SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi” Semnele saptamanii 4 Martie 2010 Taiwan. Cutremur de 6,4 grade. Un cutremur de 6,4 grade s-a produs in noaptea de miercuri spre joi in Taiwan, provocand panica, intreruperi de … [Citeşte mai departe...]
Rezultatele căutării după: veste
baruc.ro – Memorii
„Povestiti copiilor vostri despre lucrul acesta, si copiii vostri sa povesteasca la copiii lor, iar copiii lor sa povesteasca neamului de oameni care va urma!” (Ioel 1.3) Probabil ca, la batranete, daca o vom apuca sau daca vom mai fi pe acest pamant, vom avea ce sa povestim celor mai tineri. Sau am putea sa le scriem de pe acum cate ceva: „Noi am apucat comunismul si Revolutia care i-a pus punct si de care voi invatati sau nu; am trait si vremurile de dupa, in care, in fiecare an, se schimbau … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Alege-ţi destinul! (Bobi Ciorcârlan)
În ultima vreme, mai peste tot pe internet m-am împiedicat de o postare care mă tulbura…Calculează data morţii tale! Stau şi mă întreb: cine oare accesează un astfel de site pentru a afla când moare? Am început de atunci să analizez mai atent viaţa. Ce este? Pentru ce trăim? Care este rostul omului pe pământ? Iar moartea, ce reprezintă!? În urmă cu câţiva ani, am avut privilegiul să pot ajuta timp de o lună persoanele singure şi în vârstă dintr-un sat din judeţul Dâmboviţa. A fost cea … [Citeşte mai departe...]
Ora Profetica 7/2010
SEMNELE SFARSITULUI MATEI 24 Christosi mincinosi. Razboaie. Cutremure de pamant. Foamete si ciumi. Persecutii. Inmultirea faradelegii. Evanghelia propovaduita in toata lumea. ,,Cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul Omului este aproape, este chiar la usi" Semnele saptamanii 18 Februarie 2010 Oricum nu este bine. Se pare ca anumite probleme sociale nu isi pot gasi solutia in nici un fel. Un exemplu recent este cazul restaurantelor … [Citeşte mai departe...]
baruc.ro – Cursuri online pentru potentiali agresori sexuali
„Fiule, daca niste pacatosi vor sa te amageasca, nu te lasa castigat de ei!” (Proverbe 1.10) Violenta si sexul, prezente si abundente in filme, au fost si sunt incriminate deoarece genereaza efecte psiho-sociale negative. Dar acestea cred ca sunt doar copilaria, o perioada inocenta fata de ce se iveste la orizontul productiilor umane de divertisment si „culturale” sau de socializare – jocuri, in cazul carora nu se poate vorbi „doar” de delegare mintala si emotionala, ci si de una actionala. Un … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Grădinile Harului nr.7 (Ion Buciuman)
Un spaţiu mărit în care creşte, frumoasă, poezia. Avem marea bucurie de a fi primit la Grădinile Harului un teren suplimentar pentru câteva straturi de poezie, în plus. Mii de mulţumiri celor care au avut curajul şi voinţa de a lua o asemenea decizie! Am vorbit în numerele trecute despre ce este şi ce nu este poezia, spunând câte ceva despre metaforă. Consider că aceste lucruri sunt esenţiale în ceea ce priveşte esenţa şi calitatea actului creator numit poezie. În acest număr, aş vrea să … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Paris, je t’aime (Micu Mihaela)
Se spune că prima impresie contează. În ceea ce mă priveşte, prima impresie asupra Parisului a fost ciudată. L-am vizitat în primăvara anului 2008, la sfârşit de martie. Auzisem despre el de la prieteni şi din emisiuni şi citisem mult: ghiduri, pliante, site-uri. Toate vorbeau despre frumuseţea acestui oraş, despre atmosfera specifică, despre l’air de Paris. Într-o primă fază, totul mi s-a părut fad şi lipsit de strălucirea atribuită de toate prezentările. Zilele care au urmat au făcut însă … [Citeşte mai departe...]
Caravana Speranţei din nou la Tichileşti
Caravana Speranţei din nou la Tichileşti Una din ţintele Caravanei Speranţei este şi aceea de a vizita periodic pe fraţii noştri de la leproozerie. Sfărşitul anului 2009 ne-a...blocat efectiv misiunea prin troienele mari de zăpadă adunate pe străzile noastre aşa că, mulţumim Domnului pentru netezirea cărărilor la început de an cînd, cu ajutorul Lui am putut fi prezenţi la Tichileşti. Debarcaderul din Galaţi a fost punctul de întâlnire a celor ce au decis să petreacă câteva ore deosebite … [Citeşte mai departe...]
Ţi-e dor de tata?
În urma unui apel din partea unui tată aflat după gratii, am decis să vizităm familia rămasă acasă. Aşa se face că, într-o seară, în ziua de moş Neculai, am poposit la această familie. Locuiesc la parterul unui bloc într-un apartament în care, nu era aproape nici o diferenţă de temperatură faţă de cea de afară. Îmi deschide uşa o fetiţă de aproape 7 ani, mă învită înăuntru, şi aici găsesc pe mama lor cu ceilalţi doi copii. O fetiţă de aproape 4 ani şi mezinul, de 2 ani. Pe jos, erau petice de … [Citeşte mai departe...]
Ce poate face un sapun?
Sigur, niciodată nu ne-am gândit ce poate face un săpun dincolo de a indepărta mizeria, petele sau grăsimea de pe mâinile sau rufele noastre. De multe ori, îl cumpărăm fără a sta prea mult pe gânduri iar unii sau mai bine zis unele dintre dumneavoastră le alegeti cu grijă după anumite preferinţe. Şi e bine să fie aşa. Dar, v-aţi gândit vreodată că acest...banal ( frumos şi la culoare şi miros ) săpun, lipseşte multora dintre noi şi mai mult, ce efect poate avea un săpun asupra cuiva? Iată ce ne … [Citeşte mai departe...]
Revista Re:spiro – Povestiri dintr-o ţară depărtată (Mihaela Pantelimon)
Imaginează-ţi că ai vizitat o ţară de poveste, un tărâm minunat, aşa cum a fost Alice în Ţara Minunilor. O ţară plină de veselie, fără lacrimi, unde oamenii se iubesc reciproc. O ţară unde niciodată nu e noapte, nici răutate şi nici păcat… La întoarcere, ar trebui să povesteşti ce ai trăit acolo. Cum ai explica lucrurile incredibile pe care le-ai văzut? Dar, ca să fie şi mai complicat, imaginează-ţi că oamenii cărora trebuie să le vorbeşti nici măcar nu cunosc cele mai simple cuvinte de pe … [Citeşte mai departe...]
CÂTE CEVA – Benone Burtescu
Ce-ar fi să mai “greşim” şi noi măcar din când în când? Observaţi că “greşim” este pus în ghilimele pentru a nu da loc interpretării că ar fi vorba de a greşi moral. Atunci cum? Se poate “greşi” şi altfel? Se vorbeşte mult, chiar şi printre Adventiştii de Ziua a Şaptea - ca să nu mai spunem de alţii -, despre “greşeala” cea mare a aşteptătorilor Venirii Domnului Isus la 1844. Au “greşit”? Au “greşit”. De atunci ne luptăm din răsputeri “să nu mai greşim”. Ce greşeală!! Nu … [Citeşte mai departe...]





