IUBIRE DESARTA Motto:”Decat o viata intreaga cioara, mai bine o vara vultur” – Arh. Gheorghe Petrescu Autori: arh. Gheorghe si Stanuta Petrescu, CUA University, Washington, DC, USA. Sponsor: Adrian Dobrovolschi. Solomon, marele intelept al Orientului Antic, a lasat pentru noi pilde si invataturi de mare prêt, in decursul veacurilor, dar mai ales pentru aceste timpuri ce parca vin din alta lume, lumea banului, desfraului, distrugerii legii morale, … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: sufletul
CÂTE CEVA – BENONE BURTESCU
RUGĂMINTE Către partea din membri Comisiei pentru Cartea de Cântări 2010, acum 2013 -, pe care îi cunosc de o viață, cum ar fi: Mircea Valeriu Diaconescu, Cezar Geantă, Costel Tolici, Gabriel Dumitrescu, Cornel Maftei, Liviu Barbu, am rugămintea frumoasă, și anume, aceea de a nu da drumul spre tipărire a Cărții până ce nu au și conștiința si sufletul împăcate că ea va fi lucrul cel mai bun cu putință. Către cealaltă parte a membrilor Comisiei pe care nu o cunosc personal, Vlad … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
"Mustră pe cel înțelept și el te va iubi", Proverbe 9, 8 Recenzia unui interviu Cuvântul "mustră" din Limba Română nu are exact înțelesul din limba solomonică. De aceea în multe alte limbi el este tradus cu "instructează". Chiar și "el te va iubi" este tradus cu "va deveni și mai înțelept". Pentru ocazia de față cel mai bine s-ar potrivi traducerea "Fii deschis cu cel înțelept și el te va iubi". "Muștruluială"... niciodată. În cazul nostru de scurtă recenzie la … [Citeşte mai departe...]
ANUL D – PRIMARĂ – TRIMESTRUL 2
1 A). DE CE S-O FI LEPĂDAT PETRU? De ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... E greu de înţeles, E greu de spus. Poate de ruşine?... De ruşine? Cum de ruşine? Nu a zis el: „Dacă toţi Te vor părăsi, Eu voi rămâne, Doamne, cu Tine?” Sau, poate de frică?... Nu, nici de frică; Petru era curajos. Nu ştiţi? Când a vrut să-L apere pe Domnul, Repede sabia şi-a scos. Atunci, de ce s-o fi lepădat Petru De Domnul Isus?... Vă spun eu: Nici de frică, nici de ruşine. Petru avea prea … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
INVITAŢIE sub semnul întrebării Dragi cititori, după cum bine ştiţi, sistemic, eu nu am nici şefi, nici subalterni. Dumneavoastră îmi sunteţi fraţi şi prieteni de stat de vorbă, egali şi la fel preţuiţi. Orice sfat este binevenit şi orice decizie este personală. Idealul este ca toţi să ne supunem voinţei Domnului. Unii ştiţi, alţii poate nu şi aflaţi acum, că oficial şi la scenă deschisă, comunităţile şi chiar şi grupele de Adventişti de Ziua a Şaptea de Limbă Română din … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Copilul meu „cere bataie” – ce sa ii dau?
„Cine este omul acela dintre voi care, daca-i cere fiul sau o paine, sa-i dea o piatra? Sau, daca-i cere un peste, sa-i dea un sarpe? Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru care este in ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!. Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel; caci in aceasta este cuprinsa Legea si Prorocii. (Mat. 7.9-12) Cand un copil te supara - si unii au chiar potential in a-ti scoate … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Piata noastra cea de toate zilele
„Voi toti cei insetati, veniti la ape, chiar si cel ce n-are bani! Veniti si cumparati bucate, veniti si cumparati vin si lapte fara bani si fara plata! De ce cantariti argint pentru un lucru care nu hraneste? De ce va dati castigul muncii pentru ceva care nu satura? Ascultati-Ma, dar, si veti manca ce este bun, si sufletul vostru se va desfata cu bucate gustoase.” (Isa. 55.1-2) Poate ca va intrebati cum va fi piata de Paste? – Cum sa fie, precum cea de toate zilele: produse „slabe” si preturi … [Citeşte mai departe...]
Monologul nespus al tinerilor – Elogiul adus Cerului! ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
“Mă regăsesc adesea printre lacrimi, şi simt cum păcatul m-a prins luându-mi ce este mai bun. Parcă văd cum fericirea dispare odată cu praful zilei în care mi duc gârbovit al plictiselii pas. Totul e negru şi fără viaţă. Nu am somn şi totul este rigid, fără înţeles, geme sufletul în mine iar lacrimile îl ajuta aducându-mi gânduri negre. Fericirea mă ocoleşte, ce am mai de preţ se stinge. Cu cât vreau mai mult să iubesc cu atât nu am parte, în loc de iubire primesc numai durere. Iese … [Citeşte mai departe...]
AICI şi ACUM, secundă şi plăcere vs. ATUNCI şi ACOLO, infinitul şi Dumnezeu ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
O viaţă frumoasă, un trai simplu dar un suflet nobil, împlinit şi mare e tot ce îmi doresc. Privesc la mulţi, unii se prefac, alţi imita dar toţi vor aceeaşi pace. Uni trăiesc secundă, uita de tot şi se simt bine, şi poate că… “Nu de aceea trăim să fim fericiţi”. Dar oare suntem? Sufletului îi este bine cu noi, se mândreşte cu noi. Suntem responsabili pentru fiecare acţiune a noastră, iar fiecare efect al acţiunilor spune ceva despre noi. De exemplu mulţi se comportă aşa cum grupul o … [Citeşte mai departe...]
Ce faci când Dumnezeu îţi ia emoţiile? ( Antonia Albu, Revista RE:spiro )
Se vorbeşte deseori despre emoţia produsă de muzică în închinare. Suntem emoţionaţi oridecâteori vedem persoane care ridică mâini către cer sau toarnă câteva lacrimi. Când muzica ne poartă prin mesaj şi ritm, pe valurile aparente ale prezenţei lui Dumnezeu, suntem în stare de orice sacrificiu. În acel moment, suntem cei mai buni creştini, cel mai aproape de cer. Însă când muzica se opreşte şi emoţia dispare brusc. Ce faci totuşi când nu mai simţi nimic? Când Dumnezeu ţi … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Banii sau Viata?
„Si ce ar folosi unui om sa castige toata lumea, daca si-ar pierde sufletul?” (Mat.16:26) „Arunca dar aurul in tarana, arunca aurul din Ofir in prundul paraielor! Si atunci Cel Atotputernic va fi aurul tau, argintul tau, bogatia ta. Atunci Cel Atotputernic va fi desfatarea ta si iti vei ridica fata spre Dumnezeu.” (Iov 22.24-26) Saptamana aceasta, presa internationala si mai marii lumii au dezbatut amplu situatia din Cipru, cu privire la care nu se stie daca nu este doar un experiment si nu se … [Citeşte mai departe...]
PROBA FINALĂ
PROBA FINALĂ - Fiecare creştin este pus la probă. Nu pentru că Dumnezeu vrea să vadă dacă un om rămâne credincios în timp de necaz; El ştie dinainte dacă da, sau dacă nu. Proba sau încercarea are loc pentru ca omul însuşi să se cunoască pe sine şi, aidoma sportivilor care fac antrenament fizic, muşchii credinţei noastre să se dezvolte. Poate că ar mai fi un motiv, acela pe care-l găsim în cartea lui Iov: În spatele scenei este acea confruntare de veacuri între Dumnezeu şi Satana. … [Citeşte mai departe...]


