Din Jerusalem, orasul iubirii … Vesti din Jerusalem; am scris si voi mai scrie despre biserica, pentru ca ea face parte din mine asa cum misiunea este parte a biserici atunci cand ea lucreaza, … desigur vorbeam despre biserica, vorbeam despre mine si despre tine cititorule . Am cateva intrebari … sunt asa retorice, nu astept raspuns de la nimeni; dar daca cineva are raspunsul adevarat, poate sa il publice prin Intercer. Ce poti intelege din afirmatia unui mesager angajat al biserici, … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: ,
Tainice sunt căile Domnului ( Laura Manuela Stetco, Revista RE:spiro )
„Muncim mult, învăţăm, strângem lucruri scumpe nouă şi iubim cu o siguranţă uluitoare ca şi cum existenţa noastră ar fi veşnică.” [1] Trăim ca şi cum ar conta doar realitatea de acum, neavând în vedere imaginea de ansamblu. Şi inconştienţi de valoarea lucrurilor cu adevărat importante şi ignoranţi faţă de ireversibilitate uităm că există trei lucruri în viaţă care pleacă şi nu se mai întorc niciodată: cuvintele, şansele şi timpul. Şi exact aceeaşi idee o transmit şi paginile inspirate: … [Citeşte mai departe...]
Omul lui Dumnezeu – Conservator sau evazor? ( Ionut Stanica, Revista RE:spiro )
În vremurile de apus ale dinastiei lui David, în ultimii ani de glorie, Israelul unitar îşi celebra inconştient independenţa de Dumnezeu. Înălţimile, viţeii de aur şi stâlpii închinaţi idolilor, sub faţada unui spirit ostentativ manifestat de Ieroboam, ameninţau agresiv valorile bătrânului Israel, ca un afront nejustificat, adresat generozităţii culminante dovedite de Dumnezeu poporului numeros peste care domnise Înţeleptul Solomon, a cărui faimă halucinantă emersese întregul Pământ. [...] … [Citeşte mai departe...]
AICI şi ACUM, secundă şi plăcere vs. ATUNCI şi ACOLO, infinitul şi Dumnezeu ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
O viaţă frumoasă, un trai simplu dar un suflet nobil, împlinit şi mare e tot ce îmi doresc. Privesc la mulţi, unii se prefac, alţi imita dar toţi vor aceeaşi pace. Uni trăiesc secundă, uita de tot şi se simt bine, şi poate că… “Nu de aceea trăim să fim fericiţi”. Dar oare suntem? Sufletului îi este bine cu noi, se mândreşte cu noi. Suntem responsabili pentru fiecare acţiune a noastră, iar fiecare efect al acţiunilor spune ceva despre noi. De exemplu mulţi se comportă aşa cum grupul o … [Citeşte mai departe...]
Ce faci când Dumnezeu îţi ia emoţiile? ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Se vorbeşte deseori despre emoţia produsă de muzică în închinare. Suntem emoţionaţi oridecâteori vedem persoane care ridică mâini către cer sau toarnă câteva lacrimi. Când muzica ne poartă prin mesaj şi ritm, pe valurile aparente ale prezenţei lui Dumnezeu, suntem în stare de orice sacrificiu. În acel moment, suntem cei mai buni creştini, cel mai aproape de cer. Însă când muzica se opreşte şi emoţia dispare brusc. Ce faci totuşi când nu mai simţi nimic? Când Dumnezeu ţi … [Citeşte mai departe...]
VEZI VIDEO – Casa distrusa de flacari in Varfurile, jud. Arad este reconstruita in proportie de 90% Ajuta si tu in continuare
La inceputul lunii Mai 2012 un cumplit incendiu a mistuit complet casa familiei adventiste Danila din comuna Varfurile, jud. Arad. Casa era recent construita din lemn. Dupa mai multi ani de munca, familia Danila a reusit sa stranga resursele financiare necesare constructiei unei locuinte. Din pacate nu au avut atat de multe resurse financiare de aceea au ales o cale mai ieftina, o locuinta din lemn. Erau pe punctul de a se muta in noua locuinta, multe lucruri fiind deja mutate in noua casa, cand … [Citeşte mai departe...]
