Să mă duc... să nu mă duc... Sunt invitat la un film. Nu-mi plac filmele. Jocul nu poate egala realitatea vieţii nici în tragedia, nici în bucuria ei. Doar trei filme am văzut în viaţa mea, ‘Splendoare în iarbă” făcut după frumoasa idee seculară, - totuşi -, “Chiar dacă floarea ierbii- acelui ceas / S-a stins pe veci / Noi nu vom pregeta / să căutăm puteri în ce-a rămas”, “Zorba Grecul” - o imitaţie a deşertăciunii solomonice, şi încă unul de care nu-mi mai aduc bine aminte căci s-au petrecut … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: sunt
Ora Profetica 6/2013
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 7 Februarie 2013 Un viitor sumbru. Când experții în probleme economice, sau comentatorii politici se referă la situații de criză, la perspective sumbre pentru viitor, ei au … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Marea Britanie si marea invazie din 2014
„Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna.” (Mat. 11:28) Criza din Algeria – un episod care de-acum devine istorie. Acum sunt „pe tapet” alte probleme internationale importante, precum cele ridicate de oficialitatile britanice si presa din Regat, referitoare la valul de imigranti romani si bulgari care ii vor invada in fatidicul, pentru ei, an 2014. Paradoxala aceasta teama de invadare la un popor cu un trecut invadator si teama de „afluxul sclavilor” la cei cu un … [Citeşte mai departe...]
Ieşirea din anonimat ( Laura Manuela Stetco , Revista RE:spiro )
Nu suntem uşor de intimidat, nu batem în retragere şi în nici un caz nu predăm armele… Suntem de neclintit! Chiar şi atunci când speranţele noastre sunt năruite de cruda realitate şi trebuie să predăm armele în faţa evidenţei, nu înseamnă decât că am pierdut o bătălie, nu războiul… Cruda realitate ne arată că nu cedăm în faţa “inamicului” de frică să nu fim umiliţi. Şi atunci, decât să riscăm eşecul, mai bine îndurăm duritatea războiului şi strategiile necesare lui. Întotdeauna m-am întrebat: … [Citeşte mai departe...]
Cum poți obține înțelepciune?
1 Împărați 3 Citind cărți poți dobândi cunoștințe. Studiindu-le, poți avea profunzime în gândire. Poți învăța și din propria ta viață, dar trebuie să faci multe greșeli ca să ai experiență. Nu degeaba este zicala „Cine nu are bătrân să își cumpere”, pentru că experiența celor cu perii albi este a acelora care au învățat din greșeli. Dar este posibil să fie un tânăr înțelept? Solomon, în rugăciune, își recunoaște lipsa: „nu sunt decât un tânăr, nu sunt încercat”, adică nu avea experiență. Așa … [Citeşte mai departe...]
Ce am zis, așa să fie! ( Carina Diaconu , Revista RE:spiro )
Privirea mi-a rămas, un moment, asupra unui calendar care avea un mesaj ce m-a pus pe gânduri: ”Anul acesta nu mai vorbesc de rău. Am zis!” Cum ar fi să te trezești într-o dimineață, aparent obișnuită, să îți faci nenumărate planuri, dar atunci când ieși din casă, din ”lumea ta”, să îți dai seama că ieși din tipare, că nu ești ceea ce este ”căutat”? Deși încercăm să ne păstrăm principiile, cu timpul e posibil să se piardă într-o lume superficială, unde toate ”obiectele” au viață și te … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Asa se face omului pe care il onoreaza Dumnezeu
„Caci voi cinsti pe cine Ma cinsteste, dar cei ce Ma dispretuiesc vor fi dispretuiti.” (1Sam. 2:30) Cei pe care ii consideram ca sunt departe de Dumnezeu si nu asculta de El, s-ar putea ca, daca ar fi scris un raport sub inspiratie divina, asa cum a fost consemnat Cuvantul Sau, tabloul prezentat sa fie cu totul altul si cei pe care ii credem buni sa fie prezentati ca rai, iar cei rai sa fie buni. Chiar Isus mentioneaza ca vor veni multi si vor sta la masa cu patriarhii, iar cei care se numesc … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
“El pune şi răstoarnă pe împăraţi” Domnul Dumnezeu nu pune şi nu răstoarnă pe împăraţii lumii în mod arbitrar sau la întâmplare sau fără un motiv de drept. El face acest lucru în dreptate şi iubire, şi desigur spre binele lor şi al popoarelor pe care ei le stăpânesc. Ce spectacol de idei şi imagini la “înscăunare” unde se încearcă mai mult o “autoînscăunare”, şi “răsturnare”, când se face orice pentru a nu avea loc! În anormalitatea lumii de după căderea în păcat, Domnul Dumnezeu … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 5/2013
SEMNELE SFÂRȘITULUI MATEI 24 Christoși mincinoși. Războaie. Cutremure de pământ. Foamete și ciumi. Persecuții. Înmulțirea fărădelegii. Evanghelia propovăduită în toată lumea. ,,Când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape, este chiar la uși“ Semnele săptămânii 31 Ianuarie 2013 Franța. Început de an pesimist. La fiecare început de an, institutele de sondare a opiniei publice întreabă un eșantion reprezentativ al populației despre cum văd viitorul. … [Citeşte mai departe...]
ÎN DRUMUL CĂTRE CASĂ ! ( Constantin Daniel, Revista RE:spiro )
” Sunt călător prin vise, iar hotarele sunt infinite. Sunt muritor într-o lume ce putea fi perfectă “ Îmi doresc doar linişte. Vreau pace şi regăsire. Vreau împlinire şi plinătate. Vreau să ştiu secretul stelelor, vreau să merg deasupra constelaţiilor deasupra tuturor misterelor. Îmi doresc apusul să îl simt în suflet şi să ştiu că aparţin cuiva. M-am săturat de tot ce mă cuprinde; Printre nesimţire şi dispreţ, printre lupte şi averi, printre case şi maşini, printre modă şi iubiri cine mai … [Citeşte mai departe...]
Poveste adevărată
Când privesc aceste fetiţe mă întreb ce vină au ele de erau să ajungă pe drumuri sau la vreo casă de copii, abandonate sau... poate chiar mai rău? Totul a început acum aproape trei ani în urmă. După ce am termiat programul specific la unul din penitenciare, un bărbat înalt, bine făcut, dar... marcat de locul în care se găsea şi cred, şi de gravitatea faptei comise mi-a spus că ar vrea să discute ceva personal cu mine. Mi-am luat timp suficient şi am aflat istoria tristă dar … [Citeşte mai departe...]
Nevoia de căldură!
Dragul meu, dacă locuieşti sau lucrezi undeva în...”ţările calde” nu simţi nevoia de căldură ca noi cei care... ne bucurăm de iarnă. Dar cu siguranţă că îţi aminteşti de momentele în care îţi îngheţau picioarele cînd mergeai sau veneai de la şcoală, sau cum îţi clănţăneau dinţii în gură aşteptând... mijlocul de transport sau... ce fericit erai când ajungeai fie la şcoală, fie acasă sau în altă parte unde te puteai bucura de puţină căldură... Am citi undeva un lucru care mi-a dat foarte mult … [Citeşte mai departe...]







