DIALOG cu OMUL - Fă-mi un BOB de GRÂU! Unul. - Îţi fac un palat! - Nu, nu vreau palat că e prea greu de făcut şi să nu te oboseşti. Fă-mi un bob de grâu, e mai simplu. - Îţi fac un vapor, un avion, un submarin, un... - Fă-mi un bob de grâu, nu te complica, atât... - Ştii, mie îmi plac lucrurile complicate, grele, extraordinare, inimaginabile, ca pentru Cartea Recordurilor. - Ştiu, dar acum fă-mi unul mic, la îndemână, uşor, un BOB de … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: vrea
Minuni… “cu vagonul”
Minuni… “cu vagonul” De multe ori suntem aşa de ocupaţi că abia mai găsim timp să mâncăm...Nu mai avem timp pentru noi, pentru familie şi mai ales pentru cei de lângă noi, ratâd astfel, deseori, ocazii pe care Cerul ni le oferă pentru a fi de folos celor din jurul nostru. Avem atâtea lucruri bune de făcut dar, nu ne mai rămâne timp pentru a le face pe cele cu adevărat bune şi preţioase pentru veşnicie. Oare, unde şi cum găsim soluţii la această problemă? Se poate face ceva? Mai putem … [Citeşte mai departe...]
Ţi-e dor de tata?
În urma unui apel din partea unui tată aflat după gratii, am decis să vizităm familia rămasă acasă. Aşa se face că, într-o seară, în ziua de moş Neculai, am poposit la această familie. Locuiesc la parterul unui bloc într-un apartament în care, nu era aproape nici o diferenţă de temperatură faţă de cea de afară. Îmi deschide uşa o fetiţă de aproape 7 ani, mă învită înăuntru, şi aici găsesc pe mama lor cu ceilalţi doi copii. O fetiţă de aproape 4 ani şi mezinul, de 2 ani. Pe jos, erau petice de … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 7 Ianuarie 2010 Standarde. Cu ocazia sarbatorilor, foarte multi s-au abatut de la regulile si standardele de viata obisnuite, au mancat lucruri care … [Citeşte mai departe...]
Tu-pro.org are nevoie de tine! Proiect misionar in Namibia
Avem nevoie de tine! Te-am citit ! Nu incerca sa te ascunzi! Mai bine recunoaste fara ocolisuri – vrei sa fii fericit! Ai incercat fel de fel de retete, dar n-a mers! Asta poate pentru ca n-ai citit atent manualul de functionare-ai fost proiectat sa fii fericit doar daruind, daruindu-te. Ai vrea sa faci asta intr-una din zonele `fierbinti` ale planetei? Unde malaria, TBC-ul si SIDA sunt mai comune decat guturaiul? Unde speranta de viata nu depaseste 40 de ani? Si mai ales … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Oglinda noastră cea de toate zilele (Ioana Vasile)
Haideţi să fim sinceri: de câte ori vă uitaţi zilnic în oglindă? De câte ori aţi vrea să schimbaţi ceva la felul în care arătaţi? Să fie legat de statură, de greutate sau de culoarea părului? Poate forma picioarelor nu vă multumeşte sau poate v-aţi dori muşchi mai bine definiţi. Poate vă doriţi dinţi mai albi sau mai drepţi sau glezne mai subţiri… Ultimele două secole au adus asupra populaţiei pământului schimbări majore în privinţa percepţiei de sine: n-a existat niciodată o acumulare de … [Citeşte mai departe...]
Ajutor pentru Chris Ieremia (Portland), inceput de leucemie
Draga familie Intercer si toti cei care din cand in cand apelati la serviciile acestui web-site, MAI INTAI DE TOATE UREZ TUTUROR UN CALDUROS "LA MULTI ANI' SI MAI ALES SA VA UMPLE DUMNEZEU CU MULTE BINECUVANTARI, SANATATE SI PROSPERITATE MATERIALA SI SPIRITUALA! Biserica Adventista Romana din Portland traieste una dintre cele mai neasteptate vesti, o adevarata drama a suferintei care s-a declansat cu putin timp inainte de Anul Nou. Despre ce este vorba: Familia Irimia care s-a alaturat … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Măsura măsurilor (George Uba)
Cine v-a spus că am nevoie de cuvintele voastre frumoase, dar fără nicio simţire? M-am săturat să mă trataţi cu diplomaţie şi cu creştinism fals, ca pe un caz social greu de recuperat. Vreau să fiţi autentici, naturali, fără strâmbăturile civilizaţiei şi să-mi spuneţi verde în faţă ce aveţi de spus. Sigur că tânjesc după o vorbă bună, după un zâmbet în plină strălucire, după o îmbrăţişare de vară sufletească, dar să fie veritabile, stimaţii mei meschini. Ştiu că nu vă convine că vă scot cu forţa … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Puterea de face primul pas (Alex Badea)
M-am săturat de viaţa asta! M-am săturat de toate mofturile lui! În ultimul timp ne certăm mereu, iar el se comportă cu mine de parcă nici n-aş mai fi soţia lui. Singurul motiv pentru care mai stau cu el este copilul. De data asta ne-am certat rău de tot şi după cum presimt, el nu va veni să-mi ceară iertare. Iar eu, nici că mă mai duc să mă umilesc. M-am săturat ca de fiecare dată eu să fac primul pas. Acum sunt hotărâtă. Nu mai am ce discuta cu el până când nu îmi va cere iertare, până când nu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 51/2009
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 31 Decembrie 2009 La sfarsit de an, la inceput de an. Aproape fara sa ne dam seama, cu pasi furisati, noul an bate la usa, in cateva ore vechiul an … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“SUFICIENT de BUN” În lecţiunea Şcolii de Sabat, deunăzi era pusă întrebarea: “Ai simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit?” Îmi pot pune această întrebare în două feluri, din multele feluri: 1. AI simţământul că nu eşti suficient de bun ca să fii mântuit? Adică, dacă AM acest simţământ sau nu. 2. Ai simţământul că NU EŞTI SUFICIENT de BUN ca să fii mântuit? Adică, dacă am ACEST fel de simţământ sau am altul, altfel. Poate unul din … [Citeşte mai departe...]



