Copiii străzii nu ajung şi pe strada copilăriei”
Deşi pare a fi doar un simplu joc de cuvinte, această afirmaţie reflectă realitatea crudă cu care se confruntă mulţi din cei ce ar trebui să se bucure de copilărie. Din păcate, pentru mulţi copii, bucuria nu mai există. Din fericire, eu şi cu tine putem răspândi în inimile acestor copii bucuria după care tânjesc. Şi cand fac această afirmaţie - prin care mi-ar plăcea să te provoc, o fac bazat pe multele experienţe trăite la finele anului 2012. Citeşte te rog, aceste gânduri: - „Ce rău îmi … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Iov 33, 14 “Dumnezeu vorbeşte însă când ÎNTR-UN FEL când ÎNTR-ALTUL” Frumos şi bine şi adevărat vorbeşte Domnul în ORICÂTE FELURI ar vorbi, ne-ar vorbi. În acelaşi timp, El niciodată nu ne vorbeşte ALTFEL, adică prin DEZICERE, prin CONTRAZICERE, prin ANULARE a ceea ce deja a zis, ci prin COMPLETARE, prin ÎNTREGIRE. El ne vorbeşte cu “glas de tunet” sau cu un “susur blând şi subţire” şi între ele în nenumărate FELURI. Îmi place Biblia. Ceea ce înţeleg din ea îmi dă … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 4/2013
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 24 Ianuarie 2013 Franța. Legea duminicală. Pentru oricine este la curent cu cronologia Biblică, referința la legea duminicală este clară și se referă la faptul că la un moment dat, în … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 2/2013
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 10 Ianuarie 2012 Vatican. Când este vorba de influență, mărimea nu are importanță. Anul trecut au apărut în librăriile din Franța două cărți care pun în lumină realități privind Vaticanul. Una … [Citeşte mai departe...]
„Îngăduiţi-vă unii pe alţii în dragoste..” ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Eram în autobuz, mergeam la un interviu. M-am aşezat pe un scaun în faţă şi simţeam cum minutele se scurg cu repeziciune. La un moment dat scaunul din dreapta mea s-a eliberat şi o femeie subţirică a dat să coboare. Nu cred că au trecut 3 secunde până când un bătrânel şi o bătrânică au început să îşi dea coate pentru a ocupa locul gol. ~ citește mai departe... … [Citeşte mai departe...]
Recucerirea ( Mihaela Pantelimon, Revista RE:spiro )
Cum este să fi iubit o fată care apoi ți-a fost infidelă și totusi să încerci să o recucerești? Ce înseamnă să câștigi o bătălie ca apoi să pierzi teritoriul și să vrei să relupți pentru el? Wintley Phipps povestea într-o prezentare publică cum a trebuit să plătească o sumă dublă pentru a-și redobândi dreptul de autor pentru unul din Cd-urile sale. Recucerirea este mai grea decât cucerirea pentru că are în spate eșecul înfrângerii după ce înainte se bucurase de o victorie. Totuși la un moment … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
VIAŢA de după SPECTACOL “Aceasta e viaţa”, spun oamenii în sensul “acceptării” sau şi mai exact în sensul “neputinţei” de a o schimba. La pragmaticul “asta e viaţa...” se răspunde cel mai adesea cu filozoficul “nu e asta viaţa”, în sensul că omul nu este atât de fericit sau nenorocit precum i se pare că este. De fapt el zice “ASTA e viaţă”? întrebându-se, cu accentul nemulţumirii de ea, sau “ASTA e viaţă”! la imperativ aprobativ, adică un fel de “aşa da”. Cel mai adesea sunt greşite ca … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor va ureaza „La multi ani, 2013!”
Motto: “Decat o viata intreaga cioara mai bine o vara vultur”- Arh. Gheorghe Petrescu Autori: Arhitect Gheorghe si Stanuta Petrescu, CUA University, Washington, DC, USA. A trecut un an bun si binecuvantat. Mai presus de toate, noi Americanii avem un presedinte reales dupa legile electoratului SUA. O fi bine sau rau cu Mr. Barack Obama, om trai si om vedea. Daca cu el vom incheia pribegia noastra pe acest pamant, o vom vedea cu ochii nostri de oameni ai batranei planete, Pamant. Ca unii … [Citeşte mai departe...]







