„Voi judecati dupa infatisare, Eu nu judec pe nimeni”. (Ioan 8.15) Celor care doresc sa recurga la operatii estetice li se recomanda ca, inainte de apela la o astfel de operatie, sa realizeze, pe langa investigatiile medicale necesare, si o vizita la psiholog. Nu stiu ce discuta oamenii aceia cu psihologul, dar nu inteleg de ce merg mai departe. Si unii merg foarte departe... Saptamana aceasta am citit un articol despre o femeie care a facut 52 de operatii estetice! 52! Nu mai putine, dar cu … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: stiu
Ascunsă (Cristina Neagu, Revista Re:spiro)
Unul dintre lucrurile pe care ştiu cel mai bine fluturii să le facă, dincolo de să găsească floarea potrivită din al cărei polen să se hrănească sau să ştie exact peştera răcoroasă în care trebuie să ajungă este să se ascundă. Fluturii ştiu să se facă una cu o creangă ruptă, o frunză uscată, un lichen, o frunză verde verde şi totuşi să rămână fluturi. Fluturele frunză indian este remarcabil prin albastrul aripilor sale, observabil în momentele lui de zbor. Există şi fluturi ai frunzelor … [Citeşte mai departe...]
Experimentul Terra (8), de Cornelius Greising
EXPERIMENTUL TERRA - BIBLIE ŞI VERACITATE - Eseu biblic - (8) Biblie şi veracitate. Altfel spus, veritabilitatea indiscutabilă a sublimului şir de idei care se derulează fantastic deasupra lumii noastre, ca o funie groasă, pe care păşim cu toţii acrobatic. Este destul de firesc ca bietul pământean care pluteşte ca un strop de pulbere într-un neant, să fie îndreptăţit să afle incontestabila valabilitate a minunatei Cărţi care îl conduce spre ieşirea din criza … [Citeşte mai departe...]
O lume in agonie
O lume in agonie Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro „Vai de voi, pamant si mare ! Caci diavolul s-a coborat la voi cuprins de o manie mare, fiindca stie ca are putina vreme.” ( Apocalipsa 12, 12 up. ) Oare ce ne rezerva viitorul ? Cum va arata lumea de maine ? La ce trebuie sa ne asteptam in zilele , lunile si anii care vor urma ? Iata cateva intrebari, uneori exprimate, alteori ramase undeva in strafundul fiintelor noastre. Acum, cand scriu aceste ganduri ( … [Citeşte mai departe...]
stiri-info.ro – Jurnal medical, 18.03.2011 – 24.03.2011
Știri și articole medicale importante: Peste 8500 de romani sunt diagnosticati anual cu cancer de colon Statisticile actuale arata cifre infricosatoare, privind incidenta cancerului de colon in Europa, Statele Unite si la noi in tara. Fibrele alimentare sunt esentiale pentru sanatate si silueta Aportul corespunzator de fibre alimentare este benefic pentru oricine îşi doreşte să aiba o sanatate prospera si o silueta placuta, fara kilograme în plus. Ce trebuie sa stii despre … [Citeşte mai departe...]
06. Lumea tacerii – Adevarul despre iad
Adevarul despre iad Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Divina Comedie Intre atatea necunoscute legate de “lumea de dincolo”, exista si o certitudine: nimeni nu a revenit din iad pentru a ne spune cum e acolo. Aceasta fiind realitatea, nu ne raman decat doua optiuni: fie dam crezare ideilor si invataturilor omenesti, fie cautam adevarul in Scripturi, in ceea ce Dumnezeu Insusi ne descopera in legatura cu acest subiect. Oamenii au spus si au scris multe despre … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Biblice COMPETIŢIE? COMPLEMENTARE? Sau CE ALTCEVA? Încerc să înţeleg şi nu prea pot, ce motive au dus la apariţia atâtor “misiuni independente” adventiste, în Biserică şi totuşi nu ale ei şi nici coordonate de ea. Sunt necesare? Poate sunt. Nu sunt necesare? Poate nu sunt. Semn bun? Nu ştiu. Semn rău? Cu atât mai mult nu ştiu. Nici Biserica oficială, nici ele nu socotesc această situaţie o SCHISMĂ. Nu ştiu nici dacă este un respect reciprcoc … [Citeşte mai departe...]
05. Lumea tacerii – Iadul: mit sau realitate ?
Iadul - mit sau realitate ? Sursa: www.loribalogh.ro Flacari vesnice, chinuri si groaza Iadul – cel mai infricosator loc din Univers ! Milioane de oameni se ingrozesc la gandul existentei lui, dar mai ales la posibilitatea ca ei insisi sa ajunga in chinurile vesnice pe care le “promite” acest loc teribil. Daca suntem cinstiti cu noi insine, unora dintre noi chiar ne convine sa existe un asemenea loc de tortura vesnica. Bineinteles, cand ne gandim la altii, nu … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
De ce Domnul nu a venit, ÎNCĂ El ştie exact DE CE. Noi ştim doar câte ceva. Cu trecerea timpului întrebarea se pune din ce în ce mai des şi răspunsurile parcă au rămas aceleaşi. Depinde de El? Depinde de noi? Înţelegând că depinde de noi, unii încercăm să ne facem partea ca El să vină. De exemplu zicerea evanghelică a Domnului “Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul”, … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“Tatăl Meu lucrează .... şi Eu de asemenea lucrez.” Faceţi ceva bun, faceţi ceva frumos! Când? Acum şi până vine noaptea. Acum şi până vine moartea. Căci “vine noaptea când nimeni nu mai poate lucra”, “căci nu cei morţi laudă pe Domnul”. Mai întâi că oamenii se împart în harnici şi leneşi. De când aşa nu ştiu, pentru că chiar până ce “lucrul” să fie socotit o povară “Dumnezeu l-a aşezat pe om în Gradina Edenului ca s-o lucreze şi s-o păzească”, după ce El Însuşi la fiecare lucrare … [Citeşte mai departe...]
Tratamentul modificat al lui Breuss prin post împotriva cancerului (dialog cu cititorii)
Stimati frati in Domnul Isus, am citit in Intercer despre anuntul referitor la Doamna Szabo Dorina. Parerea mea, este ca ar fi bine ca doamna, sa faca cura alaturata inainte de orice analiza. Domnul si Vindecatorul nostru adevarat, - caci fara de El absolut nici un tratament nu va da rezultat, - ca si Spiritul Profetic, ne recomanda rugaciunea si tratamente naturiste, si nu complicatele si periculoasele cure medicamentoase. Desigur si medicii trebuie sa traiasca, dar sa foloseasca si ei … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
ENTROPIA = URMĂRILE PĂCATULUI? Mă întreb şi eu cu voce publică, pentru că nu ştiu, deşi poate ar trebui să ştiu. Nu mi-e ruşine să mă întreb aşa ca să ştiţi dumneavoastră, deşi poate ar trebui să-mi fie. Iarăşi nu ştiu. Cineva a zis de curând la un seminar de familie că “familia” ca entitate este supusă legii entropiei. Bine sau rău, încerc să înţeleg dacă legea entropiei a existat până la căderea în păcat şi dacă Domnul a supus familia creată, acestei legi, sau dacă Domnul a … [Citeşte mai departe...]
