APEL. Cartea de IMNURI - Cartea NOASTRĂ de Cântări Prin bunăvoinţa fratelui Lucian Mihăilescu, am afişat câteva luni în urmă la rubrica aceasta, numită CÂTE CEVA - pe care INTERCERUL o găzduieşte voluntar - un scurt comentariu intitulat S.O.S. Cartea de Imnuri - Cartea NOASTRĂ de Cântări. Cu ironie sau cu milă de mine - răspunsul din partea publicului a fost că îmbunătăţirea printr-o altă ediţie a Cărţii de Cântări nu se va face niciodată, aluzie la “naivitatea” cât şi la … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: niciodata
Ora Profetica 5/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi" Semnele saptamanii 4 Februarie 2010 Haiti. Bilant. Guvernul haitian a anuntat ca peste 200.000 de oameni si-au pierdut viata in cutremurul care a lovit luna trecuta capitala … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 4/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 28 Ianuarie 2010 Coincidente? Cu siguranta ca nu. Saptamana aceasta se comemoreaza cu respect si tristete aniversarea a 65 de ani de la eliberarea … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
SOCOTIT NEPRIHĂNIT Romani 2, 13: “Pentru că nu cei ce aud Legea sunt NEPRIHĂNIŢI înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc Legea aceasta, vor FI SOCOTIŢI NEPRIHĂNIŢI”. Romani 3, 28: “Pentru că noi credem că omul ESTE SOCOTIT NEPRIHĂNIT prin credinţă, fără faptele Legii”. Pentru acum, CÂTE CEVA, nu despre PRIN LEGE sau PRIN CREDINŢĂ sau prin AMÂNDOUĂ, ci despre SOCOTIT. Pentru că în limba noastră nu avem la cuvântul “NEPRIHĂNIT” (folosit frecvent în … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Un zâmbet şi o scrisoare (Mirela Rădoi)
O inimă veselă este un bun leac, dar un duh mâhnit usucă oasele (Proverbe 17:22) Era una dintre acele zile obişnuite în care lumea păşea grăbită prin oraşul aglomerat şi gri. Claxoanele, zgomotul maşinilor, lătratul câinilor şi murmurul oamenilor umpleau aerul. Nu demult, s-a mutat în noul oraş, la bunica. Un oraş mare, poate prea mare pentru un copil. Obişnuită să exploreze locurile şi să descopere mereu ceva interesant în vechiul ei orăşel, aici totul i se părea uriaş, iar secolul vitezei o … [Citeşte mai departe...]
Blestemele lui Dumnezeu şi Sângele Iertării, seminar cu Iacob Coman, 6 Feb.-7 Martie 2010
Începând cu data de 6 februarie 2010 până în 7 martie 2010 veţi putea urmări, în direct, pe site-urile www.iacobcoman.ro şi www.azsmures.ro programul cu titlul: Blestemele lui Dumnezeu şi Sângele Iertării Programul începe sâmbătă, 6 februarie ora 19,00. Aşadar, pe parcursul a cinci săptămâni, în zilele de sâmbătă, duminică, miercuri şi, respectiv, vineri, sâmbătă, duminică şi miercuri, vă aşteptăm cu aleasă consideraţie la aceste conferinţe despre ură, dragoste şi … [Citeşte mai departe...]
Minuni… “cu vagonul”
Minuni… “cu vagonul” De multe ori suntem aşa de ocupaţi că abia mai găsim timp să mâncăm...Nu mai avem timp pentru noi, pentru familie şi mai ales pentru cei de lângă noi, ratâd astfel, deseori, ocazii pe care Cerul ni le oferă pentru a fi de folos celor din jurul nostru. Avem atâtea lucruri bune de făcut dar, nu ne mai rămâne timp pentru a le face pe cele cu adevărat bune şi preţioase pentru veşnicie. Oare, unde şi cum găsim soluţii la această problemă? Se poate face ceva? Mai putem … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Povestiri dintr-o ţară depărtată (Mihaela Pantelimon)
Imaginează-ţi că ai vizitat o ţară de poveste, un tărâm minunat, aşa cum a fost Alice în Ţara Minunilor. O ţară plină de veselie, fără lacrimi, unde oamenii se iubesc reciproc. O ţară unde niciodată nu e noapte, nici răutate şi nici păcat… La întoarcere, ar trebui să povesteşti ce ai trăit acolo. Cum ai explica lucrurile incredibile pe care le-ai văzut? Dar, ca să fie şi mai complicat, imaginează-ţi că oamenii cărora trebuie să le vorbeşti nici măcar nu cunosc cele mai simple cuvinte de pe … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Oglinda noastră cea de toate zilele (Ioana Vasile)
Haideţi să fim sinceri: de câte ori vă uitaţi zilnic în oglindă? De câte ori aţi vrea să schimbaţi ceva la felul în care arătaţi? Să fie legat de statură, de greutate sau de culoarea părului? Poate forma picioarelor nu vă multumeşte sau poate v-aţi dori muşchi mai bine definiţi. Poate vă doriţi dinţi mai albi sau mai drepţi sau glezne mai subţiri… Ultimele două secole au adus asupra populaţiei pământului schimbări majore în privinţa percepţiei de sine: n-a existat niciodată o acumulare de … [Citeşte mai departe...]
Duelul
De-a lungul a sute de ani, replica normală dată cuiva care ţi-a lezat onoarea a fost duelul. Îi aruncai mânușa așa cum irakianul Al-Zaidi și-a aruncat pantofii în direcția fostului președinte Bush şi-l provocai astfel la duel pe nesemțitul care a cutezat să te calce pe bătături. După aruncarea mânușii, repriza a doua a duelului consta în scoaterea sabiei sau a pistolului și… hârș-hârș, pac-pac… Era mult mai de dorit să-ţi pierzi viaţa în duel “salvând onoara” - onoarea ca atare sau una de … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“SUFICIENT de BUN” În lecţiunea Şcolii de Sabat, deunăzi era pusă întrebarea: “Ai simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit?” Îmi pot pune această întrebare în două feluri, din multele feluri: 1. AI simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit? Adică, dacă AM acest simţământ sau nu. 2. Ai simţământul că NU EŞTI SUFICIENT de BUN ca să fii mântuit? Adică, dacă am ACEST fel de simţământ sau am altul, altfel. Poate unul din … [Citeşte mai departe...]