Muncești sau trișezi? ( Ilie Sorina , Revista RE:spiro )
Cred că tuturor ne place să fim cap și nu coadă. Dar ce facem pentru a ajunge acolo? Am avut cu toții colegi care obișnuiau să copieze, nu pentru că vroiau note de trecere, ci pentru că vroiau să aibă note bune, necontând însa dacă merită sau nu. Cred că tuturor ni s’a întâmplat să muncim pentru un post, pe care bineînțeles să ni’l ia cineva cu “pile”… de fapt, “recomandări” vorba profesoarei de contabilitate. [...] continuarea aici... … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor: Ascultati, fiilor, invatatura unui tata
ASCULTATI, FIILOR, INVATATURA UNUI TATA, Motto: “Decat o viata intreaga cioara, mai bine o vara vultur”- Arh. Gheorghe Petrescu. Autori: Arh. Gheorghe si Stanuta Petrescu, CUA University, Washington, DC, USA. Sponsor: Adrian Dobrovolschi. “Ascultati, fiilor, invatatura unui tata, si luati aminte, ca sa pricepeti !“ Zi intelepciunii: “Tu esti sora mea!” Si numeste priceperea, “Prietena ta !” Inteleptul de pe vremuri, Solomon, atrage atentia asupra … [Citeşte mai departe...]
Îndelungata tăcere ( Laura Manuela Stetco, Revista RE:spiro )
„La sfârşitul vremurilor, miliarde de oameni stăteau pe o câmpie întinsă înaintea tronului lui Dumnezeu. Cei mai mulţi se dădeau înapoi datorită luminii puternice dinaintea lor. Dar nişte grupuri ce erau mai în faţă vorbeau pe un ton aprins… <<Ne poate judeca Dumnezeu pe noi? Ce ştie El despre suferinţă?>> a izbucnit cu obrăznicie o tânără brunetă. Ea şi-a sfâşiat mâneca să scoată la lumină numărul tatuat pe care-l purta din lagărul de concentrare nazist. <<Noi am suferit … [Citeşte mai departe...]
Minuni au fost, minuni sunt încă…
...Şi cred din toată inima ca vor mai fi! Pentru că, cine poate nega minunea pe care Dumnezeu o face pentru nişte copilaşi, soţii sau mame care... de ani de zile nu şi-au văzut tatăl, fiul sau soţul? Cauzele? Cel drag lor este închis la Penitenciarul Focşani iar ei acasă... ştii şi tu cât de greu este să te descurci în aceste zile de criză... Dar Dumnezeu care vede durerea şi tristeţea şi din inima unei persoane privată de libertate dar şi din inima copiilor, mamelor … [Citeşte mai departe...]
Superficialul cotidian al tuturor ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
Era cu puțin timp în urmă când am observat o postare pe pagina de Facebook a unei bine-cotate televiziuni din țară care spunea astfel:”6 mituri false pe care oamenii le cred adevărate”. Nu am putut să mă abțin să nu le scriu un comentariu în care să-i luminez cu privire la ignoranța și analfabetismul de care dau dovadă. Eram convins că acțiunea mea nu va schimba nimic, dar mare mi-a fost surpriza când, revenind peste câteva ore, am văzut că îmi șterseseră comentariul. Cred că au încurcat … [Citeşte mai departe...]
Revival Weekend, Love to Pray
http://www.youtube.com/v/BClUx_JkdGk?version=3&f=user_uploads&app=youtube_gdata Vezi mai mult la sursa: Revival Weekend, Love to Pray Material preluat la Intercer de la Uploads by Respiro pentru tineri. … [Citeşte mai departe...]











