O lume in agonie Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro „Vai de voi, pamant si mare ! Caci diavolul s-a coborat la voi cuprins de o manie mare, fiindca stie ca are putina vreme.” ( Apocalipsa 12, 12 up. ) Oare ce ne rezerva viitorul ? Cum va arata lumea de maine ? La ce trebuie sa ne asteptam in zilele , lunile si anii care vor urma ? Iata cateva intrebari, uneori exprimate, alteori ramase undeva in strafundul fiintelor noastre. Acum, cand scriu aceste ganduri ( … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: limba
07. Lumea tacerii – Raiul
RAIUL Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro „In al noualea cer” Cine nu a auzit , cel putin odata in viata, expresia :”Sunt in al noulea cer”? Poate ca noi insine am folosit-o adesea pentru a exprima o stare de beatitudine, de bucurie si implinire. Atat de familiara ni se pare aceasta expresie din limbajul cotidian incat nici nu ne mai intrebam care este originea ei si daca este corecta sau nu. „Inventatorul” ideii este unul din cei mai renumiti poeti ai Evului … [Citeşte mai departe...]
06. Lumea tacerii – Adevarul despre iad
Adevarul despre iad Autor Lori Balogh Sursa: www.loribalogh.ro Divina Comedie Intre atatea necunoscute legate de “lumea de dincolo”, exista si o certitudine: nimeni nu a revenit din iad pentru a ne spune cum e acolo. Aceasta fiind realitatea, nu ne raman decat doua optiuni: fie dam crezare ideilor si invataturilor omenesti, fie cautam adevarul in Scripturi, in ceea ce Dumnezeu Insusi ne descopera in legatura cu acest subiect. Oamenii au spus si au scris multe despre … [Citeşte mai departe...]
stiri-info.ro – Ce asemanare este intre om si gaina: inteligenta emotionala
Gainile au inteligenta emotionala si dovedesc empatie, sustine un studiu recent, preluat de Daily Mail. Acest studiu nu aduce o informatie noua pentru mine, ci doar o dovada stiintifica pentru un fapt pe care l-am experimentat in copilarie. Unul dintre cei mai buni companioni ai mei, in acea perioada timpurie a vietii, a fost o gaina roscata, pe care o numeam chiar asa – Roscata. O iubeam, o consideram prietena si ea raspundea preferintelor mele, insotindu-ma, credincioasa si voioasa, in … [Citeşte mai departe...]
05. Lumea tacerii – Iadul: mit sau realitate ?
Iadul - mit sau realitate ? Sursa: www.loribalogh.ro Flacari vesnice, chinuri si groaza Iadul – cel mai infricosator loc din Univers ! Milioane de oameni se ingrozesc la gandul existentei lui, dar mai ales la posibilitatea ca ei insisi sa ajunga in chinurile vesnice pe care le “promite” acest loc teribil. Daca suntem cinstiti cu noi insine, unora dintre noi chiar ne convine sa existe un asemenea loc de tortura vesnica. Bineinteles, cand ne gandim la altii, nu … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
De ce Domnul nu a venit, ÎNCĂ El ştie exact DE CE. Noi ştim doar câte ceva. Cu trecerea timpului întrebarea se pune din ce în ce mai des şi răspunsurile parcă au rămas aceleaşi. Depinde de El? Depinde de noi? Înţelegând că depinde de noi, unii încercăm să ne facem partea ca El să vină. De exemplu zicerea evanghelică a Domnului “Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul”, … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 9/2011
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 3 Martie 2011 Trupele lui Gaddafi ataca fortele de opozitie. Trupele loiale liderului Muammar el Gaddafi au atacat doua orase aflate sub controlul opozitiei. La … [Citeşte mai departe...]
Speranță pentru Ismael
Prieteni, Suntem de peste trei ani în Turcia, şi trăim experienţe unice, unele dintre ele neputând fi aşternute în scris pentru a fi publicate, aşa că dacă doriţi informaţii în particular vă rog să ne solicitaţi acest lucru şi vă vom răspunde cu promptitudine. Când, în urma cu doi ani, am primit vizita câtorva fraţi romani din Spania, dânşii ne-au întrebat dacă suntem conştienţi de interesul mare care există în tara aceasta pentru Evanghelie! Desigur că noi am realizat imediat ce am … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 8/2011
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 24 Februarie 2011 Libia. Gaddafi ameninta cu reprimarea sangeroasa a protestelor. Situatia din Libia ramane extrem de tensionata, dupa amenintarile sefului statului, … [Citeşte mai departe...]
Tratamentul modificat al lui Breuss prin post împotriva cancerului (dialog cu cititorii)
Stimati frati in Domnul Isus, am citit in Intercer despre anuntul referitor la Doamna Szabo Dorina. Parerea mea, este ca ar fi bine ca doamna, sa faca cura alaturata inainte de orice analiza. Domnul si Vindecatorul nostru adevarat, - caci fara de El absolut nici un tratament nu va da rezultat, - ca si Spiritul Profetic, ne recomanda rugaciunea si tratamente naturiste, si nu complicatele si periculoasele cure medicamentoase. Desigur si medicii trebuie sa traiasca, dar sa foloseasca si ei … [Citeşte mai departe...]
Episod 4. Intalnirea diasporei adventiste romanesti din America si Canada: Hot Springs, 2-5 Sept.2011
Stimati frati din Diaspora Americano-Canadiana Pace si sanatate in Domnul Nostru Isus Hristos Va facem cunoscut ca s-a demarat “caravana” Intalnirii Romanesti din SUA si Canada din punct de vedere organizatoric. Din Episodul 1-2-3, va tinut atentia, in linii mari, cu privire la marele eveniment din orasul, HOT SPRINGS, statul ARKANSAS, SUA, pe perioada 2-5 Septembrie, 2011. Santem in masura sa va comunicam schita de design a … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
ENTROPIA = URMĂRILE PĂCATULUI? Mă întreb şi eu cu voce publică, pentru că nu ştiu, deşi poate ar trebui să ştiu. Nu mi-e ruşine să mă întreb aşa ca să ştiţi dumneavoastră, deşi poate ar trebui să-mi fie. Iarăşi nu ştiu. Cineva a zis de curând la un seminar de familie că “familia” ca entitate este supusă legii entropiei. Bine sau rău, încerc să înţeleg dacă legea entropiei a existat până la căderea în păcat şi dacă Domnul a supus familia creată, acestei legi, sau dacă Domnul a … [Citeşte mai departe...]