Psalmul 1 - „Nu te duce, nu te opri, nu te aşeza!” Nu te duce niciodată La-ntâlnire cu cei răi! De te duci, să nu se-oprească Nicio clipă, paşii tăi! Dacă totuşi te-ai oprit, Măcar nu te aşeza! Pleacă, până când păcatul Nu-ţi câştigă inima! Nu privi spre ce te-ndeamnă Şoapta marelui proscris! De priveşti, păzeşte-ţi mâna, Nu lua ce-i interzis! Dacă iei, mai ai o şansă: Să arunci numaidecât, Până nu înghiţi cârligul Ce se vrea înfipt în gât! Nu da gândului frâu … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: si
SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE TINERII CÂNTĂREŢI AI LUI ISRAEL
Am fost şi eu tânăr ca voi şi pot spune că ştiu ce înseamnă lupta cu tine însuţi, cu limitele tale, cu nesiguranţa, cu simţământul inutilităţii şi pentru dobândirea unei echilibrate imagini de sine. Ca să reuşeşti, ai nevoie de feed-back pentru tot ce faci. Aprecierile care ar trebui să vină din partea celor apropiaţi, din familie, din biserică,etc., sunt ca nişte scări pe care ai putea urca din haos spre lumină. În fine, până la urmă ţi-ai descoperit un talant, acela al muzicii, prin care ai … [Citeşte mai departe...]
Iubește cu voce tare! ( Ilie David Sorina Madalina, Revista RE:spiro )
“Cu siguranță, Pământul poate fi salvat de către oameni care insistă să iubească.” Alice Walker Toți iubim, nu-i așa? Mai mult sau mai puțin toți iubim. Ne iubim părinții, frații, sau prietenii. Îi iubim pe cei care ne sunt alături, dar iubim noi și pe cei mai de departe? E ușor să iubești pe cei de lângă tine, e ușor să iubești pe cei ce te iubesc, dar cum ar fi să-i iubești și pe cei ce-ți fac sau îți doresc răul? Dar asta-i o problemă generală azi. Nimeni nu mai ajută o bătrânică să-și … [Citeşte mai departe...]
Urari de An Nou din partea studentilor Institutului Teologic Adventist
La inceput de an 2013, primiti urari deosebite din partea studentilor Institutului Teologic Adventist de la Cernica. Vizionati clipul de mai jos! http://www.youtube.com/watch?v=hNqKrpBcmhI# … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
VIAŢA de după SPECTACOL “Aceasta e viaţa”, spun oamenii în sensul “acceptării” sau şi mai exact în sensul “neputinţei” de a o schimba. La pragmaticul “asta e viaţa...” se răspunde cel mai adesea cu filozoficul “nu e asta viaţa”, în sensul că omul nu este atât de fericit sau nenorocit precum i se pare că este. De fapt el zice “ASTA e viaţă”? întrebându-se, cu accentul nemulţumirii de ea, sau “ASTA e viaţă”! la imperativ aprobativ, adică un fel de “aşa da”. Cel mai adesea sunt greşite ca … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 1/2013
SEMNELE FÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 3 Ianuarie 2012 Europa în plin tumult. Anul 2012 a fost un an dificil pentru Uniunea Europeană, mai ales datorită faptului că cele 27 de țări care o compun au nivele economice diferite, … [Citeşte mai departe...]
Cronica Ideilor: Nu intra pe rosu in Sabat, Vineri Seara
Motto: “Decat o viata intraga cioara mai bine o vara vultur”- Arh. Gheorghe Petrescu Autori: Arh. Gheorghe si Stanuta Petrescu - CUA University, Washington, DC, USA. “Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti”. Este semnul identificarii dintre viata vesnica si moartea vesnica. Este semnul adevaratei inchinari, in Creatorul Universului, iar semnul pus de Dumnezeu pe fruntea si pe mana alesilor sai, este ca o pecete vesnica pentru viata viitoare, in vesniciile … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Un bun plan pentru noul an
„Eu zic Domnului: ‚Tu esti Domnul meu, Tu esti singura mea fericire!’” (Ps. 16:2) A mai trecut un an, a sosit altul. Nu a venit nici sfarsitul lumii si nici nici nu s-a schimbat ordinea ei, astfel incat sa inceapa sa ploua cu carnati sau cu masini sau cu case sau cu alte foloase, mai mult sau mai putin asteptate, cautate, castigate. Anul nou, pe care l-am asteptat ca pe un balon umflat cu impliniri de nerealizat, s-a spart, iar sperantele s-au spulberat. citeste in continuare … [Citeşte mai departe...]
Disecție pe… dragoste ( Laura Manuela Stetco , Revista RE:spiro )
“Fii liniştit… dacă ai inima sfâşiată, înseamnă că ai încercat ceva.”(autor necunoscut) Cu toţii trecem pe la zidul plângerii cel puţin o dată în viaţă întrebându-ne cu ce am greşit, ce n-a mers, ce-a lipsit?… Conform dr-ului Robert Sternberg, profesor de psihologie la Universitatea Tufts, din Boston, USA, fiecare dintre noi avem câte un scenariu privind povestea noastră de dragoste. Unii ar putea să vadă povestea lui ca un basm în care lucrurile să fie roz, să existe un prinţ şi o prinţesa, … [Citeşte mai departe...]
Intercer a implinit 15 ani de activitate!
Scurt istoric Intercer La inceputul lunii Iunie 2012 Intercer a implinit 15 ani de activitate! In 1996 am aflat adresa website-ului Adventist "It is written" (iiw.org), website pe care am avut ocazia sa-l vizitez prima data in 1997 dupa ce internetul a fost introdus la servici. Apoi am accesat internet-ul la prieteni si ulterior de acasa. La acel timp conexiunea dial-up era destul de scumpa pentru un utilizator individual. In vara anului 1997 am inceput construirea primului website … [Citeşte mai departe...]
Viața ca un clișeu ( Bogdan Matei, Revista RE:spiro )
Mi se întâmplă uneori, mai des ca alteori, să mă lovesc de clișee – ale altora și ale mele. Și doar vânătăile fizice lipsesc, pentru că cele psihice apar din plin. Trăim în mijlocul unei societăți liniarizate, uniformizate, cu un limbaj de lemn. Ne însușim valorile și principiile altora, neștiind nici măcar de unde vin. Refuzăm să mai trecem prin filtrul propriei analize aspecte esențiale ale vieții. Împărțim în stânga și-n dreapta idei ce nu ne aparțin, pe care nu le credem și pe care nu le … [Citeşte mai departe...]
Libraria Maranatha va ureaza UN AN NOU BINECUVANTAT!
Suntem impreuna cu dvs de un an de zile. Lunile anului 2012 au trecut si nu putem decat sa privim inapoi si sa Laudam pe Domnul pentru bunatatea Lui. In vara lui 2011 s-a nascut ideea unei librarii crestine in mintea noastra. Ne doream o librarie crestina cu un scop umanitar, care sa produca venituri prin vanzare de carte crestina, venituri pe care apoi sa le directionam spre proiectele umanitare in care suntem implicati, in mod special pentru copii bolnavi de cancer si leucemie. Nu aveam … [Citeşte mai departe...]








